Dorothea Wierer velja za eno najboljših biatlonk zadnjih nekaj let. Dvakratna zmagovalka svetovnega pokala je v jeseni svoje kariere, ki jo zaključuje po domačih olimpijskih igrah prihodnje leto. Pred letošnjim svetovnim prvenstvom, ki se začenja naslednji teden, si je vzela nekaj časa za pogovor s Sportklubom.
Dorotheo Wierer s Slovenijo veže prav posebna vez. Na Pokljuki je namreč prvič v karieri stopila na zmagovalne stopničke v svetovnem pokalu. Pred več kot desetimi leti, 8. marca 2014, je zasledovalno preizkušnjo končala na tretjem mestu. To je bila šele njena druga tekma v Sloveniji, dva dni prej je bila v sprintu peta.
34-letna Italijanka je o slovenskem prizorišču biatlonskih tekem v pogovoru za Sportklub dejala: “S Pokljuke imam veliko lepih spominov, velikokrat sem stala na stopničkah. Ko so dobre, zimske razmere, mi je tam zelo všeč. A včasih spomladi je zelo težko, saj je sneg precej mehak. Vedno upam na zimske razmere.”
Pokljuka 2014: prvič v karieri na stopničkah. Foto: Guliverimage
Skupno je na Rudnem polju na 22 tekmah šestkrat stopila na oder za zmagovalke: dosegla je štiri druga in dve tretji mesti. Zmagala ni nikoli. Letos bo slovensko prizorišče znova na sporedu šele spomladi, tekme bodo potekale med 13. in 16. marcem.
Z Dorotheo Wierer smo se pogovarjali tudi o Anamariji Lampič, ki je po karieri v smučarskem teku pred sezono 2022/23 postala njena tekmica. Ima za slovensko sprinterko kakšen nasvet, predvsem kar se strelskega dela tekmovanja tiče? “Mogoče pa jaz rabim nasvet od nje, kako teči tako hitro,” je v smehu dejala. Dodala je: “Ona ne potrebuje nasvetov. Je zelo močna. Tudi če ne strelja vedno zelo dobro, lahko veliko pridobi s tekom. Izjemno je že napredovala od menjave športa. Upam, da napreduje še naprej. Za Slovenijo to gotovo veliko pomeni, saj je dobra publiciteta. Odlično dela, vedno je vesela in lepo jo je gledati.”
Še pred letošnjo Pokljuko se obeta vrhunec biatlonska sezone: svetovno prvenstvo v Švicarskem Lenzerheideju. Kakšni so cilji italijanske zvezdnice? “O rezultatih ne razmišljam preveč. Najpomembneje mi je, da bo moje telo povsem pripravljeno in da bom dobro streljala. Če se vse poklopi, bodo rezultati dobri. A ni vse odvisno le od mene, ampak tudi od drugih deklet,” je povedala. O medaljah se bo odločalo kmalu, med 12. in 23. februarjem.
Wierer je očitno formo dobro tempirala. Po nekoliko slabšem začetku sezone je dokazala, da še vedno sodi v vrh. V Ruhpoldingu je tekmo s skupinskim startom končala na četrtem mestu, dosežek je ponovila na sprintu v domačem Antholzu. “Mislim, da sem dobro pripravljena. Vesela sem, da nisem bolna, bila pa sem okoli božiča. A sem v vedno boljši formi. Upam, da bodo v Lenzerheideju dobri pogoji in da ne bo preveč vetrovno,” razmišlja pred odhodom v Švico.
Foto: Profimedia
Italijanska reprezentanca se bo morala znova, tako kot že vso sezono, znajti brez najboljše biatlonke lanske zime Lise Vittozzi, ki se ubada s težavami s hrbtom. “Škoda za štafeto, tam bi jo potrebovali. A bolje je, da povsem okreva. Ne vem, kako se počuti, saj se s takimi težavami nisem soočila nikoli. Imamo še ostala dekleta, dobro ekipo z mladimi tekmovalkami, ki napredujejo in se razvijajo,” pozitivno gleda na sicer negativno situacijo.
