Slovenski odbojkarji še do tretje zmage v svetovni ligi

FIVB

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je na uvodnem turnirju letošnje svetovne lige na tretji tekmi še tretjič zmagala. Naši odbojkarji, ki v torek že potujejo na Japonsko, so bili od tekmecev s Češke boljši s 3:1 (19, 21, -23, 16).

Tekmo proti Češki je slovenski selektor začel v nekoliko drugačni postavi kot dosedanji dve, saj je na podajo poslal Gregorja Ropreta, na sprejem Alena Šketa, na blok pa Danijela Konciljo, na klopi pa pustil Dejana Vinčića, Tineta Urnauta in Jana Kozamernika.

Pobudo v prvem nizu so prevzeli češki odbojkarji, ki so zaključevali vse svoje napade. Dobro so tudi servirali in že do prvega tehničnega odmora, na katerega so odšli s prednostjo štirih točk, vknjižili dva bloka. Z napadom Gasparinija, blokom Pajenka in po dveh udarcih Šketa je bil izid na 8. točki že izenačen. Z dobro igro v obrambi in po asu Ropreta so Slovenci prvič vodili za dve, z 11:9. Po izenačenju na 13:13 so naši fantje dvignili raven igre v obrambi, prek Gasparinija povedli s 16:14, po dobrih napadih Koncilje, ki je dosegel še as in Pajenka pa so pobegnili na 19:15. Čehi so se približali na 19:17, nato pa sta Šket in Gasparini, slednji z atraktivno točko, našo vrsto še enkrat pripeljala do večje razlike (21:17). Ropret je v končnici na prvem tempu razigral še Pajenka, do zaključne žoge so naši prišli po napaki Čehov, za zmago s 25:19 pa je blokiral Čebulj.

Drugi niz so za odtenek bolje začeli češki odbojkarji, po asu Pajenka in izjemni točki, ki jo je zaključil Čebulj ter še enem napadu Šketa pa je bila prednost hitro spet v rokah Slovenije (7:4). A v nadaljevanju so naši fantje grešili v napadih, nekoliko je bil slabši tudi sprejem, tekmeci pa so povedli z 11:9. Napad Gasparinija in dober servis Čebulja sta ekipi poravnala na 11. točki. Šket je v bloku ujel Sulisto ter češkega stratega Falasco pri 14:12 prisilil v odmor. Šket je dosegel še točko za 15:12, a naši fantje vseeno niso strli odpora tekmecev. Šele po prodornih napadih Gasparinija in Pajenka in napakah Čehov, se je prednost povišala na 21:17. Tudi drugi niz so Slovenci tako dobili brez težav, s 25:21.

FIVB

V tretjem nizu, ki se je po dveh blokih Pajenka in napadu Šketa začel z vodstvom s 3:0 v korist Slovenije, je na mestu korektorja zaigral Tonček Štern, kot prosti igralec v obrambnih akcijah pa Urban Toman. V nadaljevanju Kovačevi varovanci niso izkoristili napadov, kar so nasprotniki s pridom izkoristili in prišli do preobrata (8:7). Z dobro igro naše vrste v obrambi in s prodornimi napadi Šketa so z 12:10 zopet vodili naši fantje, a so Čehi spet izenačili na 12:12. Čebulj je dobro napadel za 14:12, Ropret pa je še naprej dobro izkoriščal oba blokerja Pajenka in Konciljo. Tekmeci tudi tokrat niso popustili in so na račun dobrih začetnih udarcev Dzavoronoka še enkrat prešli v ospredje (18:17). Z dvema asoma je za nov preobrat poskrbel Koncilja (20:18). V končnici niza se je Ropret izkazal z obrambami, dve točki je z napadom prinesel Štern, eno pa še Pajenk (23:20). Po dveh napakah naših in dveh blokih Čehov so slednji prišli do zaključne žoge (24:23), po novi napaki Slovencev pa tudi do zmage s 25:23.

Po porazu v tretjem nizu so naši fantje hitro strnili svoje vrste in na servis Šketa, večinoma s točkami Čebulja, povedli s 6:2 in na prvi tehnični odmor odšli pri 8:5, a so se Čehi spet približali n vsega točko. Po dobrih servisih Koncilje se je prednost spet povečala na 11:7, Štern pa je z napadom razliko povišal na pet točk (13:8). Sledila je daljša prekinitev. Zaradi protesta naše klopi zaradi novih spornih sodniških odločitev (z eno od njih se je v korist Čehov zaključil tudi tretji niz) je pomočnik selektorja naše reprezentance Dejan Vuličević prejel rdeč karton, a dogajanje ob igrišču ni zmedlo naših fantov, ki so še naprej nizali točke in ohranjali razliko (19:12). Do konca niza, v katerem je namesto Čebulja priložnost dobil še Matej Kök, so tekmecem oddali le še štiri točke za zmago s 25:16.

Gregor Ropret, reprezentant Slovenije: “Mislim, da je bila to naša najboljša tekma na tem turnirju. Čehi so dober nasprotnik. Morda je škoda tretjega niza, ki smo ga po nepotrebnem izgubili. Ves niz smo bili v prednosti, imeli pobudo, pa potem na koncu nismo uspeli zaključiti napadov. Tega si ne smemo dovoliti. A že v četrtem nizu smo odigrali tako kot je treba in tekmecem nismo dali nobene možnosti ter super zaključili tekmo.

Slovenski odbojkarji bodo v Seulu ostali še jutri in opravili trening, v torek pa odpotovali na Japonsko, kjer bodo nastopili na drugem turnirju letošnje svetovne lige in se pomerili z reprezentancami Južne Koreje, Japonske in Turčije.