Berrettini zadnja ovira Đokovića na poti do dvajsetice

ATP 9. Jul 202120:35 > 20:44 0 komentarjev
Novak Đoković lovil 20. grand slam. Foto: Guliverimage

V prvem polfinalu Wimbledona je Matteo Berrettini s 6:3, 6:0, 6:7 in 6:4 premagal Huberta Hurkacza in se prvič v karieri uvrstil v finale turnirja velike četverice. Za drugo finalno vstopnico sta se pomerila prvi igralec sveta Novak Đoković in Denis Shapovalov, s 7:6(3), 7:5 in 7:5 je bil boljši prvi. Srb se bo tako v nedeljo potegoval za 20. grand slam v karieri, s katerim bi se na vrhu lestvice izenačil z Rogerjem Federerjem in Rafaelom Nadalom.

Še šestič v karieri se je Novak Đoković prebil v finale wimbledonskega turnirja, ki ga je do zdaj osvojil petkrat. Po zmagi nad Denisom Shapovalovim bo v nedeljo skušal osvojiti še dvajseti grand slam v karieri, s čimer bi na vrhu večne lestvice ujel večna rivala Nadala in Federerja. Še tridesetič bo zaigral v finalu enega od grand slamov.

Z vstopom v finale Srb ostaja tudi v igri za koledarski grand slam, ki je doslej leta 1969 uspel le Rodu Laverju. Po slavju v Avstraliji in Franciji ga do uspeha v Angliji loči le še en korak, zadnji grand slam pa bo na sporedu v ZDA od 30. avgusta do 12. septembra.

V boju z 22-letnim Shapovalovim je Đoković zasluženo zmagal, čeprav je imel tudi mladi Kanadčan svoje priložnosti. Uvodni niz drugega polfinala je trajal kar 55 minut. Odločila ga je šele podaljšana igra, saj je Shapovalov v deseti igri zapravil break prednosti iz tretje igre. Kanadčanu se je ob lepi priložnosti za osvojitev seta zatresla roka, na koncu pa je odločil tiebreak. Đoković ga je kljub dvojni napaki pri enem izmed svojih servisov zanesljivo dobil s 7:3 in povedel z 1:0 v nizih.

V četrti igri drugega niza je imel Shapovalov izvrstno prednost za odvzem servisa, a se je Đokovič vrnil po zaostanku z 0:40 in izenačil na 2:2. Do enajste igre sta bila tekmeca izenačena, nato pa je Srbu uspel brejk, s katerim je prišel do idealne priložnosti za prvi niz. Na svoj servis je izkoristil drugo žogico za 2:0, čeprav žogica ni bila stoodstotno v polju. Shapovalov je to želel povedati glavnemu sodniku, nad katerega je spustil tudi nekaj frustracij, a to ni pomagalo, Nole je bil le še niz oddaljen od zmage.

Tudi tretji set se je odločil v enajsti igri. Shapovalov je takrat znova izgubil začetni udarec, ko je Đoković izkoristil šele sedmo priložnost za brejk v tretjem nizu. Po njem je uspešno odserviral za 7:5 in gladko zmago s 3:0. Čeprav je bil Kanadčan blizu, pa je v odločilnih trenutkih srečanja pokazal preveč psihološke negotovosti in srbski superzvezdnik je to izkoristil.

“Rad bi mu namenil nekaj aplavza, za vse, kar je danes in v preteklih tednih pokazal. Še bomo slišali o njem, res je odličen igralec. Zame je to najbolj poseben turnir na svetu, zato na igrišču ne smeš varčevati z močmi. Sanje se nadaljujejo, vedno dam vse od sebe. Obupati ni nikoli ena izmed možnosti. Želim si zmagati le naslednjo tekmo, zame bo naslednja dva dni pomembna le ena,” je dejal dobro razpoloženi Đoković.

Slavje Berrettinija ob uvrstitvi v finale Wimbledona. Foto: Guliverimage

Berrettini prvi Italijan v finalu Wimbledona

Vložek prvega polfinala je bil velik, saj nihče od tekmecev še nikoli ni nastopil v finalu grand slama. Z današnjo zmago je to torej prvič uspelo Matteu Berrettiniju, ki je na travi dobil še enajsti dvoboj zapored. Že pred tekmo je dejal, da bo nadaljeval ta niz in uspelo mu je.

Bolje je odprl dvoboj na centralnem igrišču. V prvem nizu je odločila sedma igra, ko je Hubert Hurkacz izgubil začetni udarec in Italijan je povedel s 4:3. Break je potrdil s svojim servisom in ga nato še enkrat vzel Poljaku ter povedel s 6:3.

Še precej bolj je bil enosmeren drugi niz, v katerem je Berrettini tekmecu zavezal kravato. V let 23 minutah je Hurkacz osvojil le osem točk. Polfinale se je zdel odločen, a se je Poljak v velikem slogu vrnil v igro. V tretjem nizu namreč nihče od igralcev ni uspel z breakom, zato je odločila podaljšana igra. V njej je 18. igralec sveta povedel s 4:0 in prednost uspešno zadržal do konca. Tiebreak je dobil s 7:3, skupno pa znižal na 1:2 in tekmo popeljal v četrti niz.

V njem je slabo začel in takoj izgubil svoj servis, kar je Berrettini izkoristil in hitro povedel s 3:1. Hurkacz je sicer držal stik, a izenačiti ni uspel. Italijan je izkoristil drugo zaključno žogico za zmago in postal prvi teniški igralec z Apeninskega polotoka, ki bo nastopil v finalu Wimbledona.

Berrettini, ki je na poti do finala v tretjem krogu izločil Slovenca Aljaža Bedeneta, je bil po koncu brez besed. “Nimam besed, res ne. Potrebujem nekaj ur, da bom dojel, kaj se je zgodilo. Odigral sem odličen dvoboj, navijači so bili odlični in zelo sem vesel. Nikoli nisem sanjal o tem, ker je to preveč neverjetno, da bi o tem lahko sanjal.”

“V tretjem nizu se mi je zdelo, da sem si zaslužil zmago, a sem si rekel, da to ni pomembno. Počutim sem se močnejšega in sčasoma se mi je obrestovalo. To je najboljši dan v moji teniški karieri in upam, da bo v nedeljo še bolje,” se je Berrettini že ozrl proti finalu.