Perez na 220. dirki do prvega “pola”, polom Hamiltona

Avtomoto 26. Mar 202220:05 > 22:00 0 komentarjev

Sergio Perez je zmagovalec kvalifikacij za VN Savdske Arabije in bo prvič v karieri dirko začel s prvega startnega položaja! Mehičan je z Red Bullom v zadnjem poskusu za pičlih 25 tisočink sekunde ugnal Charlesa Leclerca (Ferrari). Iz druge vrste se bosta v nedeljo pognala Carlos Sainz in Max Verstappen. Dogajanje je v drugem delu kvalifikacij za dobro uro s silovitim trčenjem prekinil Mick Schumacher, ki je povsem raztreščil svoj dirkalnik. Dirka je na sporedu v nedeljo ob 19. uri, akcijo si oglejte na programih Sportklub 1 in Sportkub HD.

Že male razlike na treningih so dale slutiti, da bodo kvalifikacije tokrat izjemno razburljive. Za pole position so se borili štirje dirkači in dveh moštev, Ferrarija in Red Bulla. Večino časa sta na vrhu kraljevala oba voznika italijanskega poskočnega konjička, a je v samem zaključku presenetil Mehičan in se na svoji 220. veliki nagradi v karieri sploh prvič uvrstil na prvo startno mesto.

Sergio Perez je Charlesa Leclerca ugnal za 0,025 sekunde, sledil je Carlos Sainz (+0,202), ki bo v drugi vrsti startal ob Maxu Verstappnu (+0,261). Nizozemcu v zadnjem delu kvalifikacij ni uspelo odpeljati popolnega kroga, po radijski zvezi je moštu tudi potožil zaradi slabega oprijema.

Vsa ostala moštva so precej zaostala. Visoko sta se uvrstila tudi oba dirkača Alpine, Esteban Ocon (+0,868) je zasedel peto in Fernando Alonso sedmo mesto. Med oba se je uvrstil George Russell, ki je tako reševal čast moštev z Mercedesovim motorjem.

Grozljiv trk Schumacherja

Kvalifikacije je sicer zaznamovala huda nesreča Micka Schumacherja, ki se je boril za svoj prvi preboj v tretji del ter s tem začetek dirke iz zgornje polovice startne vrste.

V seriji hitrih zavojev ga je odneslo v zaščitno ogrado ter je povsem uničil svoj dirkalnik. S steze ga je odpeljalo reševalno vozilo, a naj bi k sreči odnesel celo kožo. Kljub temu so ga s helikopterjem odpeljali na dodatne preglede v bolnišnico. Osvojil je 14. startni položaj, a ga v nedeljo ne bo na startu, je sporočil šef ekipe Haas Günther Steiner.

Dirka za VN Savdske Arabije se bodo začela v nedeljo ob 19. uri. Prenos si boste lahko ogledali na programu Sportklub 1 ali Sportklub HD.

Šok za Hamiltona

Lewis Hamilton, ki že na treningih ni bil med najboljšimi, je na kvalifikacijah povsem odpovedal. Na 16. mestu je izpadel že v prvem delu, potem ko v treh poskusih ni uspel ugnati vsaj treh dirkačev, kolikor bi bilo dovolj za preboj v drugi del. Juki Cunoda namreč zaradi okvare ni vozil, Nicolas Latifi pa je končal v ogradi.

Britanec je za moštvenim kolegom zaostal za 0,663 sekunde, do 15. mesta, ki kot zadnje vodi v drugi del kvalifikacij, pa mu je zmanjkalo 87 tisočink. Sedemkratni svetovni prvak je nazadnje v uvodnem delu, če ne štejemo težav z dirkalnikom, izpadel pred 13 leti na domači veliki nagradi v Silverstonu. Sicer pa je zadnjič v prvem delu obstal leta 2017.

Huda nesreča Latifija

Že na začetku prvega dela je svojega Williamsa raztreščil Latifi, ki mu je v hitrem levem zavoju odneslo zadek in ga odneslo v zaščitno ogrado.

Nesreča Latifija:

Leclerc najhitrejši na vseh treningih

Zanimive kvalifikacije so napovedale že male razlike na zadnjem treningu. Znotraj sekunde se je namreč zvrstilo kar 11 dirkačev. Presenetljivo je precej zaostal Mercedes, oba voznika sta namreč obstala v spodnji polovici razpredelnice.

Najhitrejši čas je povsem ob koncu sobotnega treninga postavil Charles Leclerc, ki je svojega Ferrarija čez ciljno črto pripeljal s časom 1:29,735. Najhitrejši je bil že na obeh petkovih prostih treningih. Zanj sta se zvrstila oba Red Bulla, Max Vertappen (+0,033) pred Sergiom Perezom (+0,098).

Sledil je drugi Ferrarijev bolid, Carlos Sainz je za moštvenim kolegom zaostal 0,274 sekunde. Odlično formo je še naprej kazal Valtteri Bottas, ki je z Alfo zasedel 5. mesto in za vodilnim zaostal le 0,295 sekunde.