Po Kaji Juvan uspešno čez prvo oviro tudi Tamara Zidanšek

ATP 31. Avg 20217:29 > 10:55 0 komentarjev
Tamara Zidanšek. Foto: Guliverimage

V New Yorku se je v ponedeljek začel zadnji teniški grand slam turnir sezone, odprto prvenstvo ZDA. Od treh Slovenk je Kaja Juvan že uspešno preskočila prvo oviro in se uvrstila v drugi krog. Juvanova je bila s 6:1 in 6:4 boljša od 64. igralke sveta Britanke Heather Watson. V prvem preizkusu je bila uspešna tudi Tamara Zidanšek, ki je s 6:4 in 7:6 ugnala domačinko Bernardo Pero. Polono Hercog uvodni nastop čaka danes.

Prvi niz je Juvanova dobila ekspresno. Tekmica je le izenačila na 1:1, nato pa ji je Slovenka dvakrat vzela servis, dobila vse svoje in zmagala s 6:1. Nekoliko bolj izenačen je bil drugi niz, v katerem je tudi Juvanova dvakrat izgubila servis, kar pa ni bilo usodno.

Slovenka je precej boljše servirala, dosegla tri ase, tekmica nobenega, in še 12 winnerjev. Brez napak je odigrala na mreži, kamor je prišla sedemkrat in bila pri zaključku vselej uspešna. Skupno je 106. igralka sveta dosegla 59 točk, Britanka le 39. Naslednja tekmica 20-letne Ljubljančanke bo 26. nosilka Američanka Danielle Collins. “S prvo tekmo sem zelo zadovoljna. Z moje strani je bil to zelo soliden dvoboj. Hvaležna sem vsem zapodporo, komaj čakam na naslednji dvoboj, da dam znova vse od sebe. V New Yorku je super, res se zabavam. Skratka, vse je super,” je po drugi uvrstitvi v drugi krog OP ZDA dejal Juvanova.

Kaja Juvan
Kaja Juvan. Foto: Rhea Nall/AP

Izkoristila šele šesto zaključno žogico

Zidanškova je dvoboj s Pero odlično odprla in že v drugi igri tekmici vzela servis ter povedla s 3:0. V peti in sedmi igri ga je sicer izgubila tudi sama, a je domačinka v odločilni deseti igri na svoj začetni udarec osvojila le eno točko, Slovenka pa je nato prvi niz dobila s 6:4. Še bolj izenačen je bil drugi niz, ki je trajal kar uro in 12 minut. V njem sta obe tekmici po enkrat izgubili začetni udarec, Zidanškova pa je imela v 10. igri kar tri zaključne žogice za zmago z dvakrat 6:4, a jih je Američanka uspela ubraniti. 85. igralka sveta je še dve žogici ubranila v 12. igri, nato pa je Slovenka v podaljšani igri vendarle prišla do zaslužene zmage.

Statistika asov (2:1) in winnerjev (25:16) je bila sicer na strani tekmice, a je Zidanškova naredila precej manj neizsiljenih napak (27:40) ter se prebila v drugi krog. Tam jo čaka druga nosilka Arina Sabalenka. Če bosta v drugem krogu obe Slovenki uspešni, se bosta med seboj pomerili v tretjem krogu.

Simona Halep Foto: AP Photo John Minchillo

Med prvimi je na igrišče stopila Romunka Simona Halep, nekdanja prva igralka sveta, ki se je uspešno vrnila po poškodbi, 12. nosilka je bila s 6:4 in 7:6 (3) boljša od Italijanke Camile Giorgi. Zmagovalka Pariza 2018 in Wimbledona 2019 je letos zaradi poškodbe stegenske mišice izpustila oba omenjena turnirja.

Zelo zanimiv je bil tudi dvoboj finalistk turnirja iz leta 2017, Američanka Sloane Stephens je še enkrat ugnala rojakinjo Madison Keys, dvoboj je tokrat odločil “tie break” tretjega niza. Drugi krog si je že zagotovila tudi deveta nosilka Španka Garbine Muguruza.

V moški konkurenci brez predstavnika

Pri moških Slovenija svojega predstavnika nima. Aljaž Bedene je nastop odpovedal, Blaž Kavčič je izpadel v prvem krogu kvalifikacij, Blaž Rola pa v zadnjem, potem ko ga je premagal Švicar Henri Laaksonen, ki je danes napredoval v drugi krog, v treh nizih je premagal Avstralca Johna Millmana. Med prvimi je v drugi krog napredoval tudi 11. nosilec Argentinec Diego Schwartzman.

Murray nezadovoljen z nešportnim obnašanjem

Največ pozornosti je vzbudil dvoboj med Stefanosom Cicipasom in Andyjem Murrayjem. Občinstvo je bilo na strani britanskega veterana, ki je igral odlično. Vodil je z 2:1 v nizih, zelo žal pa mu je lahko za drugi niz, v katerem je imel v “tie breaku” dve zaključni žogi, pri izidu 6:5 je tudi serviral za vodstvu 2:0 v nizih, a priložnosti ni izkoristil.

Murray ni bil zadovoljen s početjem Cicipasa. Foto: Guliverimage

Najbrž tudi zaradi tega, ker se je takrat bolj ukvarjal s težavami s teniškim copatom, kot pa s samimi udarci. V četrtem nizu mu je nekoliko zmanjkalo moči, tako da je moral na koncu priznati premoč Grku, ki je pred finalnim nizom vzel odmor, kar je razjezilo Britanca. Ta je namreč menil, da je bil počitek predolg.

“To ni bilo športno in tudi on to ve. Izgubil je moje spoštovanje,” je bil nad potezo razočaran Murray, ki je že takoj po nadaljevanju dvoboja izgubil svoj servis. A Cicipas se z njegovim mnenjem ne strinja: “Nisem delal ničesar, kar ni po pravilih in kar bi ATP prepovedoval.”