Le še eno leto
Dorothee Wierer v svetovnem pokalu ne bomo več dolgo gledali. Natančneje, le še dobro leto. Po olimpijskih igrah 2026 v domači Italiji končuje bogato kariero. “Res lepo, da so olimpijske igre doma, kjer se je zame vse začelo. Se pa bojim, da je pred mano težko poletje, saj bo poleg treningov veliko medijskih in sponzorskih obveznosti. Upam, da ne bom preveč utrujena pred igrami. A zdaj imam nekaj več izkušenj. Vse skupaj bom lahko bolje prenesla. Posebno bo, saj vem, da bo potem zame za vedno konec. Poizkušala bom uživati, koliko bom le lahko,” je dejala 34-letnica.
Kaj pa bo počela po končani karieri? “Veliko sem se pogovarjala z ostalimi tekmovalci, ki so že končali s kariero. Slišim, da za veliko atletov ni lahko, ko končajo kariero. Bolje bi bilo, da se osredotočam le na šport, da bi bili boljši rezultati, a vesela sem, da počnem še ostale stvari. Ni lahko, ko končaš. Moraš se zavedati, da bo vse drugače. Prejela sem nasvet: tudi če si kralj, kraljica biatlona, po karieri nobenega ne zanimaš. Želim pa biti tudi mama, imeti družino. Veliko dela me čaka. A najprej se bom le spočila in nič počela,” je v smehu pristavila.
Foto: zajem zaslona/Dorothea Wierer Instagram
Dorothea Wierer si drugo kariero ustvarja kot Eurosportova komentatorka in reporterka. Eurosport bo skupaj s platformo pretočnih vsebin Max prenašal vsako sekundo olimpijskih iger v Milanu in Cortini 2026, Italijanka pa je nekaj izkušenj že pridobivala na olimpijskih igrah v Parizu: “Res lepa izkušnja. Videla sem veliko športov v živo, kar prej nisem imela priložnosti, saj poleti v glavnem treniramo. Veliko sem delala v studiih, opravljala intervjuje in skrbela za družbena omrežja. Bila sem precej nervozna, saj je bila izkušnja nekaj povsem drugačnega. Nikoli ne želiš narediti kakšnih lapsusov.”
Spremembe, spremembe …
Biatlon se je v zadnjih letih nekoliko spremenil, zagotovo pa se še bo. Med najbolj opaznimi razlikami so nova pravila glede startnih številk, o katerih Wierer ni imela preveč za povedati, le … : “Zdaj mi je biatlon še bolj všeč gledati po televiziji.”
Obeta pa se menjava generacije. V moški konkurenci na primer po sezoni svoje bogate kariere zaključujeta brata Boe. “Veliko bolj me je šokiral Johannes. Vedela sem, da je Tarjei že nekaj let razmišljal o tem. Johannes pa … eno leto pred olimpijskimi igrami. A verjetno je že precej utrujen, dolgo že zmaguje. Obdboje enega leta je veliko, ko imaš družino. Lepo je, da mu toliko pomeni. A seveda ju bomo pogrešali.”
Brata Boe. Foto: guliverimage
Sprememba je tudi, da se bo naslednja sezona svetovnega pokala začela v Münchnu, in to na rolkah. Kako Dorothea Wierer gleda na to? “Mislim, da je dobro, da lahko biatlon poteka tudi poleti. Videli bomo, kako se bo razvil v naslednjih letih. Pri rolkah je pozitivno to, da ima vsak enako opremo, ni pogovorov o tem, kdo ima boljše smuči. Vsi začnejo na istem.” Za konec pa je opozorila: “A še vedno smo zimski šport.”
Pred biatlonci je vrhunec sezone v Lenzerheideju, kjer bo od 12. do 23. februarja potekalo svetovno prvenstvo. Slovenci pa nestrpno pričakujemo tudi Pokljuko, tekme bodo tam v sredini marca.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje