Ob dokončnem slovesu Rafaela Nadala od profesionalnega tenisa smo se malce poigrali s številkami in s tem ponazorili veličino kariere 38-letnega Majorčana.
Začnimo pri osnovah. Rafael Nadal bo šel v zgodovino športa kot eden izmed redkih junakov, ki je slavil na vseh turnirjih velike četverice.
“Poker” na najprestižnejših turnirjih v belem športu se je v odprti dobi tenisa posrečil le še štirim: Rogerju Federerju, Novaku Đokoviću, Andreju Agassiju in Rodu Laverju. Španec ima v vitrinah 92 pokalov za zmago s pomembnejših turnirjev, 22 od teh z najpomembnejših (Grand Slam), na vrhu ATP lestvice je preživel skupno 209 tednov ter si zagotovil dve zlati olimpijski kolajni. Eno posamezno in eno v konkurenci dvojic.
Lasti si še 36 naslovov s turnirjev serije masters, posebej navdihujoči pa so njegovi rezultati na pesku. Na tej podlagi je v karieri (Grand Slami, Davisov pokal in ATP turneja) odigral 527 tekem in slavil kar 479-krat (90,9 %). Ko je igral na tri dobljene nize, je bilanca še bolj nora: dobil je kar 97,9 odstotka tekem (137-4).
V Davisovem pokalu je za Španijo izgubil le dve tekmi, prvo in včerajšnjo zadnjo. Z reprezentanco je v tekmovanju slavil kar štirikrat.
Samo z nagradami na teniških turnirjih je zaslužil okoli 122 milijonov evrov, kar ga v tenisu uvršča na drugo mesto. Na večni lestvici je pred njim le Đoković (175 milijonov evrov). Seveda je Majorčan še veliko več cvenka v žepe pospravil s sponzorskimi pogodbami. V vrsto za to, da jim posodi svoj obraz so se skozi leta postavili Nike, Kia, Babolar, Tommy Hilfiger, Emporio Armani in še mnogi drugi.
Ta sredstva od pokroviteljev naj bi mu sodeč po poročanju tujih medijev navrgla kar 372 milijonov evrov. S približno pol milijarde evrov dohodka v karieri pa – zanimivo – “Rafe” ni niti med desetimi najbolje plačanimi športniki vseh časov (glej tabelo spodaj):
Španski "kralj peska" je že tekom kariere dodobra razmišljal o času po koncu športne poti. Na Majorki je zbral nekaj izvrstnih teniških trenerjev in bivših igralcev, postavil na noge uspešno akademijo Rafaela Nafala, poleg tega je vložil lepe zneske denarja v gostinstvo in hotelirski posel.
V zgodovino športa bo šel kot človek z nekaj težko dojemljivimi rekordi, ki se zdijo nedosegljivi. V 14 finalnih srečanjih na Roland Garrosu nikoli ni izgubil (14-0), štirikrat je Pariz pokoril brez enega samega izgubljenega niza ter na tem turnirju med posamezniki zabeležil noro bilanco 112-4. OP Francije je hkrati le eden izmed štirih turnirjev, na katerih je "Rafa" slavil vsaj desetkrat. V Rimu je konkurenco pokoril 10-krat, v Monte Carlu 11-krat, v Barceloni pa svežino bazena tamkajšnjega teniškega kluba občutil 12-krat.
Z zmago na Roland Garrosu proti Rafaelu Nadalu se bodo svojim vnukom lahko pohvalili le Robin Soderling (2009), Novak Đoković (2015 in 2021) in Alexander Zverev (2024).
Vse našteto priča o tem, kakšno ikono je šport izgubil z včerajšnjim dnem. Slava mu!
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje