Direktor moškega svetovnega pokala v alpskem smučanju Markus Waldner tri tedne pred začetkom nove sezone v intervjuju za Sportklub o razmerah v Söldnu, statusu Kranjske Gore in smučanju v obdobju klimatskih sprememb.
Pred desetimi leti je Markus Waldner na položaju šefa moških tekem svetovnega pokala nasledil Günterja Hujaro. Odtlej se je srečeval z različnimi izzivi. Spoznavanje novih prizorišč, spremembe v imenu večje varnosti, sezona v primežu koronavirusa, drugačni pogledi novega vodstva FIS … ”Dolgčas mi res ni bilo,” se nasmehne Tirolec, s katerim smo se pogovarjali v Kranjski Gori. Obiskal jo je v okviru redne predsezonske turneje po prizoriščih tekem svetovnega pokala. Tokrat tudi s posebnim opozorilom slovenskim smučarskim delavcem. ”Kranjskogorska tekma je tradicionalna, klasična. Da, odpovedi se dogajajo. Vseeno pa se je treba vprašati, ali je bilo pred tem res storjeno vse, kar je bilo v moči organizatorjev,” pravi prvi mož svetovnega pokala.
Sölden bo čez tri tedne prizorišče odprtja nove sezone. Kakšne so zadnje informacije s tirolskega ledenika Rettenbach?
Pred dobrimi desetimi dnevi je v Söldnu zadišalo po zimi. Pogoji so dobri. S snegom ne bi smelo biti težav. Upam, da nam bo letos vreme bolj naklonjeno kot lani. Spomnite se, moško tekmo je odpihnil močan veter. Zato je letos želja po uspešni izvedbi še toliko večja.
Pred dnevi ste obiskali tudi Kranjsko Goro.
Poletni obiski prizorišč tekem svetovnega pokala so sicer nekaj običajnega. Vseeno obisk Kranjske Gore ni bil povsem rutinski. Nismo namreč pozabili, kaj se je zgodilo v pretekli sezoni. Pokal Vitranc smo bili prisiljeni odpovedati. Res je, bilo je zelo toplo, veliko dežja … Toda treba se je vprašati tudi, zakaj so na smučišču tako hitro ostali brez ustrezne snežne podlage. Potrebna je bila analiza, po eni strani dela vseh na smučišču, po drugi pa tudi samega sistema za zasneževanje.
In kakšni so bili sklepi?
Bili smo si enotni, da bodo odgovorni poskrbeli za vzdrževalna dela. Veseli tudi nekaj novih topov vzdolž proge. Imam dober občutek. Tudi upravljalec smučišča je zagotovil, da bo na ravni priprave prog prioriteta podkorenska tekmovalna strmina. Že ob prvem pravem mrazu se bodo lotili dela. To je zelo pomembno sporočilo.
Lahko ob zadnji odpovedi govorimo tudi o človeških napakah?
Bolj kot o človeških napakah bi govoril o okoliščinah. Sprva jo je Kranjskogorčanom zagodel blatni plaz, zaradi katerega je bila voda umazana in posledično neuporabna za zasneževanje. Zaradi tega so zamudili priložnost za zasneževanje v prvem ugodnem terminu. Pozneje pa je bilo, kar je objektivno dejstvo, pretoplo. Živeli so v upanju na ohladitev, ob tem pa izgubljali debelino snežne odeje. Po drugi strani pa smo se naučili, da bo treba več pozornosti nameniti drenaži in splošnemu nadzoru. Konkretno, lani se je v Kranjski Gori sneg topil tudi od spodaj navzgor.
Ali lahko januarska ženska tekma ”pomaga” pri zagotavljanju snežne baze tudi za moško preizkušnjo?
Mnenja so glede tega nekoliko deljena. Osebno bi imel raje, če bi ženska tekma potekala v Mariboru. A to žal ni več mogoče. Za kranjskogorski teren je pomembno, da ohranja snežne kristale pri življenju. Zato je treba biti zelo pozoren, kako ravnati s progo.
Kako pomemben je pokal Vitranc za svetovni pokal?
To je klasika. O tem ni dvoma. Gre za tekmo z bogato tradicijo, ki poteka na zahtevnem hribu. To velja predvsem za veleslalom. Tudi tekmovalci tukaj radi nastopajo. Takšne tekme dajejo svetovnemu pokalu pravo vrednost. Da, imamo nekaj tekem, ki se pojavljajo v rotaciji. Klasične tekme pa so nosilni stebri. Po lanskoletni odpovedi sem prepričan o tem, da se bo Kranjska Gora vrnila in se svetu pokazala na najvišji organizacijski ravni.
V pogovoru z vami ne moremo mimo vplivov globalnega segrevanja. Ledeniki izginjajo, smučišča na nižjih nadmorskih višinah izumirajo, tudi mnoge tekme so odpadle … Vas skrbi za prihodnost alpskega smučanja?
Klimatske spremembe so nesporno dejstvo. Tega ne zanikamo. S tem se bomo morali spopasti. Res je tudi, da je lani odpadlo 13 tekem, a v veliki večini primerov ne zaradi pomanjkanja snega. Le Chamonix in Kranjska Gora spadata v to kategorijo. Na preostalih prizoriščih so nam jo zagodli snežni viharji, prevelike količine snega, veter … Kranjska Gora, ki vas verjetno najbolj zanima, se res nahaja na nizki nadmorski višini, a še zdaleč ni izkoristila vseh rešitev, tudi sistema za ohlajevanje vodnih zalog in sodobnih snežnih topov. Tehnologija nam pomaga, da se spopademo s spremembami in ohranjamo naš šport. Poglejte, kako je v Dolomitih. Tam imajo številna smučišča na nizki nadmorski višini, pa imajo dolge in kakovostne sezone.
Smučarski svetovni pokal se torej še ne bo selil v dvorane?
Ne, ne … Tega si res ne želimo. Smučanje je šport na prostem, v naravi.
Kakšen pa je vaš pogled na ideje o poletnih tekmah na južni polobli?
Do teh idej sem zelo zadržan. Vem, da so vremenske razmere v Južni Ameriki, Avstraliji in Novi Zelandiji zelo zahtevne. Iskreno, tekme bi bile izvedljive v Ushuaii. Vprašanje pa je, ali bi bile tekme tam marketinško dovolj zanimive. Po mojih informacijah pravega zanimanja ni. Obenem tudi ne zaznavam interesa po zgodnejšem začetku sezone, morda le po zapolnjevanju vrzeli med Söldnom in ostalimi tekmami. Poletje je čas za druge športe. Za tenis, moto GP, kolesarstvo … Poletje je čas za Tadeja Pogačarja, ne za alpske smučanje.
Ga spremljate?
Seveda! Z navdušenjem spremljam njegovo kariero. Ne le zaradi rezultatov, temveč zaradi sloga vožnje. Tadej je inovator kolesarskega športa. Kar je naredil na svetovnem prvenstvu, pa je sploh nekaj posebnega.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!