Jakov Fak kritičen: Naše mnenje ni bilo slišano

Biatlon 27. Nov 20245:00 0 komentarjev
Jakov Fak
Jakov Fak. Foto: Aleš Fevžer

V soboto se začenja nova sezona svetovnega pokala v biatlonu. Prvo ime slovenske reprezentance bo tudi letos Jakov Fak. Priprave pred sezono je nekoliko oklestila bolezen, vseeno pa bo nared že za prvo preizkušnjo v finskem Kontiolahtiju.

Jakov Fak ima pred svojo 19. sezono v svetovnem pokalu nekaj skrbi. “Bil sem na zadnjih pripravah na snegu, pred tem pa sem imel nekaj zdravstvenih težav. Ravno v kritičnem momentu, ko se začne delati veliko intervalnih treningov, sem zbolel. Imel sem angino, ki je trajala petnajst dni. Bil sem na antibiotikih. Zdaj že dobra dva tedna treniram. Težko rečem, koliko sem trenutno pripravljen, pred tem sem zagotovo bil. Upam, da nisem preveč zgubil. Zadovoljen pa sem, da se bom lahko udeležil že prve tekme svetovnega pokala.”

Vseeno je sobotni start še pod vprašajem: “Na prvi postaji bomo še videli, če bom nastopil na štafetnih preizkušnjah. Rad bi naredil še nekaj treninga, nato pa se podal na tekme. Bomo videli, kakšna bo tudi forma ostalih biatloncev znotraj ekipe.”

Cilji za novo sezono so spet visoki, v njo se odpravlja z novim poletnim pristopom: “Letos sem treniral drugače kot lani. Udeležil sem se nekaj treningov na Pokljuki, poleti tudi nekaj mednarodnih tekem. Dobil sem dobre informacije glede tega, kje sem in kako se primerjam z ostalimi. Na poletnih tekmah je lažje potegniti paralelo z drugim, saj so tekaški rolerji enaki za vse. Nisem zaskrbljen, sem optimističen glede same pripravljenosti. Seveda ne bo enaka, kot bi bila, če bi bil zdrav.”

Jakov Fak
Jakov Fak. Foto: Aleš Fevžer

37-letnik je letos precej treniral sam. “Starejši kot si, večkrat prihaja do korekcij samega treninga, saj vsak dan ni enak. Dobro in zaželeno je, da delaš dobre treninge, ko si pripravljen na to. Pri ekipi je plan začrtan in ga je potrebno vsak dan opraviti, moja želja pa je bila, da ne treniram toliko z ekipo.”

Dodal je: “Pri mojem načinu je veliko več prilagajanja samega treninga. Z ekipo nima smisla, da delaš nekaj po svoje. Zame je lažje, če sem ločen. Vse pa se da nadgraditi. Če imaš zraven še določeno spremstvo, lahko treniraš še bolj kvalitetno. Ampak to znova zahteva finančne vložke, ki jih trenutno nismo zmožni.”

Analitičen glede statistike streljanja

Jakov Fak je v pretekli sezoni skupno zasedel 24. mesto v svetovnem pokalu, pa čeprav je izpustil nekaj tekem. Smučal je hitro, dober je bil na strelišču, kjer je zadeval 94 odstotkov strelov leže in 87 odstotkov stoje.

Jakov Fak
Foto: Guliverimage

Ga takšna statistika zanima? “Seveda spremljam statistike, tudi za sezone nazaj, zaostanke za najboljšimi … Mene te stvari zanimajo, vedno sem rad gledal analitične podatke. Zanimajo me tudi za druge športe, kaj šele za svojega.”

Kaj pa pravi statistika?

Fak se je v zadnjih sezonah prelevil v izjemno konstantnega strelca v obeh položajih. Že od sezone 2017/18 (njegove strelsko najboljše) dalje, vedno strelja bolje kot 80-odstotno, tako leže kot stoje. Lani je bil leže celo najboljši v karieri pri 94,2 %.

Spremembe; pozitivne, nepotrebne?

