Nadal v Parizu koketira z 22. “zvezdico”

ATP 1. Jun 20221:30 > 2:29 0 komentarjev

Španski teniški zvezdnik Rafael Nadal je v 59. medsebojnem obračunu 29. premagal Srba Novaka Đokovića in se uvrstil v polfinale odprtega prvenstva Francije v Parizu. Kmalu 36-letni Nadal je slavil s 6:2, 4:6, 6:2, 7:6 (4) in ostaja v igri za skupno 22. zmago na turnirjih velike četverice, od tega kar 14. lovoriko na Rolandu Garrosu. V enem dnevu sta tako odpadla glavna konkurenta za naslov, enega je Španec izločil sam, pri drugem pa mu je pomagal njegov naslednji tekmec Aleksander Zverev.

Kako impresivna je številka Špančevih naslovov v Parizu, pove podatek, da je Američan Pete Sampras na večni lestvici po številu osvojenih vseh grand slamov na četrtem mestu s 14 lovorikami. Na vrhu je prav Majorčan, ki bo v nadaljevanju turnirja lovil 22. zmago na največjih turnirjih na svetu.

To je bila sicer Nadalova 29. zmaga v karieri in 20. na pesku proti Đokoviću, ki ima kljub temu minimalno prednost v medsebojnih obračunih. Je pa Nadal v desetem obračunu na rdečem pariškem pesku vknjižil osmo zmago in se Đokoviću oddolžil za lanski poraz v polfinalu.

“To je bil zares zahteven obračun. Novak je eden najboljših igralcev v zgodovini in vedno je velik izziv igrati proti njemu. Danes je šlo za še en izjemen obračun v že tako dolgi zgodovini, ki sva jo spisala skupaj. Kot vedno sem moral za zmago odigrati kar najbolje od prve do zadnje točke. To je bila ena tistih čarobnih noči zame. Nepričakovano visoka raven, ampak zaradi tega sem še bolj zadovoljen,” je po dvoboju najprej izpostavil Nadal.

“Brez dvoma zame ne obstaja pomembnejši teniški objekt, kot je tale. To je najbolj posebno igrišče v moji karieri. Kot sem že večkrat poudaril, vselej čutim ljubezen pariškega občinstva in to mi ogromno pomeni,” je dodal Španec.

Večkrat je omenil, da bi lahko bil letošnji nastop v Parizu njegov zadnji, za konec pa je vsaj nekoliko pomiril francosko publiko. “Zagotovo se vidimo vsaj čez nekaj dni v polfinalu.”

Večkratne desetminutne igre

Dvoboj so sicer zaznamovale številne dolge, tudi več kot desetminutne igre, v katerih je v prvem delu obračuna praviloma krajšo potegnil Beograjčan.

Po 80 minutah dvoboja je Đoković namreč osvojil vsega dve igri ob izidu 6:2, 3:0 za Španca. Podobno kot v lanskem obračunu je Đoković nato v ključnih trenutkih začel osvajati več točk in izničil prednost dveh odvzemov servisa Nadala. Povedel je s 4:3 in pretil še naprej. V deseti igri si je priigral dve priložnosti za izenačenje v nizih in drugo tudi izkoristil.

Ko se je že zdelo, da bo Đoković našel pravi ritem, ga je v tretjem izgubil. Vse več je bilo napak, Nadal pa je to s pridom izkoristil in dosegel še dva odvzema servisa. V obračunu preobratov je nato tudi Španec popustil, vse bolj samozavestni Đoković pa je po hitrem vodstvu s 3:0 držal prednost vse do 5:2.

Nato je Nadal s tremi zaporednimi igrami na veselje občinstva v Parizu izenačil in nedolgo zatem izsilil podaljšano igro. V njej je Nadal ekspresno povedel s 3:0 in prednosti dveh “minibreakov” ni več izpustil iz rok. Priigral si je pet zaključnih žogic za zmago in izkoristil četrto za veliko slavje po štirih urah in 11 minutah.

Čudežni deček iz La Palmarja ni bil kos Nemcu

Zverev je tako ponovil lansko uvrstitev v polfinale Roland Garrosa. Tokrat je v četrtfinalu premagal šestega nosilca Španca Carlosa Alcaraza s 6:4, 6:4, 4:6 in 7:6 (7). “Tekma se je obračala v njegovo korist. Zelo sem vesel, da sem dobil to podaljšano igro,” je dejal Nemec, ki je prvič v karieri na turnirjih za grand slam premagal igralca znotraj najboljše deseterice na lestvici ATP.

“Upam, da lahko osvojim grand slam, preden nas začne Alcaraz premagovati in ne bomo več imeli možnosti,” je o talentiranem 19-letniku dejal Zverev. V zadnjem, četrtem nizu je Nemec serviral za zmago, a priložnosti ni izkoristil in se je kasneje pošteno namučil v podaljšani igri.

Zverev je dvoboj sicer začel suvereno z dvema osvojenima nizoma, a se je mladi Španec kmalu prebudil in zmagal tretji niz. Po zgrešeni priložnosti Zvereva za zmago je v četrtem nizu Alcaraz vodil s 6:5, vendar mu ni uspelo izsiliti odločilnega petega niza.

Znani tudi prvi polfinalistki

V ženski konkurenci sta si polfinale priigrali Američanka Coco Gauff in Italijanka Martina Trevisan. Gauffova, ki je 18. nosilka, je premagala rojakinjo Sloane Stephens, finalistko Pariza leta 2018, s 7:5 in 6:2. “Počutim sem srečno. Lani sem tu doživela težak poraz, ki pa me je naredil močnejšo,” je dejala Američanka.

Dvoboj je hitro v drugi igri začela z odvzemom servisa in že vodila s 3:0, a se je rojakinja Stephensova vrnila na 5:5. Na koncu je prvi niz dobila z rezultatom 7:5. V drugem nizu je 18-letnica vodila s 5:1, ko je Stephensova zabeležila odvzem servisa, a je bilo to za njo premalo. Gauffova je dobila tudi drugi niz s 6:2.

Manjše presenečenje je pripravila Martina Trevisan, 59. na letvici WTA, ki je po zmagi nad 17. nosilko Kanadčanko Leylah Fernandez prišla do največjega uspeha na turnirjih za grand slam. Po dveh urah in 21 minutah je zmagala s 6:2, 6:7 (3) in 6:3.

Prvi niz je Italijanka dobila brez večjih težav, v drugem pa je imela na voljo zaključno žogico pri rezultatu 5:4, a te ni znala izkoristiti. “Bila sem zelo živčna, ko sem imela na voljo zaključno točko. Z mislimi sem že bila v polfinalu,” je dejala Trevisanova, ki je drugi niz na koncu izgubila v podaljšani igri. V odločilnem tretjem nizu pa je znova brez pretiranih težav zmagala s 6:3.

Gauffova in Trevisanova bosta v četrtkovem polfinalu igrali med seboj. Zverev pa se bo v petek pomeril proti zmagovalcu dvoboja Novak Đoković – Rafael Nadal.