Trdoživi Južnokorejci padli šele po petih nizih

OZS

Na prvem srečanju drugega turnirja svetovne lige na Japonskem so slovenski odbojkarji prišli do četrte zmage, a so se morali zanjo pošteno potruditi. V Takasakiju so bili po več kot dveh urah igre na tekmi, polni preobratov, s 3:2 (20, -25, 13, -24, 12), boljši od Južnokorejcev.

V nasprotju s prvim srečanjem pred tednom dni v Seulu slovenski odbojkarji Južnokorejcem tokrat niso pustili, da bi na začetku tekme prevzeli pobudo. Tekmeci so sicer vodili s 4:2 in 5:3, a so bili naši fantje po točki Čebulja za 7:6 že v ospredju. V nadaljevanju so Kovačevi varovanci naredili precej napak na začetnem udarcu in azijske predstavnike še enkrat pustili do minimalne prednosti s 13:12 in 15:14. Po drugem tehničnem odmoru je Kozamernik z dobrimi servisi Južnokorejcem onemogočil hitre napade, Kovačič in Vinčić sta dobro igrala v obrambi, v protinapadih pa sta za točke skrbela Pajenk in Urnaut (18:15). V zaključku niza je dobro serviral še Gasparini, po solo bloku Kozamernika so Slovenci pri 23:19 prvič prišli do štirih točk naskoka, nato pa niz dobili s 25:20.

V drugem nizu je moral korejski selektor Kim Hochul hitro poseči po menjavi, saj so na servis Vinčića, ki se je skupaj s Čebuljem izkazal tudi v obrambi, po bloku Gasparinija in napadu Urnauta Slovenci hitro prišli do vodstva s 5:1. Kangwon Lee je z dobrimi servisi zrežiral preobrat, saj je Slovencem povzročil veliko težav pri organizaciji napada, nato pa je z napadom dosegel še točko za vodstvo s 7:6. Po zaslugi Junga ter še dveh napak naše vrste so tekmeci prvič vodili za tri (12:9). Po izenačenju na 13:13 so pobudo zopet prevzeli korejski odbojkarji (16:14), ki so še naprej dobro servirali. Pri zaostanku z 18:20 je Kovač posegel po prvem odmoru, pri 20:24 pa po drugem. Po njem sta točki z napadom oz. blokom prispevala Pajenk in Štern, sledila je napaka Korejcev (23:24), nato pa je Urnaut po dveh dobrih servisih tretjega poslal v mrežo.

Kovač je tudi tretji niz začel v standardni postavi, Urnaut, Čebulj, Pajenk, Kozamernik, Kovačič in Vinčić, v igro pa je poslal še Šterna, ki je priložnost dobil že v končnici drugega. Slovenci so set začeli dobro, se s točkami Kozamernika, Urnauta in Šterna prebili do vodstva z 8:4 in v nadaljevanju svojo igro le še stopnjevali. Korejci v napadu niso mogli zaustaviti mladega slovenskega korektorja, po atraktivni točki Čebulja za 14:7 pa je bila prednost naše vrste praktično že neulovljiva. Južnokorejski strateg Hochul je pri 12:20 še poizkušal s polminutnim odmorom, a je po njem Kovač namesto Kozamernika na servis poslal Gasparinija (23:12), niz pa je z napadom zaključil Urnuat (25:13).

Tudi v četrtem nizu so imeli na začetku več pobude Slovenci. V napadih je bil prodoren Čebulj, v bloku je bil uspešen Vinčić, prvo prednost s tremi točkami pa je naši vrsti s še enim blokom prinesel Kozamernik (9:6). Po asu Čebulja je prednost še narasla, a se tekmeci niso predali. Hochul je s številnimi menjavami našel izjemno motivirano sedmerico igralcev, na drugi strani pa so naši odbojkarji popustili. Tekmeci so z izjemno igro v obrambi poskrbeli za preobrat, povedli s 16:14, po treh napakah naše vrste pa že z 19:14. Po novi točki Gasparinija, dobrih servisih Pajenka in napaki Korejcev so Slovenci zaostajali le še za točko (19:20). Vinčić je blokiral za izenačenje na 21:21, Čebulj je bil zaslužen za vodstvo z 22:21. Neizkoriščen napad in napaka Kozamernika sta Korejcem prinesla dve zaključni žogi. Obe so Slovenci izničili, po sodniški napaki in asu Parka pa je bil izid v nizih poravnan na 2:2.

Tudi v petem nizu so pobudo prevzeli naši odbojkarji in si na račun dobrih servisov, dobre igre v obrambi in protinapadov priigrali dve točki naskoka (4:2 in 6:4). Z enako prednostjo so po napadih Pajenka in Čebulja vodili tudi v nadaljevanju (9:7). Kangwon in nezaustavljivi Shin sta vseskozi držala priključek, naši fantje, ki so dobro igrali v igri za menjavo pa so izpustili kar nekaj priložnosti, da bi prednost povečali na tri točke. To je nato z blokom za 13:10 uspelo Gaspariniju, ki je poskrbel še za zaključno žogo (14:11). Drugo, za zmago s 15:12, je izkoristil Urnaut.