Pred novo sezono je Mednarodna biatlonska zveza IBU predstavila nekaj sprememb v svetovnem pokalu. Višji je nagradni sklad, za mlade biatlonce zdaj štejejo le mlajši od 23 let, sprememba je tudi glede startnih številk. Trenerji ne bodo več sami določali, kdaj starta kateri tekmovalec – ti bodo od zdaj razdeljeni v štiri skupine. Najboljši bodo tako na primer sprintersko in individualno preizkušnjo začeli s številkami med 45 in 75. Zakaj? S tem želi IBU pred televizijskimi zasloni zadržati gledalce skozi celotno tekmo.

Fak je kritičen do sprememb: "Če bi mene vprašali, se mi zdi, da smo imeli dobra pravila, ki jih jaz ne bi spreminjal. Tudi večina ostalih tekmovalcev ni bila za to. A način demokracije pri IBU je pokazal, da zveza želi to spremembo in da jo bo speljala tako ali drugače. Videli bomo, kako bo to funkcioniralo v praksi. Konec koncev smo tekmovalci povedali povedali svoje mnenje, ki pa ni bilo slišano. Dejstva so, da so pravila nova in se jim je treba prilagoditi. Po startu se je potrebno le znajti najbolje kot znaš."

Jakov Fak
Foto: profimedia

V primeru slabih razmer se bodo prej omenjene skupine zamešale, najboljši bodo startali na začetku. Fak je o tem dodal: "Kdo bo to predlagal? Kdo bo rekel, kdaj so slabi pogoji? Glede na to, da so zime vedno toplejše, proga proti koncu ni več idealna. Lahko bi rekli, da bodo slabi pogoji vsak dan."

A ostaja miren: "Na koncu je pomembno le, kako se znajdeš, ne glede na pogoje. Zna se zgoditi, da se veter obrne od tekmovalca do tekmovalca. Šport se pač dogaja v zunanjih pogojih, ki so zelo spremenljivi, s tem se ne smeš ubadat. Če se znajdeš dobro, boš boljši na rezultatski listi."

Pokljuka se bo še načakala

Letos se v svetovni pokal vrača Pokljuka. Tekme na Gorenjskem bodo na sporedu med 10. in 16. marcem prihodnje leto. Precej pozno v sezoni. "To je sprememba, a vedno sem vesel, ko je Pokljuka na koledarju. Lažje je sicer tekmovati v tujini, saj imaš manj obveznosti kot doma. Lepo pa je, ko biatlon pride v Slovenijo. Pokljuka je tradicionalno prizorišče, tudi ostali tekmovalci radi pridejo k nam," pravi Fak.

Na Pokljuki ne bo sprinta in zasledovanja, vseeno pa bo koledar bogat z individualnimi preizkušnjami in tudi štafetami: "Nikoli nisem preveč obremenjen s koledarjem. Na vsaki tekmi so moraš znajti kar se da. Vesel sem, da biatlon še vedno prihaja k nam. Upam, da bo tako tudi v prihodnje. Organizacije tekem niso enostavne. Slovenija s tem dokazuje, da vlaga v nove ljudi in v organizacijo svetovnega pokala. To je nagrada za organizatorje."

Biatlon
Biatlonska reprezentanca za sezono 2024/25. Foto: Aleš Fevžer

Fak bo pri 37 letih med najstarejšimi v svetovnem pokalu. Ga zato tekmeci kdaj prosijo za kakšne nasvete? "Ne, tega ni veliko. Tekmujemo eni proti drugim. A v biatlonu je precej družinska atmosfera."

Za favorite bodo tudi tokrat veljali Norvežani. "Vedno prihaja do določenih trendov. Zadnji dve ali tri sezone so Norvežani številka ena. Ostali se borimo, da jih poizkušamo uloviti in premagati," je zaključil Fak.

Koledar svetovnega pokala v biatlonu 2024/25:

30.11.-8.12. Kontiolahti
13.-15.12. Hochfilzen
19.-22.12. Annecy - Le Grand Bornand
9.-12.1. 2025 Oberhof
15.-19.1. Ruhpolding
23.-26.1. Anterselva
12.-23.2. Lenzerheide, svetovno prvenstvo
6.-9.3. Nove Mesto na Morave
13.-16.3. Pokljuka
21.-23.3. Oslo

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!