Srbski bog: Đoković ujel Federerja in Nadala

ATP 11. Jul 202118:37 > 19:31 0 komentarjev

V finSrb Novak Đoković je v velikem finalu Wimbledona v Londonu s 6:7 (4), 6:4, 6:4 in 6:3 ugnal Italijana Mattea Berrettinija. To je že njegov šesti uspeh na sveti travi in skupno 20. grand slam, s katerim se je na vrhu nesmrtnih izenačil s Švicarjem Rogerjem Federerjem in Špancem Rafaelom Nadalom.

Novak Đoković (Srb/1) : Matteo Berrettini (Ita/7) 3:1 (6:7 (4), 6:4, 6:4, 6:3)

Dvoboj je trajal tri ure in 24 minut, Srb pa je znova prikazal izjemno psihično trdnost v ključnih trenutkih. Izjema je bila le prvi niz, ki ga je izgubil, potem ko je že serviral za zmago in skupaj zapravil tri žogice za vodstvo v nizih. Nato je dvignil raven igre in ugnal sicer čvrstega Berrettinija, ki je sploh prvič igral v finalu turnirjev velike četverice.

Đoković se je prvih nekaj minut še lovil na svoj začetni udarec, Berrettini je še malce pretil in ogrožal Srba, a ta se ni dal in za neizkoriščene priložnosti kaznoval tekmeca. Ne samo, da je dobil vse svoje začetne udarce, v četrti igri je Italijanu vzel servis in povedel s 5:2. A dvoboja v prvem nizu še ni bilo konec, saj je Berrettini Srbu vrnil v deveti igri, ko je ta serviral za prvi niz in znižal na 5:4.

V prvem nizu je je Italijan vstal od mrtvih in šokiral Đokovića. Foto: Guliverimages

Do konca niza igralca nista več izgubila servisa, zato je od zmagovalcu v prvem nizu odločal tie-break. Berrettini je povedel s 3:0, Đoković je izenačil na 3:3, nato pa je ponovno zablestel Italijan in dobil prvi niz s 7:6 (4).

Izgubljen prvi niz razjezil Srba

Jezni Đoković je takoj na začetku drugega niza Italijanu dvakrat vzel servis in povedel s 4:0. Pri 5:2 je spet serviral z zmago, a izgubil začetni udarec, vseeno pa to ni bilo usodno. Prednost je bila prevelika in srbski zvezdnik je s 6:4 izenačil na 1:1 v nizih.

Vrhunci teniške poslastice v Wimbledonu:

Dober moment v igri je favorizirani Srb prenesel tudi v tretji niz. Že v tretji igri je Italijanu vzel servis, nato pa ga v naslednji igri še potrdil in povedel s 3:1. Berrettini v nadaljevanju ni igral slabo, a Đoković je zadržal minimalno prednost in tudi tretji niz dobil s 6:4.

V četrtem nizu je sta bila igralca poravnana do šeste igre, v sedmi pa je Srb Italijanu odvzel servis in se približal končni zmagi. Đoković prednosti breaka ni zapravil in se razveselil končne zmage.

Đoković: Vem, kako je, ko izgubiš v finalu

“To je bila več kot le borba, čestitam Matteu za neverjeten in zahteven dvoboj. Vem, kako je, ko izgubiš v finalu. Verjamem, da to ne bo zadnji njegov finale, saj igra res dobro. V roki ima ‘italijansko kladivo’, to sem občutil na svoji koži tako v Parizu kot tukaj,” je tekmeca pohvalil 34-letni Đoković.

Novak Đoković je na vrhu ujel Rogerja Federerja in Rafaela Nadala. Foto: AP Photo/Alberto Pezzali

“Novak je bil danes boljši, je velik šampion. Piše zgodovino tega športa in zasluži si vse pohvale. Upam, da to zame ne bo zadnji finale na turnirjih za grand slam, nasploh pa sem zadovoljen z doseženim. Imel sem dva izjemna tedna in tudi priprave na ta turnir so bile odlične. Več ne bi mogel zahtevati, no, lahko bi,” je občinstvo na osrednjem igrišču nasmejal Berrettini.

Nori podatki, Đoković lovi Laverja

Đoković  je v že svojem 30. finalu nadaljeval zbiranje največjih lovorik. V trenutni eri treh največjih zvezdnikov tenisa ima zdaj Beograjčan isto število osvojenih grand slamov, v medsebojnem izkupičku posamičnih dvobojev pa je boljši tako od Nadala (30-28) kot Federerja (27-23). Skupaj je od Wimbledona 2003 do danes velika trojica dobila 60 od 72 grand slamov.

Srb ostaja v lovu za Laverjem. Foto: AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Đoković se bo po osvojenem naslovu v Wimbledonu najprej podal v Tokio na olimpijske igre, kjer bo naskakoval zlato kolajno, ki mu v karieri še manjka, potem pa bo imel zmenek z zgodovino v New Yorku na OP ZDA.

Srb je namreč pred lovoriko na sveti travi dobil tudi na OP Avstralije in OP Francije, s čimer je “le” še naslov na OP ZDA oddaljen od sezonskega grand slama. To je doslej v odprti eri tenisa (od leta 1968) uspelo le Avstralcu Rodu Laverju leta 1969. Po videnem sodeč, se ne bi prav nihče čudil, če bi srbskemu teniškemu bogu uspel tudi ta podvig.