Lahko noč, Katar! Dober dan, nova pogodba?

Nogomet 11. Okt 202122:35 > 12. Okt 2021 12:05 14 komentarjev
Matjaž Kek se je podpisal pod nov neuspeh slovenske reprezentance. FOTO: Guliverimages.

Slovenska nogometna reprezentanca je v Ljudskem vrtu z 1:2 izgubila proti Rusiji in dva kroga pred koncem kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022 izgubila tudi teoretične možnosti za uvrstitev v Katar. Selektorju Matjažu Keku naj bi se kljub novemu neuspehu obetalo podaljšanje pogodbe.

Slovenija se je po šestih letih in povratni tekmi dodatnih kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2016, ko je tukaj remizirala z Ukrajino z 1:1 in ostala brez nastopa na velikem tekmovanju, vrnila v Ljudski vrt, kjer jo je pričakalo približno šest tisoč glasnih gledalcev, a med njimi spet ni bilo tistih pravih, organiziranih navijačev.

Viole, Green Dragons in preostali namreč zaradi nesoglasij z Nogometno zvezo Slovenije še vedno niso gostje tekem najboljše slovenske nogometne selekcije. ’’Jojo, dobrodošel domov,’’ je pisalo na transparentu, razprtem na tribuni, na kateri so sicer najglasnejši navijači Maribora, za njim pa so samevali prazni stoli.

V Ljudskem vrtu se je zbralo približno 6000 gledalcev.

Slovenska enajsterica precej izkušenejša od ruske

Matjaž Kek je na igrišče poslal enajsterico, ki je v petek na Malti zmagala s 4:0, preden bo slovenski selektor razpredal o tem, kako neizkušena je zdajšnja slovenska reprezentanca in kako velik favorit na tej tekmi je bila Rusija, pa je treba dodati, da so nogometaši v današnji enajsterici Slovenije v povprečju zbrali 32,9 nastopa, ruska vrsta pa kar deset manj. Torej 22,9.

Ob tem omenimo še to, da je tržna vrednost Jana Oblaka, ki po zadnjih podatkih Transfermarkta znaša 70 milijonov evrov, skorajda tako visoka, kot je tista, s katero se je ponašala enajsterica Rusov v Mariboru (nekaj čez 85 milijonov evrov).

Slovenijo je na začetku rešil VAR

Slovenija je tekmo začela dobro in pritisnila na Ruse, prvič pa so navijači skočili v deseti minuti, ko je pred gol Rusov po samostojnem prodoru, v katerem je osmešil rusko obrambo, Josip Iličić prišel pred gol Matveja Safonova, a je zvezdniku Atalante, tudi danes je bil daleč najbolj nevaren slovenski nogometaš, v zaključku akcije žoga malce ušla.

V 13. minuti tekme je glavni sodnik Artur Dias s Portugalske, ki je vseskozi deloval malce izgubljeno, pokazal na enajstmetrovko po veliki napaki Oblaka. Ta je podajal na desno, a žogo poslal v noge Želimkana Bakajeva, ki jo je nato podal do Fedorova Smolova, ki ga je vratar Slovenije ustavil s prekrškom. Zvezdniku Atletica Madrida je kmalu za tem odleglo. Po posredovanju VAR-a je sodnik zaradi prepovedanega položaja spremenil svojo odločitev in najstrožjo kazen preklical.

Veselje Rusije v Ljudskem vrtu. Foto: Uroš Skaza

Potem se je igra razživela. Najprej je v 15. minuti po sijajnem predložku Jureta Balkovca – enemu redkih, ki smo ga od njega videli v reprezentanci – z glavo pred golom do strela prišel Andraž Šporar. Na žalost ni bil dovolj natančen.

Potem so se priložnosti preselile na drugo stran igrišča. Rusi so bili najprej nevarni v 17. minuti, ko so lepo izigrali slovensko obrambo. Do strela v kazenskem prostoru je prišel Smolov, a ni bil dovolj natančen. V 19. minuti so ob akciji Alekseja Sutormina iz igre izpadli Adam Gnezda Čerin, Miha Mevlja in Jasmin Kurtić, po strelu kapetana Rusije pa se je z obrambo izkazal Oblak.

Dva gola Rusije v petih minutah

V 28. minuti hladna prha za vse domače navijače in veselje za nekaj sto tistih, ki so v Maribor prišli iz daljne Rusije. Po prostem strelu z leve strani je pred gol podal Danil Fomin, med Mevljo in Šporarjem je skočil branilec Igor Divejev in goste popeljal v vodstvo.

V 32. minuti je po globinski podaji pred gol Oblaka z desne strani prišel Daler Kuzjaev, z novo obrambo pa se je izkazal Oblak. Že v naslednji akciji je po kotu Rusija povišala vodstvo. Ob izgubljenem Balkovcu je do strela na atraktiven način prišel še en branilec, Georgij Džikija, in žogo zabil pod prečko Oblaka.

