Pred prvim turnirjem po daljši pavzi za Kajo Juvan - gostil ga bo Madrid - smo se pogovarjali z njenim novim trenerjem, Philippom Dehaesom.
Izkušeni strokovnjak je nedavno treniral Monico Puig in Darjo Kasatkino, ima pa tudi bogate izkušnje z ATP turneje, na kateri je bil mentor številnim belgijskim igralcem ter sodeloval tudi v Davisovem pokalu.
Philipp najprej hvala, da ste si vzeli čas za televizijo Sportklub, v veselje vas je gostiti v ekskluzivnem pogovoru! Kako je prišlo do sodelovanja s Kajo?
Preprosto, z menoj v stik je stopila agencija, ki bdi nad Juvanovo, torej StarWing Sports Management.
Trenerji večinoma začnejo sodelovati z nekom, pri komer vidijo nekaj posebnega. Kakšen potencial torej vidite v Juvanovi in do kam lahko po vašem mnenju poseže v smislu uvrstitve na WTA lestvici?
Še zmeraj spremljam rezultate v mladinski konkurenci in njeni izidi so mi res padli v oko, beležila je neverjetne uspehe. Redke igralke uspejo na tako majhnem številu odigranih tekmovanj doseči tako dobre rezultate, v tako kratkem času. Kar se uvrstitve tiče, ne vidim nobenih omejitev, sploh pa to ni glavni cilj. Vsekakor me bolj zanimajo naslovi, kot pa osredotočanje na ‘ranking’. Uvrstitev ne sme določati kakovost igralke, saj njihov učinek iz tedna v teden niha. Na drugi strani pa zmagovanje na turnirjih in puščanje pečata v sami igri zame osebno pomeni precej bolj razburljiv projekt.
Philippe Dehaes, former coach of Daria Kasatkina, is the new coach of Kaja Juvan. Madrid their first tournament together. (via LDH)
— Dewulf Filip (@GraveyardFilip) April 17, 2021
Kakšen bi rekli, da je vaš pristop v vlogi mentorja? Kaj je najbolj pomembna zadeva, ki se jo lahko Kaja od vas nauči?
Ne gre toliko za to, kaj se lahko Kaja od mene nauči, temveč predvsem njena zmožnost učenja, na kaj lahko sama vpliva! Moja naloga je, da potenciram njene prednosti in talente. Da ji odprem oči njenega dejanskega potenciala.
Kaj so vajini kratkoročni in dolgoročni cilji? Ali vas morda spominja na kakšno WTA igralko, sodeč po načinu igre ali vedenju na igrišču?
Cilje sva postavila na časovnico enega leta. To obdobje sva razdelila še na štiri različne okvire in vsak izmed teh okvirov ima različen cilj. Seveda boste razumeli, če vam rečem, da strategije ne mislim javno razkrivati. Sicer pa da, Kaja je po načinu podobna Ashleigh Barty in Darji Kasatkini. Na forehandu je zmožna uporabiti precej rotacije, dobro spreminja ritem igre, uporablja ‘bekhend slajz’, prihaja na mrežo. Na kratko rečeno, ima veliko različnih možnosti.
V preteklih prenosih smo opazili, da ste na igrišču zelo neposredni. Je vaš odnos z igralkami enako odprt tudi izven teniških igrišč, ali je za vas to strogo posel? Vas recimo zanima, kaj vaša varovanka počne v zasebnem življenju?
Tak, kot sem na igrišču, sem tudi sicer, ne bom vas presenetil. Sem zagret, konstruktiven, pozitiven in predvsem zadovoljen s svojim poklicem. Življenje ni samo tenis, je del igralčevega življenja. Zelo redki načrtujejo kariero po tenisu, a Kaja je drugačna. Je izjemna oseba in jo zanima ogromno stvari. Z njo se lahko človek pogovarja o toliko različnih stvareh. Nisem še srečal tako zanimive in pametne teniške igralke.
Pomoč trenerjev na igrišču (ki je nekatere coache do določene mere naredila slavne) je med pandemijo izumrla. WTA je nato predlagala pomoč trenerjev s tribun. Kaj je po vašem mnenju najboljša možna rešitev?
Vedno sem bil zagovornik tega, da pogovor z igralko na igrišču med tekmo ni pravilna pot. Saj igri tako ali tako nič ne doda. Tenis je šport posameznika proti posamezniku. Jedro tega športa sloni na principih, da moraš sam najti rešitev, kako premagati nasprotnika. Zakaj je potrebno javno kazati nelagodje nekaterih deklet? Kamera je s tem posegala v zelo intimen človeški balonček in to sem od začetka sovražil. Naloga trenerja je razvijanje samostojnosti in zmožnosti prevzemanja odgovornosti. Jaz nisem Google Maps, da bom navigiral, ko se moja igralka izgubi. Njena naloga je, da se skuša spraviti na pravo pot, vsaj tako sam vidim zadeve.
