Prisluhnila je pesmi in vzela vse

Alpsko smučanje 8. Jan 202213:33 > 15:11 0 komentarjev

Na veleslalomu za Zlato lisico v Kranjski Gori je do zmage prišla Sara Hector. Švedinja je z veliko prednostjo (96 stotink) premagala celotno konkurenco. Drugo mesto je zasedla Tessa Worley, tretje pa Marta Bassino. Slovenke so v finalu malce pokvarile vtis iz prve , a vseeno so tri končale med prvo trinajsterico. Najvišje je končala Tina Robnik na osmem mestu.

“Zmagovalec vzame vse,” je prepevala legendarna švedska skupina Abba. Pesem iz kranjskogorskih zvočnikov zadonela tudi ob finalnem nastopu Sare Hector.  Izkušena 29-letnica je prisluhnila svojim rojakom in – vzela vse. Najhitrejša je bila tako v prvi kot drugi vožnji. Tokrat je bila v svojem razredu. Kot bi do potankosti “prebrala” podkorenski teren in dodobra začutila nekoliko mehkejšo, bolj oprijemljivo, a tudi mestoma nemirno podlago.

Slavila je svojo tretjo zmago v karieri drugo letos. Švedinja je s tem prevzela tudi vodstvo v veleslalomskem seštevku. Rdečo majico je morala sleči Mikaela Shiffrin, ki si tokrat ni bila podobna. V prvi vožnji je spadala v skupino smučark, ki so nastopile v neugodnem odseku in so veliko zaostale, v drugo je le nekoliko popravila položaj in bla sedma, a vseeno krepko pred le petnajsti Petro Vlhovo.

Zmagovalki Hectorjevi sta se na stopničkah tokrat pridružili Marta Bassino in presenečenje tekme Valerie Grenier. A čeprav, za razliko od zadnjih dveh kranjskogorskih veleslalomov, na stopničkah ni bilo prostora za Slovenko, pa je domača reprezentanca postregla z lepim ekipnim uspehom.

Tina Robnik

Tina Robnik je preizkušnjo končala na osmem mestu. Na drugi progi je Lučanka pridobila dve mesti, štiri pa je izgubila Meta Hrovat, ki je pristala takoj za njo, torej na devetem mestu Ta je po petem mestu v prvi vožnji v drugo nastopila nekoliko slabše, a vseeno zadržala mesto med deseterico. Na 13. mestu je prvi tekmovalni dan v Kranjski Gori končala

Finalno slovensko trilogijo je zaključila  Ana Bucik, ki je izenačila svoj najboljši veleslalomski rezultat. Še tretjič v karieri je bila namreč dvanajsta. Tudi njej se je po prvi vožnji obetal še boljši rezultat. Po veleslalomski vožnji svoje kariere je bila namreč sedma.

Ostale tri Slovenke so bile za uvrstitev v finale prepočasne. Neja Dvornik je bila 33. (+2,76), Lina Knific 46. (+3,77) in Nika Murovec 56. (+5,84).

V nedeljo bo v Kranjski Gori na sporedu še slalom. Prva vožnja bo na sporedu ob 9.30, druga pa tri ure kasneje.

Odzivi iz slovenskega tabora

Podrobni rezultati so na voljo tukaj.

Tekmo je zaradi okužbe s koronavirusom izpustila Andreja Slokar, na startu ni bilo niti specialistke za hitre discipline, a sicer velike podpornice Zlate lisice Ilke Štuhec. V prvi vožnji sta razočarali Mikaela Shiffrin in Petra Vlhova, ki sta na 14. in 15. mestu.

2. vožnja veleslaloma v Kranjski Gori

Pozdravljeni še enkrat! Tudi drugo vožnjo iz Kranjske Gore bomo pospremili s komentarjem v živo.

Prva je s progo opravila Švicarka Andrea Ellenberger. Skupni čas prve v cilju je 2:18.24.

Čas Švicarke je zaenkrat previsoka ovira za vse ostale smučarke. Pridobila je že šest mest. Najbližje ji je Ramona Siebenhofer (+0,63).

Ricarda Haaser je bila blizu prevzema vodstva, zmanjkale so ji štiri stotinke.

Daljša prekinitev po zdrsu in grdem padcu Paule Moltzan, ki je obsedela ob progi.

S tekmo nadaljuje Simone Wild, a je bila tudi ona veliko počasnejša od rojakinje Ellenbergerjeve, ki ostaja na prvem mestu. Zdaj je skupno pridobila že 10 mest.

Čas Švicarke je vendarle padel, popravila ga je povratnica po prebolelem covidu-19 Lara Gut Behrami. Zadržala je 53 stotink prednosti pred rojakinjo.

Zelo blizu je aktualni veleslalomski prvakinji prišla Poljakinja Maryna Gasienica Daniel, le štiri stotinke so jo ločile od Gutove.

Petra Vlhova tudi v drugo ni prikazala smučanja, ki ga je sposobna. V cilju je šele na petem mestu, na koncu bo nekje okrog 15. mesta.

Tudi Mikaela Shiffrin ni navdušila, celotno progo se je mučila in zasedla tretje mesto. Za Gut Behramijevo je zaostala 13 stotink.

Precej je izgubila tudi Wendy Holdener, ki je v prihodu v ciljno areno na osmem mestu. Zdaj pa je čas za prvi slovenski nastop!

Tina Robnik je po odličnih vmesnih časih največ izgubila na zadnji strmini, s 14 stotinkami zaostanka je zasedla trenutno četrto mesto.

Pred zadnjo osmerico je v najboljšem položaju še naprej Lara Gut Behrami, ki je pridobila že osem mest. Robnikova je četrta, obeta se ji 12. mesto.

Zelo dobro je zdaj svojo nalogo opravila Valerie Grenier. Za več kot pol sekunde je prevzela prvo mesto! Za njo gre na progo Ana Bucik.

Primorka je zelo dobro odpeljala zgornji del, v srednjem pa nekoliko popustila. V cilju je 99 stotink za Grenierjevo, kar je zaenkrat dovolj za 6. mesto.

Naslednja je svoje delo opravila Michelle Gisin.  V cilju je med obema Slovenkama na 6. mestu. Za njo gre na progo še zadnja slovenska smučarka, Meta Hrovat.

Tudi Kranjskogorčanka je v drugo nastopila slabše, konsistentno je izgubljala. Zdaj je ona prišla na 6. mesto.

Robnikova in Hrovatova sta mesto pridobili nazaj, Truppejeva je namreč zaostala za obema. Na startu so le še najboljše tri iz prve vožnje.

Po odlični borbi je zdaj prednost sedmih stotink obdržala Marta Bassino, ki bo najmanj tretja.

Še bolje pa je odpeljala Tessa Worley, ki ima na koncu 36 stotink prednosti pred Italijanko. Jo lahko Sara Hector premaga?

JAAA, ŠVedinja je odpeljala fantastično in skoraj za sekundo premagala vso konkurenco!