Super akcija in gol za upanje

Slovenija se je zdela izgubljena, potem pa je v 43. minut izpeljala akcijo tekme, v kateri so sodelovali Žan Karničnik, ki jo je začel na desni strani, Šporar, ki je atraktivno podal, in Iličić, ki je zabil nov reprezentančni gol. Tribune so oživele, podobno pa je veljalo tudi za slovenske nogometaše na igrišču.

V 43. minuti je po podaji Iličića s prostega strela z leve strani do strela z glavo prišel Benjamin Verbič in za malo zgrešil ruski gol, na drugi strani pa je v sodnikovem dodatku prvega polčasa s strelom z roba kazenskega prostora Oblakove dlani dodobra ogrel Smolov. Rusi so na polčas odšli z vodstvom z 2:1.

Miha Mevlja v akciji.

Izid se ni spremenil, Slovenija je ostala brez Katarja

Slovenski selektor ob polčasu ni menjal, v drugem delu igre pa je bilo najbolj nevarno prvič pred slovenskimi vrati. V 51. minuti je po predložku z desne strani avtogol skorajda zabil Kurtić. K sreči je “meril” malce mimo gola. Že trenutek za tem je na igrišče ob glasnem aplavzu s tribun na igrišče prišel mladi Benjamin Šeško. Zamenjal je nerazpoloženega Verbiča.

V 64. minuti je bilo spet nevarno pred slovenskimi vrati. Z leve strani je z močnim strelom poskusil Želimkan Bakajev, a ni bil dovolj natančen. Že v naslednji akciji je na drugi strani iz obrata streljal Šporar, ki pa je meril visoko čez gol.

V 71. minuti je po lepi podaji Iličića z desne strani do strela v kazenskem prostoru prišel danes neopazni Sandi Lovrić, toda njegov strel je končal v ruskem bloku.

Slovenija je spet razočarala in na osmi tekmi kvalifikacij za SP 2022 doživela še četrti poraz.

V 75. minuti je po predložku z leve strani žogo z glavo “podaljšal” Šeško, do strela pred golom Rusije je, prav tako z glavo, prišel Kurtić in premagal ruskega vratarja, a veselje ni trajalo dolgo. Sodnik je zaradi prepovedanega položaja zadetek razveljavil. Upravičeno.

Slovenija se je do konca tekme trudila, da bi spremenila potek dogajanja na igrišču – v 85. minuti je nevarno še enkrat poskusil Šeško -, a je rezultat ostal nespremenjen. Rusija je zasluženo prišla do zmage in tudi vodilnega položaja v kvalifikacijski skupini H. Medtem je Hrvaška v Osijeku remizirala s Slovaško, kar pomeni, da je Slovenija dve tekmi pred koncem kvalifikacij ostala tudi brez teoretičnih možnosti za uspeh. Nasvidenje, Katar!

Keku naj bi se obetala nova pogodba

Zdajšnjemu selektorju je torej še drugič v nizu, podobno je bilo tudi v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2020, spodletelo. Slovenija je krepko pred koncem kvalifikacij ostala brez možnosti za nastop na velikem tekmovanju, na katerega bo očitno čakala vsaj 15 let. Srečka Katanca, Tomaža Kavčiča in preostale Kekove predhodnike bi po takšnem razpletu s klopi Slovenije najverjetneje ’’odnesli’’ že ob polčasu tekme, zdajšnjemu selektorju pa se v naslednjih dneh verjetno obeta podaljšanje pogodbe, ki se mu izteče ob koncu letošnjega koledarskega leta. Pa naj razume, kdor hoče …

Slovenija – Rusija 1:2 (1:2)

Ljudski vrt, gledalcev 6524, sodniki: Dias, Tavares in Soares (vsi Portugalska).

Strelci: 0:1 Divejev (28.), 0:2 Džikija (32.), 1:2 Iličić (40.).

Slovenija: Oblak, Balkovec, Mevlja, Bijol, Karničnik (od 86. Rogelj), Kurtić, Gnezda Čerin (od 86. Zahović), Lovrić, Verbič (od 52. Šeško), Iličić, Šporar (od 72. Črnigoj).
Rusija: Safonov, Kudrjašov, Džikija, Divejev (od 36. Osipenko), Sutormin, Kuzjajev, Barinov, Fomin (od 86. Jerohin), Z. Bakajev (od 86. Čistjakov), Al. Mirančuk (od 78. Zaharjan), Smolov (od 78. Zabolotnij).

Rumeni kartoni: Šporar, Gnezda Čerin, Verbič, Bijol, Lovrić; Sutormin.