Slovenci začeli s prepričljivo zmago proti Finski

OZS

Slovenska odbojkarska reprezentanca je z odliko začela z nastopi v drugi skupini svetovne lige v Seulu, potem ko je na prvi tekmi s 3:1 odpravila Finsko. Druga tekma proti Južni Koreji izbrance Slobodana Kovača čaka že v soboto - neposredni prenos ob 6:00 v živo na SK 1.

Po dveh prepričljivo dobljenih nizih Slovencev so se Finci pobrali, dobili tretji niz in v četrtem vodili že za štiri točke, nato pa so naši odbojkarji le strli odpor borbenih tekmecev in jih premagali prvič po letu 1999.

Finski odbojkarji so na začetku tekme izkoristili nekaj zmede v naši vrsti in povedli s 3:1, a so Slovenci z napadi prek Pajenka in Kozamernika izid hitro poravnali, po dobrem napadu in asu Čebulja pa že vodili s 7:6. V napadih je bil prodoren Urnaut, ki je poskrbel za prvo vodstvo z dvema točkama (11:9), a je na drugi strani z enako mero vračal Ropponen. Ob drugem tehničnem odmoru so imeli naši odbojkarji še vedno le dve točki naskoka. Svoje napade so sicer dobro zaključevali, a so bili v tem elementu uspešni tudi tekmeci, ki so izkoriščali svoje najmočnejše orožje, hitro igro. Nato je razlika vendarle narasla. Vinčić je dosegel as za 18:15, Pajenk in Urnaut pa sta ustavila Ropponena za 19:15. V končnici je sledilo nekaj trenutkov nezbranosti, a so si napake privoščili tudi Finci. Niz je z napadom za 25:22 izkoristil Pajenk.

Na začetku drugega seta je Vinčić vnovčil dober sprejem in znova zaposlil prodorna Kozamernika in Pajenka. Naši odbojkarji so si z dobrimi obrambami pripravili tudi kar nekaj protinapadov, a niso prišli do zaključka. Ropponen je bil še naprej nerešljiva uganka za naše blokerje. Po izenačenju na 6. točki je na vrsto prišla prva serija točk Slovenije, in sicer na račun dveh zaporednih napak Koukija in napadov Pajenka. Pri zaostanku z 8:12 se je finski strateg odločil za prekinitev, vendar je po njej Čebulj z blokom le zaustavil Ropponena (17:10). Kovač je priložnost spet namenil Šternu in Ropretu, točke z napadi je po dobrih obrambah Kovačiča nizal Čebulj, ki je tudi dobro serviral, Kozamernik pa je finske napade ustavljal z bloki (22:10). Zaključek niza je bil le še formalnost, zmago s 25:15 je Sloveniji z napadom zagotovil Štern.

Prvi točki v tretjem nizu je dosegel Koncilja, ki je zamenjal Pajenka, blok za 3:0 je dodal Urnaut. Po točki Šketa, ki je v igro vstopil namesto Čebulja, je Slovenija vodila že s 5:2, a Finci niso popustili. Z dobro igro v obrambi in prek napadov Ropponena in Krastinsa so prišli do vodstva z 9:6. Šket s servisi in Vinčić z blokom sta naše približala na 8:9, a je bil zatem za 11:8 spet dvakrat uspešen finski blok. Gasparini in Vinčić sta poskrbela, da je bil izid na 11. in 12. točki poravnan, Sinkkonen pa je z napako našim poklonil vodstvo. V igro sta spet vstopila Štern in Ropret. Na drugi tehnični odmor so s prednostjo zopet odšli Finci, ki so naši vrsti povzročali težave s servisi, pri zaostanku s 16:19 pa je Kovač vzel odmor ter svojim varovancem namenil nekaj krepkih besed. Prednost tekmecev se ni stopila, Kovač je v igro vrnil Vinčića in Gasparinija, a so nasprotniki ohranili razliko ter niz dobili s 25:22.

Borbeni Finci, ki so skozi celotno srečanje igrali zelo dobro v obrambi so bili tisti, ki so prvi prišli do prednosti, z 2:0 in 4:2. Po blokih Pajenku in Gaspariniju so tekmeci vodili s 6:2. Slovenski selektor je iz igre potegnil Vinčića in v igrišče poslal Ropreta. Razlika se ni in ni stopila, Finci so vodili že tudi z 11:7, zatem pa so se Slovenci z dobro igro v obrambi in prek Gasparinija in Čebulja približali na 11:12. Po napaki Fincev je bil izid na 13. točki vendarle izenačen. Blok Kozamernika je prinesel prvo vodstvo v nizu (14:13), a so bili z 18:17 spet v osredju tekmeci. As Kozamernika, udarec Pajenka in napaka Fincev pri podaji so Slovenijo pripeljali do vodstva z 21:19. V napetem zaključku je 23. točko prinesel Gasparini, varanje za 24:22 pa je prispeval Čebulj, ki je niz zaključil z napadom za 25:23.

Kljub zmagi, selektor Slobodan Kovač ni bil zadovoljen s predstavo: “Mislim, da smo igrali zelo slabo, precej smo podcenjevali nasprotnike in se sprehajali po igrišču. To je nedopustno in s tem smo dali ekipi kot je Finska, ki vedno igra dobro, priložnost, da bo ob naslednjem našem srečanju, ko bo tudi v polni postavi, izkoristila dejstvo, da smo ranljivi in da nas lahko premaga. Takšnih tekem ni lahko igrati, a imamo cilj, da se potrudimo in premagamo vsakogar. Moramo popraviti stvari in odigrati bolje.”

Nismo odigrali tako kot znamo. Bilo je preveč podcenjevanja in tudi zbrani nismo bili dovolj. Čakali smo, da nam bodo Finci kaj podarili, a nam niso. Tekmeci so igrali zelo dobro, morda celo nad svojimi možnosti. Tega si ne smemo več privoščiti. Če želimo uvrstitev na zaključni turnir in zmago, se moramo vzeti v roke,” je dejal Klemen Čebulj, Jan Kozamernik pa je dodal: “Tekmo so začeli veliko bolje kot se je zaključila. Padec zbranosti je bil prevelik in res ni bil potreben. V tretji niz smo vstopili preveč zadržano, preveč smo bili prepričani vase. Finci pa so se razigrali in nam povzročali težave, kar se ne bi smelo zgoditi.”