
Biatlonska sezona je pred vrhuncem. Naslednji teden se začenja svetovno prvenstvo v Lenzerheideju. Slovenski biatlonci so na Pokljuki opravili trening, ob tem slovensko prizorišče v teh dneh gosti svetovno prvenstvo v parabiatlonu.
Na Pokljuki je te dni pestro. Slovenski biatlonci tam opravljajo del priprav pred svetovnim prvenstvom, ki bo naslednji teden v Lenzerheideju. Ekipa je sicer pred tem trenirala tudi v Obertilliachu.
“V Obertilliachu, ko sem gledal naše reprezentante, je bila hitrost zelo dobra. Seveda je v biatlonu rezultat pogojen tudi s streljanjem in upam, da bodo to na prvenstvu uskladili,” pravi glavni trener reprezentance Janez Marič.
V Švici bodo slovensko ekipo sestavljali Jakov Fak, Miha Dovžan, Lovro Planko in Toni Vidmar v moški konkurenci, v ženski pa Anamarija Lampič, Lena Repinc ter Polona in Živa Klemenčič.

Marič pred vrhuncem sezone miri: “Težko govorim o stopničkah. Upam, da bomo nadaljevali v dobrem ritmu in da bomo v Švici naredili kakšen odličen izid ali dva, napovedovati medalje pa bi bilo nehvaležno.” Nadaljeval je: “Nastopamo v konkurenci držav, ki imajo precej močnejši pogon od nas in ne moremo vseh ekip metati v isti koš. Seveda pa se lahko zgodi dober dan naših tekmovalcev in če najboljši grešijo, je možno prav vse.”
Prvenstvo se bo začelo v sredo 12. februarja z nastopom mešanih štafet. Do 23. februarja, ko bosta na sporedu tekmi s skupinskim startom, bodo prireditelji razdelili 12 kompletov kolajn.
Pokljuka prebila led
Pokljuka v teh dneh gosti svetovno prvenstvo v parabiatlonu, prvo tovrstno tekmovanje pod okriljem Mednarodne biatlonske zveze. Vodja tekmovanja je nekdanji reprezentant v smučarskem teku in dolgoletni pokljuški delavec Matej Kordež, ki pravi, da je organizacija SP seveda izziv, predvsem pa ga navdušuje odnos parabiatloncev do športa in življenja.
Kordež izpostavlja, da delo ni težko, saj ga navdušujejo nastopajoči. “Super je enkrat v življenju videti, s kakšnim zanosom trenirajo in tekmujejo. Nobena stvar tem ljudem ni težka, nam, popolnoma zdravim, pa se pogosto kaj ne da. Odnos je res povsem drug.”

Organizacijsko je svetovno prvenstvo v parabiatlonu velik zalogaj, saj za izvedbo tekmovanja, kjer nastopa več kot 90 športnikov iz 16 držav, skrbi ekipa 200 ljudi.
Športniki v moški in ženski konkurenci nastopajo v stoječem in sedečem položaju, posebna kategorija so slepi in slabo vidni. “Proge smo seveda morali malo spremeniti. Tekmovalci v stoječem položaju bi lahko nastopili na progah, ki jih uporabljamo v svetovnem pokalu, vseeno pa smo jih malo prilagodili. Zaradi težavnosti terena, pa tudi zaradi same logistike in transporta, pa smo prilagodili proge za ostale,” pravi Kordež.
Svetovno prvenstvo v parabiatlonu se zaključuje to nedeljo, 9. februarja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje