Japonci Slovencem zadali prvi poraz

OZS

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je morala na peti tekmi letošnje svetovne lige po skoraj dveh urah in pol srečanja priznati premoč Japonski. Gostitelji so bili boljši po petih nizih, s 3:2 (22, -17, 18, - 22, 15).

Slovenski odbojkarji so pred nabito polno dvorano v Takasakiju odločno začeli srečanje proti Japonski in povedli s 3:0, nato pa so se gostitelji otresli pritiska, dvignili raven igre v obrambi, ubranili številne protinapade slovenske vrste ter do prvega tehničnega odmora izid poravnali na 7:7. A tudi Slovenci so v igri za menjavo igrali zelo dobro in zaključevali napad za napadom, predvsem preko Pajenka in Gasparinija.

Po napaki Yanagide so Kovačevi varovanci povedli s 14:11, a je japonski sprejemalec z dvema asoma hitro poskrbel za novo izenačenje (14:14). Razmerje moči se tudi po drugem tehničnem odmoru ni spremenilo, nato pa so Slovenci slabo sprejemali servise Rija in vodstvo prepustili gostiteljem (20:19). Slovenski strateg je posegel po odmoru, po katerem je Čebulj sicer dosegel točki za 21:21, a so bili v končnici v napadih bolj prodorni Japonci, ki so prek Yamade niz dobili s 25:22.

Zmaga v prvem nizu ni uspavala gostiteljev, ki so z dobrimi začetnimi udarci še naprej povzročali težave našim sprejemalcem. Kljub temu so ritem igre narekovali Slovenci, v napadu je bil večkrat uspešen Gasparini, kljub zelo dobri igri Japoncev v obrambi pa sta točke nizala še Urnaut in Pajenk. Pri 11:8 se je japonska klop odločila za prekinitev, a je Čebulj s tremi neubranljivimi napadi razliko povečal na pet točk (16:11), Kozamernik pa je z blokom za 18:12 tekmece prisilil v še drugi odmor. Na začetni udarec Vinčića in po dobrih obrambah Kovačiča sta Pajenk in Gasparini prispevala točki za 22:14, v zaključku sta bila uspešna še Čebulj in Kozamernik (25:17).

KZS

Tudi v tretjem nizu smo spremljali izenačen začetek. Najprej so z minimalno prednostjo vodili Slovenci, zatem so pobudo prevzeli tekmeci, nato pa je Čebulj v bloku zaprl Otakeja in našo vrsto znova popeljal do minimalne prednosti z 9:8. S še eno izjemno serijo obramb in z zaključki Yamade in Otakeja so domačini še enkrat prišli do preobrata in prve prednosti z dvema točkama (13:11). Na drugi strani je v obrambi dobro igral tudi Kovačič in omogočil protinapada za 13:13. Po izenačenju na 15:15 se je Slovencem ustavilo v napadu, zato je moral Kovač pri 18:15 vzeti odmor, a tudi ta ni ustavil naleta tekmecev. Sledile so nove napake naših napadalcev in vodstvo Japoncev z 21:16. Ti so nanizali še tri točke in nato izkoristili že drugo zaključno zmago za 25:18.

Boljši uvod v četrti niz je uspel našim odbojkarjem, ki so z bloki zaustavili japonske napadalce, ti pa so ob tem še grešili (4:1). Naši fantje so prednost ohranili vse do 10. točke, nato pa so Japonci dvakrat blokirali Urnauta, enkrat pa Konciljo, ki ga je Kovač v igro poslal namesto Kozamernika (10:10). Prav Koncilja je z napadom nato prekinil japonsko serijo, Pajenk pa je z blokom prinesel vodstvo s 13:12. V nadaljevanju so ves čas s točko naskoka vodili Slovenci, po novem asu Yanagide pa so s 17:16 povedli Japonci. Čebulj je vrnil z enako mero za 19:17. Za točke naše vrste sta v napeti končnici skrbela Gasparini in Pajenk, vračala sta Asano in Otake. Po napaki domačih v napadu so naši prišli do treh zaključnih žog in po napadu Čebulja za 25:22 izsilili 5. niz.

Nezaustavljivi Yanagida je Japonsko v odločilnem, petem nizu popeljal do vodstva s 3:1 in 5:3. Ob tem so gostitelji še naprej dobro servirali, a so naši fantje, predvsem Gasparini, napade zaključevali tudi iz težkih položajev. Kljub temu so tekmeci ostajali v ospredju (8:6), po novi točki Gasparinija in asu Urnauta pa je bil izid na 8. točki poravnan. Po odmoru na zahtevo Yuichija je točko prispeval še Čebulj (9:8). Japonci so spet povedli z 11:10, za vodstvo z 12:11 je solo blok uspel Vinčiću, zatem še Čebulju (13:11). Po odmoru na zahtevo Kovača (13:12) je Otake servis poslal izven igrišča, enako tudi Čebulj (14:13). Po še enem odmoru na slovenski strani je Yanagida dosegel dva zaporedna asa, po napaki Otake pa je bil izid izenačen na 15:15. Japonci so izkoristili drugo zaključno žogo za zmago s 17:15 in Slovencem, ki ostajajo na prvem mestu lestvice druge skupine, zadali prvi poraz v letošnji svetovni ligi.

Selektor Slobodan Kovač je tekmo analiziral takole: “Japonci so odigrali dobro. Vedeli smo, da imajo dober servis in nismo znali nevtralizirati njihove igre. Pri izidu 14:12 je njihova številka 8 naredila dva dobra servisa, morali bi biti bolj osredotočeni. Vsakič, ko nam je uspel kakšen boljši servis, smo potem tudi igrali bolje. Igrajo hitro odbojko, a ko jih spraviš v gibanje, imajo takoj težave. Nič, čestitam jim za zmago, potrebovali smo kakšno tako tekmo, končno smo imeli napeto srečanje do zadnjih točk. Imamo še kar nekaj rezerv, še bomo morali delati, bolj moramo verjeti vase.”

Alen Pajenk pa je misli strnil takole: “Vedeli smo, da Japonci na prvem turnirju niso pokazali svojega maksimuma. Včeraj proti Turkom in danes proti nam so že kazali pravo raven. Morali smo se res potruditi za točko in smo v bistvu hvaležni zanjo.”