Po šesti zmagi Avstralija na dosegu roke

FIVB

Slovenski odbojkarji so uspešno začeli tretji turnir drugega razreda svetovne lige v Kairu. Za šesto zmago na sedmem obračunu so domačine odpravili s 3:0 in naredili velik korak proti uvrstitvi na zaključni turnir v Avstraliji. Slovence v soboto čaka obračun s Finsko - ob 14:00 na SK 1.

Slovenski odbojkarji so srečanje proti Egiptu začeli na visoki ravni in prek napadov Čebulja in Urnauta ter z blokom Štalekarja, ki je priložnost v standardni postavi dobil namesto Kozamernika, prišli do vodstva s 7:2. Razlika se po zaslugi najboljšega odbojkarja egiptovske vrste Abdelhaya v nadaljevanju ni povečala, po vodstvu naših s 13:7 pa je na servis Abouja sledila serija gostiteljev za 13:10. Niz je prekinil Gasparini, a so se Egipčani zatem približali že na 15:13, po asu Hassana pa je bil izid na 18. točki izenačen. Z blokom Shafika so domači prvič povedli, a je Čebulj z blokom in napadom stvari postavil na svoje mesto. Zaključno žogo je z blokom prispeval Štalekar, Shafik pa je zgrešil začetni udarec za zmago naših s 25:23.

Po izenačenem začetku drugega niza, v katerem so imeli nekaj več pobude Slovenci, so se po neizkoriščenih napadih naše vrste, ki so bili deloma tudi posledica nekoliko slabšega sprejema, Egipčani prebili do vodstva s 6:4 in z 9:7. Urnaut in Štalekar sta prinesla izenačenje, po bloku Vinčića pa so bili naši fantje že v ospredju. Po dobri igri Pajenka in Gasparinija v napadu se je prednost povečala na 18:13. Na začetni udarec Abdelhaya so tekmeci nanizali pet zaporednih točk za 18:18, niz pa je bil izenačen vse do končnice. Pri 23:23 je Shafik dosegel as, Egipčani so imeli še dve zaključni žogi, nato pa je Abdelhay napad poslal izven igrišča. Za zaključne žoge Slovenije je z napadi skrbel Gasparini, a so do priložnosti za zmago v nadaljevanju dvakrat prišli tudi Egipčani. Po napadu Gasparinija in asu Urnauta za 33:32 so bili naši fantje zopet v prednosti, Urnaut in Gasparini pa sta tudi zrežirala zmago z 39:37.

Po začetnem vodstvu Egipčanov s 3:0 je hitro sledil preobrat, saj je po zaključku Čebulja naša vrsta na prvi tehnični odmor že odšla s prednostjo točke. Po dobrih servisih Štalekarja se je vodstvo povišalo na 12:8, Urnaut pa je dosegel as za 15:10. A tako kot že v prvih dveh nizih so tekmeci prišli do serije petih zaporednih točk, zato je slovenski selektor Slobodan Kovač ob drugi tehnični prekinitvi svojim varovancem znova namenil nekaj krepkih besed in namesto Čebulja v igro poslal Šketa. Vinčić je navdušil z varanjem za 20:19, v končnici pa je imel, ob Urnautu, ki je dobro serviral, vidno vlogo predvsem Šket, ki je z blokom najprej prispeval zaključno žogo za 24:22, nato pa izkoristil še napad in s svojo šest točko Sloveniji prinesel zmago s 25:23.

Naši odbojkarji časa za počitek ne bodo imeli, saj se bodo v soboto že ob 14. uri pomerili s Finsko in si skušali dokončno zagotoviti nastop na sklepnem turnirju svetovne lige v Avstraliji