Bi se vrnili nazaj na ATP turnejo in začeli trenirati kakšnega Belgijca, recimo, naglas razmišljam, Zizouja Bergsa?
Se vam zdi, da vas treniranje fantov bolj obogati? Več kot deset let sem deloval na ATP turneji, bil mentor igralcem, kot so Xavier Malisse, Christophe Rochus, Kristof Vliegen in bil kapetan v Davisovem pokalu. Mislim, da bom kariero zaključil kar z dekleti.
Po treniranju Kasatkine in Puigove ste si vzeli premor. Težko verjamemo, da vas medtem nihče ni klical. Kaj je bil razlog za vašo odsotnost več kot leto dni?
Dobil sem pet ali šest različnih ponudb. Najtežje v takšnem položaju je, da si pač upaš reči ‘ne’. Saj veste, da potovanje iz tedna v teden terja nekaj poguma, navsezadnje sem le oče dveh deklet, ki ju neskončno obožujem, tako da se je na odsotnost zdoma težko navaditi. Poleg tega z dvema partnerjema vodim teniške šole v Belgiji in ni ravno tako, da sem vmes sedel križem rok. Lahko bi tudi ostal doma, imam pa ta privilegij, da se lahko odločam. Kaja predstavlja točno tak profil igralke, ki me navdušuje: odlično izobražena, uravnoteženo družinsko življenje, ima velik potencial, je inteligentna, ima delovno etiko, talent in je vsekakor motivirana. Za nameček je še zmeraj mlada in imam občutek, da bova z dobro voljo zadeve počasi stvari začela postavljati na pravo mesto.
#related-news_1
Kdo je po vašem mnenju najboljši, ali pa raje uporabimo besedo “najbolj kompleten” teniški igralec oziroma igralka?
Hja, definicija najboljšega je zelo subjektivna. V tehničnem smislu? Taktično? Mentalno? Fizično? Rafael Nadal ali Roger Federer? Cristiano Ronaldo ali Lionel Messi? Ayrton Senna ali Michael Schumacher? Vsake oči na svoj način vidijo popolnost…
Imate v trenerskem poslu kakšnega vzornika, se po kom zgledujete?
Ne.
Eno izmed najbolj pomembnih vprašanj, ki bi si ga moral zastaviti trener, ko začne delati z mlado igralko ali igralcem, je to, kako bo tenis izgledal čez 5 ali 10 let. Kakšno je vaše mnenje? Ali bosta ATP in WTA naredila podlage kaj hitrejše, bomo imeli spet specialiste za pesek in travo, ali pa bomo še naprej videli predvsem tenis z osnovne črte in se bo na mrežo prišlo večinoma le čestitat za zmago?
Mislim, da je dandanes najbolj pomembno vprašanje, kako zmagati. Žal realno zelo redki trenerji z dekleti delujejo pet, kaj šele deset let. Po mojem mnenju se podlage ne bodo spremenile, kajti če bi postale prehitre, to za gledalce ne bi bilo dovolj spektakularno, saj bi bilo izmenjav hitro konec. Prihajanje k mreži je za igralke precejšna nadloga, saj so povečini dobro fizično pripravljene in se predvsem dobro branijo. Bo pa to recimo za Kajo eden od številnih izzivov.
Če bi lahko izdelali model za starše, kaj bi vsebovale glavne komponente profesionalnega teniškega igralca, kaj v fizičnem in psihičnem smislu otrok potrebuje?
Deklica ali deček potrebuje okolje, ki je primerno za uspeh, okolje, kjer velja dolgoročna športna usmeritev. Moraš najti pravo osebo za to. Morajo pa hkrati misliti tudi na izobrazbo, saj v primeru neuspeha v športu ni neke perspektive, je le preveč tvegano. Starši morajo bdeti nad razvojem, a hkrati strokovnjakom zaupati, da bodo svoje delo primerno opravili.
Še zadnje vprašanje. Očitno prihajate iz francoskega konca Belgije, tako da si predstavljamo, da se poznate z Justine Henin. Ali lahko v bodoče pričakujemo, da bo Kaja sparingirala tudi z njo?
Da. Ko smo v Belgiji, treniramo v njeni akademiji.
View this post on Instagram
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!