Slovenski odbojkarji v finalu svetovne lige!

Uncategorized 24. Jun 201710:59 > 11:09
FIVB

Slovenska reprezentanca si je z zmago nad Nizozemsko zagotovila uvrstitev v finale zaključnega turnirja svetovne lige v avstralskem Gold Coastu. Naši odbojkarji so bili od tekmecev boljši s 3:0 (15, 30, 20) in se bodo jutri, ob 8.10 uri, pomerili z Japonsko.

Slovenija: Štern, Pajenk, Kozamernik, Šket, Gasparini, Kök, Vinčić, Štalekar, Koncilja, Kovačič, Toman, Ropret, Urnaut, Čebulj. Selektor: Slobodan Kovač.

Nizozemska: Van Haarlem, Keemink, Sparidans, Ter Horst, Van De Kamp, Diefenbach, Jorna, Plak, Overbeeke, Koelewijn, Ter Maat, Andringa, Dronkers. Selektor: Gido Vermeulen.

Polfinalni obračun zaključnega turnirja svetovne lige v Avstraliji so slovenski odbojkarji začeli zelo dobro in z dobrim začetnim udarcem, dobro obrambo, predvsem Kovačiča, in prodornimi napadi in protinapadi Urnauta, Pajenka in Čebulja hitro prišli do vodstva s 6:2.

OZS

Nizozemski strateg Gido Vermeulen se je odločil za prvi odmor, a to ni ustavilo Gasparinija, ki je z napadom in servisom dodal še točki. Naši fantje so še naprej vršili pritisk s servisi in uspešno zaključevali protinapade. Po varanju Vinčića je prednost narasla že na devet točk (13:4). Slovenci so nato nekoliko popustili (14:8), a že hitro zatem spet ujeli ritem in prek Urnauta, Gasparinija in Čebulja prišli do vodstva z 18:9. V nadaljevanju so Avstralci z dobro igro v bloku razliko še enkrat znižali (18:12), a sta Gasparini in Koncilja z bloki in napadi zagotovila miren zaključek niza, ki so ga naši dobili s 25:15.

V drugem nizu smo spremljali izenačen začetek, z dvema zaporednima blokoma Koncilje pa so pri 6:4 Slovenci prvič vodili z dvema točkama naskoka. Po dveh neizkoriščenih napadih naše vrste je bil izid na 8. točki znova poravnan, še en dober servis Andringe pa je tekmecem zagotovil tudi prvo vodstvo na tekmi. Niz je z napadom prekinil Pajenk, ki je tudi dobro serviral za novo vodstvo Slovenije (11:10). Ter Maat je z asom v ospredje spet popeljal Nizozemsko (13:12), nato pa sta Gasparini z napadi in Koncilja s servisom poskrbela za nov preobrat (16:14).

FIVB

Tudi v nadaljevanju seta je tekmecem največ težav povzročala naveza Vinčić-Gasparini, vseeno pa je moral slovenski strateg Slobodan Kovač, po asu Ter Maata za 19:19, fante poklicati na klop. V napeti končnici je as za 23:22 prispeval Kozamernik, a je z enako mero vrnil Van Haarlem za 23:24. Nizozemci nato niso izkoristili kar šestih zaključnih žog, za kar imata največ zaslug Gasparini in Koncilja, ki je v razburljivi končnici najprej blokiral za 30:29 in napadel za 31:30, zatem pa še dobro serviral, protinapad za zmago z 32:30 pa je zaključil Urnaut.

Začetek tretjega niza je vodstvo s 3:0 prinesel Sloveniji, ki je po napadih Pajenka in Urnauta povedla tudi s 6:1, prednost pa so naši fantje bolj ali manj ohranjali tudi v nadaljevanju. Nizozemci so se sicer približali na 6:8 in 8:10, a so zatem, tako kot že na začetku niza, veliko grešili v napadih, na slovenski strani pa je bil v napadu izjemen Gasparini (14:9). Naša izbrana vrsta je prednost uspela zadržati do končnice seta (19:14), nato pa so na servis Overbeekeja nasprotniki rezultat znižali na 16:19. Po napaki tekmecev in napadu Urnauta so Kovačevi varovanci pobegnili na 21:17, a se Nizozemci niso predali (21:19). Pajenk in Gasparini sta Slovenijo zadržala v ospredju, pri 24:20 pa je Urnaut z napadom za 25:20 zapečatil usodo tekmecev.

Slovenski odbojkarji bodo tako igrali v velikem finalu svetovne lige, v katerem se bodo jutri, ob 8.10 uri, pomerili z Japonsko, ki je s 3:2 ugnala domačine Avstralce.

Dejan Vinčič: “Tekmo smo začeli, kot da je finale. Mogoče smo odigrali približek našemu maksimumu, a rezerve obstajajo. Razmišljali smo samo o zmagi in se na igrišču obnašali, kot da smo favoriti. Tekmo moramo takoj pozabiti in se pripraviti na finale.

Tine Urnaut: “Predvsem v prvem in tretjem nizu smo odigrali zelo osredotočeni. Prejšnje tekme so nam izjemno koristili. Najbolj bi si v finalu želel, da smo res ves čas osredotočeni. Upam, da nam servis steče, ker bosta potem še bolj prišla do izraza naš blok in obramba.”

Slobodan Kovač: “Igrali smo res dobro. Njihovim igralcem smo onemogočali visok odstotek napada. Odlična odbojkarska predstava v pomembnem trenutku. Ko je bilo to najbolj potrebno, smo zaigrali ravno najbolje. Nekaj takega bi si želel tudi jutri.

Mitja Gasparini: Najboljša predstava tako igralsko, kot tudi kar se tiče osredotočenosti. Od prve točke smo se do zadnjega niza na koncu v popolnosti držali dogovora. V enem mesecu smo prepotovali štiri celine, samo z enim porazom smo prišli sem in želimo si, da tako tudi ostane.