Polom Hrvatov in Belgijcev, Danci šokirali Francijo

Liga narodov 3. Jun 202222:45 > 23:23

Tretji dan 1. kroga Lige narodov smo videli kar tri zares presenetljive izide. V Osijeku so Avstrijci prvič pod vodstvo zdaj še nekdanjega trenerja Manchester Uniteda Ralfa Rangnicka razbili Hrvate s 3:0, Nizozemci so prav tako v gosteh ponižali drugo ekipo na Fifini lestvici Belgijo (4:1), Danci pa sredi Pariza šokirali Francoze (2:1). Junak Danske je bil z dvema zadetkoma Andreas Cornelius.

V Osijeku so tekmo odločili Marko Arnautović (41.), Michael Gregoritsch (54.) in Marcel Sabitzer (57.) ter poskrbeli za senzacijo in sploh prvo avstrijsko zmago nad Hrvati, po petih porazih vse od leta 1991. Vse skupaj je tudi slaba popotnica za ponedeljkovo tekmo v Splitu, ko bodo v Dalmaciji gostovali svetovni prvaki Francozi.

Šov Avstrije sredi Osijeka:

Vsekakor pa ne gre spregledati, da je Hrvaška nastopila močno oslabljena, saj so manjkali Ivan Perišić, Petar Musa, Joško Gvardiol in Marka Livaje, Luka Modrić pa je vstopil šele v 60. minuti. Predvsem brez Perišiča in Modriča pa “vatreni” niso prišli do svoje igre in doživeli enega najhujših porazov na domačem terenu.

Razlika bi bila lahko še višja, a so naši severni sosedje, ki so nastopili brez prvega zvezdnika Davida Alabe, s klopi pa jih je prvič vodil donedavni trener Manchester Uniteda Ralf Rangnick, zapravili še nekaj priložnosti.

Cornelius potopil galske peteline

Serijo sedmih zaporednih zmag pa so prekinili Francozi, ki so kljub odsotnosti selektorja Didiera Dechamsa zaradi očetove smrti po golu Karima Benzemaja v 51. minuti na stadionu Stade de France sicer dosegli vodilni gol in poskrbeli za navdušenje med 80.000 navijači. Za preobrat pa je poskrbel Andreas Cornelius, ki je v igro vstopil v 59. minuti in zabil v 68. in 88. minuti.

Zmagoviti zadetek Dancev:

Benzema je sicer zadel tudi v prvem delu, a je bil v akciji delček sekunde prehiter in v prepovedanem položaju, blizu golu je bil v prvem delu tudi Kylian Mbappe, ki je dvoboj zaradi poškodbe sklenil med polčasom. N’Golo Kante je v 80. minuti zadel še okvir vrat.

Tulipani plesali v Belgiji

Pravo presenečenje pa je bila tudi visoka zmage Nizozemcev s sosedskem dvoboju v Belgiji. Napadalca Steven Bergwijn (40.) in Memphis Depay (51., 65.) sta dosegla tri gole, enega Denzel Dumfries (61.). Ko je že vse kazalo na pravo blamažo Belgije, je v sodnikovem podaljšku za častni gol poskrbel Michy Batshuayi. Še kako se je domačim poznalo, da je moral zaradi poškodbe že v 27. minuti z igrišča Romelu Lukaku.

Nizozemci so napolnili mrežo Belgijcev:

Igralo se bo tudi v preostalih ligah. Na prvi tekmi dneva je Kazahstan doma po dveh zadetkih napadalca Astane Abata Aymbetova premagala Azerbajdžan, Latvija je bil brez težav boljša od Andore. Po zadetku Tomaša Suslova so Slovaki premagali Beloruse, Moldavci pa so se zmage veselili pri Lihtenštajnu.

Slovenski nogometaši so svoje delo v prvem krogu opravili v četrtek. V Stožicah niso igrali slabo, a vseeno ostali praznih rok. Švedi so na koncu zmagali z 2:0. Za Švede sta zadela Emil Forsberg v 39. minuti z bele pike in Dejan Kuluševski v 88. minuti. Na drugi tekmi “slovenske” skupine je Norveška v Beogradu ugnala Srbe, ki bodo naslednji tekmeci Slovenije.