Slovo lanskoletne ameriške junakinje, v ponovitvi Pariza spet zmaga Kitajke

Grand Slam 2. Sep 20248:08 0 komentarjev
Coco Gauff

Belorusinja Arina Sabalenka je v osmini finala odprtega teniškega prvenstva ZDA v New Yorku, kjer je druga nosilka, premagala Belgijko Elise Mertens s 6:2 in 6:4, izpadla pa branilka naslova Coco Gauff. V ponovitvi finala olimpijskih iger v Parizu med zlato Kitajko Zheng Qinwen in Hrvatico Donno Vekić je bila prva boljša s 7:6 (2), 4:6 in 6:2.

Slednji dvoboj se je končal najpozneje na dosedanjih OP ZDA, ponoči ob 2.15 po lokalnem času, po dveh urah in 50 minutah igre je tako kot v francoski prestolnici slavila sedma nosilka iz Kitajske. Dosedanji rekord sta glede poznega zaključka tekme imeli Grkinja Maria Sakari in Kanadčanke Bianca Andreescu ob zmagi prve leta 2021, ko je ura kazala 2.13.

“To je neverjetno, srčna hvala vsem navijačem, ki niste zaspali in ste naju tako dolgo spodbujali,” je v prvi izjavi po tekmi povedala Zheng. Na OP ZDA pa je najpozneje zadnjo žogico doslej udaril Nemec Alexander Zverev ob 2.35 v tretjem krogu proti Argentincu Tomasu Martinu Etcheverryji.

V četrtfinale zadnjega turnirja za veliki slam sezone se je uvrstila tudi Emma Navarro, trinajsta nosilka je v ameriškem obračunu s 6:3, 4:6 in 6:3 ugnala Coco Gauff. Slednja, ki je na odprtju letošnjih OI nosila tudi ameriško zastavo, je z Navarro izgubila tudi v četrtem krogu letošnjega Wimbledona.

Konec turnirja za 20-letno Gauff pa pomeni, da Serena Williams ostaja zadnja igralka, ki je leta 2014 uspešno ubranila naslov na OP ZDA. “Dala sem vse od sebe. Očitno so bile stvari glede izvajanja začetnih udarcev slabe, lahko bi bolje servirala. Mislim, da bi bila zgodba drugačna, če bi to storila,” je menila Gauff.

Dve uri po tem, ko je izpadla branilka naslova, je Arina Sabalenka premagala Mertens in se uvrstila med zadnjih osem, med katerimi pa jih ni veliko, ki bi bile lahko kos Belorusinji na trdih podlagah. “Publika je neverjetna. Resnično uživam na tem velikem stadionu in čutim vso podporo. Enostavno nočem oditi zgodaj od tukaj. Rada bi le ostala čim dlje in uživala,” je pojasnila Sabalenka.

V četrtfinale se je uvrstila tudi Paula Badosa, Španka je s 6:1 in 6:2 nadigrala Kitajko Yafan Wang. “Zadnji dve leti sem izgubljala v prvem krogu in zdaj je preboj v četrtfinale precej nora stvar,” je dejala Navarro, ki se bo za mesto v polfinalu pomerila z Badoso.

Na poti Zvereva le še Sinner

Avstralec Alexi Popyrin, ki je v tretjem krogu presenetil branilca naslova Novaka Đokovića in preprečil Srbu poskus osvojitve petindvajsetega naslova na turnirjih za grand slam, je izpadel, domačin Franceso Tiafoe je bil boljši s 6:4, 7:6 (3), 2:6 in 6:3. Klonil je drugi Američan, četrti nosilec Nemec Alexander Zverev je izločil Brandona Nakashimo s 3:6, 6:1, 6:2 in 6:2.

Izpadla sta še dva višje postavljena igralca, tretji predstavnik iz ZDA v tem delu tekmovanja Taylor Fritz je izločil osmega nosilca iz Norveške Casperja Ruuda s 3:6, 6:4, 6:3, 6:2, deveti nosilec, Bolgar Grigor Dimitrov, pa šestega iz Rusije Andreja Rubljova s 6:3, 7:6 (3), 1:6, 3:6 in 6:3.

Alexander Zverev po preboju v četrtfinale OP ZDA nadaljuje boj za svoj prvi naslov na turnirjih za grand slam. Izgubil je že v finalu Flushing Meadowsa leta 2020 in Roland Garrosa v začetku tega leta. Glede na to, da sta Carlos Alcaraz in Đoković že izpadla, je pred Nemcem med nosilci le še Italijan Jannik Sinner.

“Moram samo osvojiti še en niz več kot na zadnjih dveh finalih grand slamov. Delam vse, kar lahko. Vse drugo je izven moje moči in upam, da bo to dovolj za najvišjo točko moje kariere,” je dejal Zverev pred naslednjim dvobojem s Fritzem. Slednji ga je premagal v Wimbledonu in bi bil lahko na koncu prvi ameriški zmagovalec turnirja po letu 2002.