Cahunek: Ne nasedajte propagandi, Rusi bodo gostili mundial!

Uncategorized 1. Avg 201413:31 > 13:40
Nova, 23. sezona ruske premier lige po vrsti, se začenja prihajajoči konec tedna, tudi letos pa jo boste lahko ekskluzivno spremljali na programih televizije Sportklub. Iz leta v leto močnejše tekmovanje bo v prihodnjih štirih letih zanimivo spremljati tudi zato, ker se začenja nov “mundialski cikel”, naslednji SP pa bo prav v Ruski Federaciji. V Rusiji bodo storili vse, da se leta 2018 doma prikažejo v dobri luči, zato med klubi velja tih dogovor, da bodo v svojih sredinah skušali uveljaviti nove, talentirane domače igralce, in jim dali prednost pred tujci. Na sploh v Rusiji rastejo številni novi stadioni, zato utegne kvaliteta lige stagnirati, dokler ekipe ne odplačajo dolgove … Tudi letos bo glavni komentator ruske lige Toni Cahunek, ki dogajanje v Rusiji zelo dobro pozna. V intervjuju z njim smo se dotaknili njegovih pričakovanj nogometnega in političnega razpleta v tem delu sveta …




Toni, v petek se s tekmo med Rubinom Kazanom in Spartakom Moskvo začenja nova sezona ruske premier lige, v kateri bo naslov državnega prvaka branil CSKA. Lani je dobil napeto končnico, saj je naslov prvaka varovancem Leonida Slutskega uspelo potrditi šele v zadnjem krogu. Vse do zadnjega je bil torej v igri tudi Zenit, ki ga je pozimi prevzel Portugalec Andre Villas-Boas in tudi preporodil. Villas-Boas zdaj začenja svojo prvo polno sezono na klopi ekipe iz Sankt Petersburga. Se strinjava, da se bo boj za naslov prvaka spet vrtel okoli teh dveh klubov?

Letošnja sezona bo znova velika neznanka tudi za nas, ki že leta spremljamo dogajanje v ruskem nogometu. Vsekakor sta v vlogi favoritov za naslov tudi najuspešnejša kluba zadnjega destletja – Zenit in CSKA. Vsekakor pa ne bi odpisal preostalih treh moskovskih velikanov, Dinama, Spartaka in Lokomotive, ki so vsi v zadnjih letih veliko investirali v svoja moštva in navijači upravičeno zahtevajo vsaj boj za naslov. Mislim, da se bo med temi petimi moštvi odvijal obračun za najvišja mesta.
Veliki ruski klubi se v prvem mesecu prestopnega roka praktično niso okrepili. Zenit je sicer pripeljal argentinskega branilca Ezequiela Garayja iz Benfice, Dinamo je podpisal pogodbo z Manchestrovim Alexandrom Büttnerjem. Veteran Roman Širokov je kot prost igralec iz Zenita odšel k Spartaku, na potezi je CSKA. Ekipa bo igrala v skupinskem delu lige prvakov. Verjetno pričakuješ, da se bo v avgustu vendarle okrepila. Kaj pa drugi klubi, kateri je v tem trenutku finančno najmočnejši? Za katere ekipe še pričakuješ, da se bodo okrepile?

Pri CSKAju očitno igrajo na obstoječo formulo uspeha – v zadnjih dveh letih, ko so osvajali naslov prvaka, so vselej bili ekipa, ki je pripeljala najmanj novih okrepitev. In tudi letos bo, kot kaže, tako, čeprav že kar dolgo opozarjamo na manjko napadalca in svežine v obrambi. Znova so veliko kupovali številni manjši klubi, ki se želijo čimbolj enakopravno meriti v vedno močnejši ligi, pa tudi preostali moskovski klubi – nekako tradicionalno največ denarja za okrepitve porabijo pri Dinamu, Lokomotivi in Spartaku. Glede finančne moči pa bi izpostavil, da trenutno klubi v Rusiji tekmujejo predvsem v izgradnji stadionov, saj vsi moskovski velikani (z izjemo Lokomotive) v naslednjih letih pričakujejo svoja nova domovanja.
Vemo, kaj se trenutno dogaja na vzhodu Ukrajine. Zaradi odcepitve Krima, ki je zdaj de-facto del Rusije, se je ukrajinska liga iz 16-članske zmanjšala na 14-člansko, številni nogometaši pa se zaradi politične krize niso upali vrniti na delo v to državo. Tudi z okrepitvami imajo ukrajinske ekipe težave, nihče trenutno ne želi tja. Lahko rečeva, da je z Rusijo povsem drugače, tam seveda politične krize ni čutiti, čeprav je EU spet sprejela sveženj novih sankcij zuper Ruske Federacije?

