Prva zmaga za Britance v svetovnem pokalu, Ryding slavi

Alpsko smučanje 22. Jan 202214:19 > 15:05 1 komentar

V Kitzbühlu je danes potekal slalom svetovnega pokala za moške, ki ga je dobil Britanec Dave Ryding. To je sploh prva zmaga za Veliko Britanijo v zgodovini svetovnega pokala. Za nameček pa še v "meki" alpskega smučanja, v Kitzbühlu. Edini slovenski finalist Žan Kranjec je v drugem teku odstopil.

Vremenoslovci so imeli prav, ponoči je na Ganslern padlo do 30 cm novega snega, a je bila proga v dovolj dobrem stanju za izpeljavo krajše tekme. Smuk bi danes zagotovo odpadel.

S prvo vožnjo je bil lahko najbolj zadovoljen Vinatzer, ki je čez celoten prvi tek vzdrževal visoko intenzivnost smučanja, progo odpeljal praktično brez napake in na prvem mestu prehitel Clementa Noëla ter Sebastiana Foss Solevaaga. Trije našteti so bili razred zase, v desetih stotinkah, na četrtem mestu je veteran Giuliano Razzoli zaostajal že 73 stotink sekunde.

V finalu je nastopil tudi en slovenski predstavnik Žan Kranjec, ki je pristal na 29. mestu in imel v drugem teku izjemno štartno številko, kar pa je zapravil z odstopom v prvi polovici proge.  Tijan Marovt je zaostal preveč in končal na 42. mestu.

Kitzbühlski rodeo izkoristil veteran

V drugem teku sta dva kandidata za zmago progo napadla preveč na “polno” in plačala davek. Foss Solevaag je napako storil zgoraj in odstopil, Noël je bil pregrob v srednjem delu in sicer pripeljal do cilja, toda pristal na 16. mestu.

Vse skupaj je vnovčil 35-letni Dave Ryding, ki je bil po prvem teku na šestem mestu, drugi je bil junak Wengna, Norvežan Lucas Braathen, tretji pa je bil še en Norvežan Henrik Kristoffersen.

Britanec je v odlično formo prišel v pravem času, saj je na obzorju nastop na OI v Pekingu. Vmes ga čaka še torkov nočni slalom pod umetno razsvetljavo v Schladmingu.

“Običajno mi ne zmanjka besed, a tokrat res ne vem, kaj naj sploh rečem. Ostal sem brez besed. Star sem 35 let, pa nikoli nisem nehal verjeti. Sicer Britanci nimamo domače tekme, vseeno pa tu vedno slišim spodbudo, saj v Alpah dopustuje kar precej Britancev,” je po zmagi poln čustev dejal Ryding.