Nepremagljivi Danci tretjič zapored na vrhu sveta

Rokomet 29. Jan 202322:20 > 22:32 0 komentarjev

Danska je še tretjič zapored svetovni prvak v rokometu. V finalu svetovnega prvenstva na Švedskem in Poljskem so s 34:29 ugnali Francoze. V boju za bron so Španci ugnali domačine Švede z 39:36.

Danska je odlično začela tekmo in si hitro priigrala štiri zadetke prednosti. Francozi se vseeno niso dali, v drugem delu prvega polčasa so ujeli pravi ritem in na odmor odšli le z golom zaostanka. Tudi drugi polčas je bil izjemno izenačen, Danci so vodili, a odlepiti se niso uspeli. Vseeno so zdržali in se ponovno usedli na rokometni prestol.

Danska je po zmagoslavju nad Francijo postala prva reprezentanca, ki je v nizu zmagala na treh svetovnih prvenstvih. Po turnirjih v Nemčiji in na Danskem 2019 ter v Egiptu 2021 se je na rokometni Mount Everest povzpela tudi na letošnjem turnirju na Švedskem in Poljskem. V svoji vitrini ima še tri srebrna odličja s turnirjev na Švedskem 1967 in 2011 ter v Španiji 2013 in bronasto iz Nemčije 2007.

Danska je na letošnjem turnirju v skupinskem in glavnem delu v Malmöju premagala Belgijo, Bahrajn, Tunizijo, ZDA in Egipt ter remizirala s Hrvaško. V četrtfinalu je bila v Stockholmu boljša od Madžarske, v polfinalu v Gdansku pa še od Španije.

Za osmoljenko današnje finalne tekme iz Francije je to druga srebrna kolajna po turnirju na Švedskem 1993. S šestimi zmagami je še naprej najbolj uspešna na svetovnih prvenstvih, ki ji je osvojila na Islandiji 1995, v Franciji 2001 in 2017, na Hrvaškem 2009, na Švedskem 2011 in v Katarju 2015, ima pa tudi štiri kolajne bronastega leska iz turnirjev na Japonskem 1997, na Portugalskem 2003, v Tuniziji 2005 ter v Nemčiji in na Danskem 2019.

V Tele2 Areni v Stockholmu je bila celotna nedelja izjemno pestra. V tekmi za peto mesto je Nemčija z 28:24 ugnala Norveško, sedmo pa si je po napeti tekmi in kar dveh podaljških priboril Egipt, ki je bil na koncu od Madžarske boljši s 36:35. V boju za bron so domačine Švede ugnali Španci, ki so bili na golijadi boljši z 39:36. Španci so tako “ubranili” bronasto medaljo s svetovnega prvenstva v Egiptu pred dvema letoma. Skupno je to že tretji bron za furijo. Švedi so po srebru izpred dveh let tokrat ostali praznih rok.

Za Španijo je to skupno peta kolajna na svetovnih prvenstvih. V Tuniziji 2005 in Španiji 2013 je bila prva, na Švedskem 2011, v Egiptu 2021 ter letos na Švedskem in Poljskem pa tretja.

Pri Špancih sta bila v malem finalu najbolj učinkovita Adrian Figueras z devetimi in Aleks Dušebajev s sedmimi goli, pri Švedih pa Hampus Wanne z devetimi in Niclas Ekberg s sedmimi zadetki.

Na letošnjem mundialu na Poljskem in Švedskem je nastopila tudi Slovenija. Po zmagah nad Savdsko Arabijo, Poljsko, Iranom in Črno goro ter porazih proti Franciji in Španiji na tekmah skupinskega in glavnega dela v Katovicah in Krakovu je zasedla končno deseto mesto.