Tadej Pogačar je na Olimpijskih igrah v Tokiu osvojil prvo slovensko odličje na igrah. Na cestni dirki je zaostal le za Richardom Carapazom in Woutom Van Aertom.
Ena najtežjih olimpijskih preizkušenj v zgodovini je za kolesarji. 234 kilometrska trasa je bila izjemno naporna. Ubežniki so si nabrali že skoraj 20 minut prednosti, Jan Tratnik pa je bil tisti, ki jih je počasi ujel.
Odločalo se je na vzponu na prelaz Mikuni. Sledili so si številni napadi, ključnega sta sprožila Brandon McNulty in Richard Carapaz. Slednji se je nato otresel še McNultyja in osvojil zmago kariere. Američana so zasledovalci ujeli in se v zaključku pomerili med seboj. Najhitrejši je bil Belgijec Wout Van Aert, ki je na ciljni črti uspel odbiti napad Tadeja Pogačarja. Zmagovalec Toura je zaostal le nekaj centimetrov in tako osvojil bronasto odličje. Nekajkrat se je že zdelo, da je Pogačar ostal brez moči in možnosti za zmago, kljub temu pa mu je uspel izjemen uspeh.
Wout van Aert still had enough gas left to sprint and win the silver medal afer all that work. Absolutely monstrous ride! ?? Pogacar gets bronze, well-deserved prize for the Slovenian team who worked all day, especially Tratnik. #CyclingRoad pic.twitter.com/V74i4lpneS
— Mihai Simion (@faustocoppi60) July 24, 2021
Potek dirke
- Richard Carpaz je olimpijski prvak. Tadej Pogačar pa je v zaključnem šprintu prišel do bronastega odličja. Prehitel ga je še Wout Van Aert.
- 4 kilometri do cilja: Carapaz je na čelu dirke, zasledovalci pa so sedaj skupaj in se bodo očitno pomerili za srebrno kolajno.
- 6 kilometrov do cilja: le še 15 sekund razlike, do cilja pa je zgolj 6 kilometrov. Richard Carapaz sam napada zlato medaljo, odpeljal se je Američanu.
- 10 kilometrov do cilja: napadel je Belgijec Wout Van Aert in takoj se je prednost ubežnikov stopila na 15 sekund. Zlato odličje še vedno ni oddano.
- 17 kilometrov do cilja: ubežnika imata že 35 sekund prednosti in izjemno težko ju bo ujeti. Razlika celo narašča. Tadej Pogačar se bo očitno boril le za bron.
- 23 kilometrov do cilja: izjemen napad Richarda Carapaza in Brandona McNulty, ki sta si privozila 25 sekund prednosti. Vse bolj se zdi, da je to bil odločilen napad na dirki.
- 27 kilometrov do cilja: 13 kolesarjev je v ospredju, med njimi so sami zvezdniki svetovnega kolesarstva, tudi Tadej Pogačar. Med kolesarji se vrstijo napadi en za drugim.
- 30 kilometrov do cilja: Kanadčan Michael Woods si je na spustu prikolesaril nekaj sekund prednosti.
- 33 kilometrov do cilja: Wout Van Aert je spet zraven. Skupina v ospredju je upočasnila, sedaj je na čelu dirke 11 kolesarjev.
- 35 kilometrov do cilja: Michal Kwiatkowski je napadel in se otresel Wouta Van Aerta. Skupaj z Ekvadorcem Richardom Carapazom, Kolumbijec Rigoberto Uran in Italijanom Albertom Bettiolom se je pridružil čelu dirke. Spredaj je zdaj šesterica.
- 36 kilometrov do cilja: Tadej Pogačar, Brandon McNulty in Michael Woods so na čelu dirke, sledi skupina okoli Wouta Van Aerta. Primož Roglič je odpadel.
And it's Pogacar on the charge!#couchpeloton #couchgames #Tokyo2020 pic.twitter.com/AJTsVjONgD
— Australian Cycling Insider (@AusCycInsider) July 24, 2021
- 37 kilometrov do cilja: Tom Dumoulin, Remco Evenepoel in Vincenzo Nibali so odpadli. Napada pa Tadej Pogačar.
- 48 kilometrov do cilja: ubežniki so ujeti, sedaj pa so na čelu glavnine Francozi. Pogačar, Roglič in Tratnik so še vedno del glavnine.
Obdobje Jana Tratnika
- 52 kilometrov do cilja: napadajo nekateri izjemni kolesarji, med drugim Nizozemec Wilco Kelderman, Belgijec Remco Evenepoel in celo Italijan Vincenzo Nibali. Kelderman ni prišel daleč, Evenepoel, Nibali in Irec Eddie Dunbar so se odpeljali glavnini.
- 55 kilometrov do cilja: le še dve minuti prednosti imajo ubežniki, ki so že na poti k zadnjemu klancu. Začenjajo pa se napadi v glavnini, poskušajo Italijani in Belgijci, Jan Tratnik pa zaenkrat še vedno pokriva vse napade.
- 58 kilometrov do cilja: kolesarji so prvič prečkali ciljno črto, a čaka jih še en krog in hud klanec na prelaz Mikuni. V ospredju je še vedno izjemni Jan Tratnik, veliko več težav pa ima Jan Polanc, ki je padel in zaostal.