Stanje v Ukrajini škodi tudi ruskemu nogometu, to je nedvomno. V preteklosti se je veliko govorilo o morebitni združitvi ligaškega ali pokalnega tekmovanja, kar se zdaj seveda ne bo zgodilo. Lahko pa pričakujemo, da bo v primeru zaostritve razmer stanje vedno slabše, zato srčno upam, da se kriza med tema državama čimprej zaključi z mirno rešitvijo. Sankcije EU pa sodijo v kontekst svetovnega odziva in mislim, da ne bodo pretirano škodovale eliti povezani z nogometom.
4. Zaradi ukrajinsko-ruskega spora bi nekateri Rusom kar odvzeli organizacijo svetovnega prvenstva, britanski politiki celo pozivajo k bojkotu tega mundiala. Kakšno je tvoje mnenje o tem? Se to res lahko zgodi? Tudi zimske OI so poimenovali Putinove igre, pa so v Soči prišli vsi najboljši športniki …
Zaradi ukrajinsko-ruskega spora bi nekateri Rusom kar odvzeli organizacijo svetovnega prvenstva, britanski politiki celo pozivajo k bojkotu tega mundiala. Kakšno je tvoje mnenje o tem? Se to res lahko zgodi? Tudi zimske OI so poimenovali Putinove igre, pa so v Soči prišli vsi najboljši športniki …

Gre za načrtno blatenje zahodnih medijev, ki vse dogajanje v Rusiji povežejo s Putinom. Mednarodna skupnost želi na vse načine pritisniti na Rusijo in z grožnjo z odvzemom mundiala so samo dodali še en ukrep v mozaik, za katerega pa dvomim, da se bo res zgodil. Rusija je še vedno svetovna velesila, glede izbire gostitelja pa mislim, da bi FIFA morala urgirati predvsem okoli izvedbe naslednjega SP v Katarju.
Dva krimska kluba, Tavrija in Sevastopol, ki sta lani dokaj uspešno nastopala v ukrajinski premier ligi, sta prenehala z obstojem. Novi tvorbi, SKIF Simeropol in SC Black Sea Fleet Sevastopol (Črnomorska flota) sta zaprosila za sprejetje pod okrilje Ruske nogometne zveze. Ta je po pogajanjih s FIFA in UEFA, pa tudi Ukrajinsko nogometno zvezo, odločila, da kluboma ne omogoči nastopanja v kateri izmed svojih lig v prihodnji sezoni. Kaj lahko pričakujemo v prihodnje? V kateri ligi bi ti dve ekipi lahko začeli nastopanje pod rusko zastavo?

Nedvomno je to največja škoda za oba kluba in mislim, da lahko v kratkem pričakujemo prključitev ruskim nogometnim tekmovanjem. Sam sicer po kakovosti moštvi še ne bi uvrstil med prvoligaše, temveč bi jima preko razširjene ruske druge lige (sicer najneprijetnejše lige, ki se razprostira čez tisoče kilometrov) omogočil preboj med prvoligaše.
Si avtor znanega dokumentarca o športnih stavah v nogometu, prirejanju nogometnih izidov. Kako je s tem v Rusiji? Slabše kot drugje, denimo v zahodni Evropi? Kakšen vpliv pa ima na razplet ruskega državnega prvenstva dejansko tamkajšnja vladajoča politična struja?

Prirejanje nogometnih izidov je v Rusiji nekaj tadicionalnega – “dogovorjenke” so bile vselej del nogometnega dogajanja. Seveda se je tudi v Rusiji našla skupina ljudi, ki je želela ta posel razširiti in izkoristiti za zaslužke na stavnicah in to se nedvomno še dogaja. Tako sta bili lani dve tekmi prvenstva zaradi sumljivo visokih vplačil umaknjeni s stavnic nekaj dni pred izvedbo. To so nedvomno pokazatelji, da so stavne mahinacije prisotne tudi v Rusiji. Sam mislim, da so izjemno pogoste v nižjih ligah, kjer klubi tako ohranijo finančni obstoj ter tudi v prvi ligi, kjer je tudi še veliko dogovorov na podlagi lokalne politike in klubskih uprav.
Štiri ekipe so lani izpadle iz premier lige. Novoprišleki med elito so lanski zmagovalec 1. lige, Mordovia Saransk, kvalificirali so se še Arsenal Tula in skozi dodatne kvalifikacije še Torpedo Moskva in Ufa. Mordovia se vrača med elito po letu dni odsotnosti, Arsenal Tula pa bo prvič v 70-letni zgodovini igral med elito. Tu je še en tradicionalen moskovski klub in seveda tudi Ufa, ki obstaja šele štiri leta. Leta 2010 si je predsednik republike Baškortostan zaželel, da bi njegovo mesto imelo prvoligaša in uspelo mu je v zelo kratkem času. Kakšna usoda čaka te ekipe v prihodnji sezoni? Kdo ima najboljše možnosti za preživetje?