Tratnik for an honorary Olympic Gold Medal. RT if you agree #tratnikforgold #Tokyo2020
— Alex Dowsett (@alexdowsett) July 24, 2021
- 69 kilometrov do cilja: še manj kot 70 kilometrov je pred ciljem na dirkališču Fuji, zaostanek glavnine pa se še naprej giblje med 4 in 5 minutami.
- 83 kilometrov do cilja: Tratnik je spet na čelu glavnine, tudi ostali naši kolesarji poskušajo naprej. Priključil se mu je Jan Polanc, ki se je pred tem vozil bolj v ozadju.
- 94 kilometrov do cilja: Jan Tratnik je za zdaj opravil svoje delo, na čelo so se preselili Italijani, ki sedaj skupaj z Belgijci vodijo glavnino naprej. Prednost ubežnikov naj bi znašala le še 6 minut.
- 96 kilometrov do cilja: izjemno se pelje Jan Tratnik, ki je glavnino približal ubežnikom že na 8 minut.
- 103 kilometrov do cilja: kolesarji se že vzpenjajo na vznožje gore Fuji, 12 minut za ubežniki pa se vozi glavnina. Medtem ima v ozadju težave s kolesom Jan Polanc, ki pa jih je hitro odpravil in že lovi prkiljuček h glavnini.
- 112 kilometrov do cilja: ubežniki imajo 14 minut prednosti, ki počasi kopni.
- 123 kilometrov do cilja: na čelu dirke je še peterica: Dlamini, Kukrle, Sagan, Aular in Tzortzakis. Prednost znaša še približno 16 minut pred glavnino, kjer so še vedno najbolj aktivni Slovenci in Belgijci.
In case you missed it, here is the course that the Men's Road Race is taking today!
? 234km distance
? 4865m elevation#Tokyo2020 | #Olympics | #CyclingRoad— UCI (@UCI_cycling) July 24, 2021
Prvih 100 kilometrov
- 155 kilometrov do cilja: padec v glavnini. Udeleženi so bili med drugim Italijan Giulio Ciccone in pa Britanca Tao Geoghegan Hart ter Geraint Thomas. Slednji je imel izjemno veliko težav s padci že na Touru, očitno pa ga nesreča spremlja tudi v Tokiu.
- 167 kilometrov do cilja: na čelu glavnine so se pojavili tudi slovenski kolesarji, ki jim očitno ogromna prednost ubežnikov ni povšeči. Njihov zaostanek znaša namreč že skoraj 20 minut.
- 179 kilometrov do cilja: beg ima že več kot 13 minut prednosti.
- 197 kilometrov do cilja: na čelu glavnine kolesari aktualni olimpijski prvak Belgijec Greg Van Avermaet. Prednost ubežnikov zanaša slabih devet minut.
- 208 kilometrov do cilja: prednost znaša že skoraj devet minut. V glavnini še ni panike.
- 216 kilometrov do cilja: ubežniki imajo že več kot pet minut prednosti. Med njimi sta najbolj znani imeni Juraj Sagan (zaradi brata Petra) in Nic Dlamini, ki je nastopil na letošnji Dirki po Franciji.
- 226 kilometrov do cilja: hitro so se začeli prvi napadi. Nic Dlamini (Južna Afrika), Michael Kukrle (Češka), Juraj Sagan (Slovaška), Eduard-Michael Grosu (Romunija), Polychronis Tzortzakis (Grčija), Elchin Asadov (Azerbajdžan), Paul Daumont (Burkina Faso) in Orluis Aular (Venezuela) so kolesarji trenutno v begu.
- 234 kilometrov do cilja: boj za medalje na cestni dirki se je začel.
Pred etapo
Enodnevne dirke so povsem drugačne od etapnih preizkušen. Možnost je le ena, vsaka napaka pa kolesarja lahko stane dobre uvrstitve. Tako bo tudi na cestni kolesarski dirki 32. olimpijskih iger v Tokiu.
Trasa je izjemno zahtevna in razgibana. Zahtevna je že sama dolžina – 234 kilometrov. Kolesarji bodo na progi od parka Musashinonomori do dirkališča Fuji Circuit prekolesarili kar pet gorskih ciljev, ob tem pa skoraj 5000 višinskih metrov (natančneje 4865). Etapa bo potekala ob vznožju gore Fuji, a najvišje se bodo kolesarji povzpeli 1449 metrov visoko.
Profil cestne dirke. Foto: ProCyclingStatsPrvi klanec kolesarje čaka po 80 kilometrih vožnje, ko se bodo povzpeli na vzpon Doushi, že ta pa ni enostaven. Dobre štiri kilometre dolg klanec je v povprečju 6-odstoten. Kmalu za tem bo na trasi še drugi vzpon, na prelaz Kagosaka.
Najdaljši vzpon se bo začel približno 120 kilometrov pred ciljem, a vseeno ni najtežji izziv za kolesarje. 14 kilometrski vzpon kljub temu ni mačji kašelj. Nato je na sporedu spust in prvi prehod cilja na dirkališču Fuji, nato pa vzpon na prelaz Mikuni. Gre za brutalen, več kot 10-odstoten klanec, ki se vleče skoraj sedem kilometrov.
Sledi še drugi vzpon na prelaz Kagosaka ter spust do cilja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!