Sam sem bil izjemno presenečen nad dejstvom, da so lani ligo zapustili nekdanji milijonarji iz Dagestana pa tudi Gazpromova druga ekipa iz Tomska in Kryla Sovjetov, ki je bil vsa leta RPL med prvoligaši. Veseli me povratek Torpeda, kar pomeni, da se vrača še en moskovski klub z bogato navijaško tradicijo in stadionom Lužniki, mislim da Mordovia tokrat ne bo izpadla (tekme SP 2018 bodo v Saransku, kjer ni nikakršne nogometne kulture, zato jo bo s prvoligašem v naslednjih letih potrebno ustvariti), medtem ko Ufo in Arsenal čaka ogorčen boj za obstanek.
Anži Mahačkala je lani strmoglavil v drugo ligo. Klub iz Dagestana je doživel hiter vzpon in padec, sorazmerno z vloženim denarjem bogatega lastnika. Kakšno usodo napoveduješ tej ekipi zdaj, ko je ni več med elito?

Zgodba Anžija je bolj kompleksna – ko je bilo jasno da UEFA ne bo dovolila klubu igrati evropskih tekem na domačem stadionu je Sulejman Kerimov zaprl investicijsko pipico in nekako iz inata se je klub odločil strmoglaviti med drugoligaše, saj se več ni poistovetil z rusko nogometno ligo. Bolj kot nadaljnji rezultati Anžija me skrbi za mir v Dagestanu – jasno je, da je število napadov v času močnega Anžija upadlo, saj je lokalni živelj vsaj na Anži areni lahko gledal, kako lokalni matadorji premagujejo ruske velikane.

Dotakniva se še nove evropske sezone. CSKA gre v skupinski del lige prvakov, Zenit igra v tretjem krogu kvalifikacij za to elitno tekmovanje. Nasprotnik je kot po meri, ciprski Limassol. Lokomotiva in Rostov bosta nastopila v play-offu za uvrstitev v Evropsko ligo, Dinamo in Krasnodar pa v tretjem krogu kvalifikacij za taisto tekmovanje. Pričakuješ, da se bodo vse ekipe uspešno prebile naprej?

Ne, pa ne zaradi kakovosti. Pričakujem sicer napredovanje Zenita, kljub slabi prvi tekmi na Cipru, medtem ko tradicionalno klubi, ki igrajo kvalifikacije za Evrpsko ligo radi zatajijo. Tako kot lani Spartak in predlani CSKA, enostavno jim več pomeni, da se osredotočijo na dober izid v državnem prvenstvu, kot da bi igrali v drugoligaškem evropskem tekmovanju.
Ruska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu spet pogorela. Kako bo to vplivalo na ruski nogomet in samo premier ligo v prihodnjih štirih letih. Rusi bodo verjetno storili vse, da bi za leto 2018 sestavili močno ekipo. Je Fabio Capello sploh prava rešitev, navdušil ni niti na klopi Anglije …

Fabio me ni navdušil na prvenstvu, čeprav sem bil prepričan, da je ob rednem spremljanju dogajanja v ruski ligi nabral pravo moštvo. Ravno nasprotno, na prvenstvu je sestavil zelo slabo kombinacijo in upravičeno Rusi (kljub glavnemu krivcu Akinfejevu) niso našli poti v zaključni krog tekmovanja. Verjamem, da jim bo to prvič v zgodovini SP uspelo na domačih tleh, ko bodo najbrž šli precej daleč tudi zaradi preferiranja domače ekipe, kar je standard SP. Do takrat pa ruskim navijačem ne preostane drugega kot da spremjljajo domače prvenstvo in počakajo s Capellom – vlada namreč prepričanje, da Rusi lako pridejo do rezultatov le kadar jih vodi tuj trener in zato domnevam, da bo obstal kot strateg.

Author: L.S., Foto: Getty Images