Nov začetek slovenskega asa med Hirscherjem in Odermattom

Alpsko smučanje 25. Okt 202412:31 1 komentar

Na nedeljski moški veleslalomski preizkušnji v Söldnu bo imelo slovensko alpsko smučanje resda le enega predstavnika, a bo ta, olimpijski podprvak Žan Kranjec, po kar treh ledeniških stopničkah in statusu stabilnega prvokategornika v krogu favoritov za najvišja mesta. Do vstopa v novo sezono ga bo pospremil trener Miha Verdnik, ki si je pred tem vzel čas tudi za Sportklub.

Pečat, ki ga je ob delu z Žanom Kranjcem pustil trener Klemen Bergant, je neizbrisen. A po tem, ko je z dolgoletnim trenerjem prišel do olimpijskega srebra, brona v veleslalomskem seštevku svetovnega pokala, dveh zmag in skupno štirinajstih uvrstitev na stopničke, se je 31-letni najboljši slovenski veleslalomist vseh časov odločil za spremembo.  ”Nekako je šlo za splet okoliščin, čeprav je bila končna odločitev moja. Položaj na SZS je bil specifičen, trener Bergant je imel drugačne ideje, v katerih se nisem povsem videl,” je pred kratkim pojasnil Kranjec, ki je po tehtnem razmisleku in pregledu “tržišča” izbral novega trenerja. To je postal Miha Verdnik, donedavni vodja panoge, pred tem pa trener v evropskem in svetovnem pokalu. S 47-letnim Ljubljančanom smo se pogovarjali tik pred začetkom nove sezone.

Miha Verdnik. Foto: SK

Intervju: Miha Verdnik

Čeprav ste bili tudi v zadnjih letih stalno del karavane svetovnega pokala, pa se z nedeljsko tekmo ob progo vračate v trenerske čevlje. Se še spomnite zadnje tekme v vlogi trenerja?

Zagotovo je bilo to ob koncu sezone 2015/16. Če me spomin ne vara, smo bili že kar globoko v aprilu, ko je bila na Soriški planini izpeljana slalomska FIS-tekma. Za nas je bila pomembna, ker je Štefan Hadalin lovil želene točke za boljše štartno izhodišče. Takrat sem bil trener ekipe evropskega pokala.

Osem let in pol pozneje v Söldnu stojite ob olimpijskem podprvaku, ki odšteva ure do začetka nove sezone. Kako velik je cmok v vašem grlu?

Cmoka ne zaznavam. Čutim pa veliko željo in motiviranost, tako mene kot tudi Žana Kranjca. Zavedam se odgovornosti. Ni povsem enostavno, saj gre za izziv na najvišji ravni.

Pred meseci ste dejali, da ste si pred prvim sestankom s Kranjcem izpisali nekaj ključnih opažanj in izzivov, nato pa ste bili prijetno presenečeni, ker je tudi tekmovalec izpostavil ista področja. So danes vse te alineje prečrtane?

Če bi bilo mogoče to storiti v tako kratkem času, potem zagotovo ne bi trenirali toliko, kot treniramo. Vsekakor pa smo na pravi poti do tega, da odkljukamo vse izpostavljene izzive. Do želenega smučanja na tehnični in taktični ravni Žanu manjka še nekaj malenkosti. A verjamem, da je to izvedljivo.

Na kateri ravni pa je Kranjec v poletnem obdobju najbolj izrazito napredoval?

Izpostavil bi bolj uravnotežen položaj na smučeh nad vrati. To mu posledično omogoča večjo aktivnost ob količku. Celotno smučanje je lahko zaradi tega bolj napadalno.

Nova sezona, nova vloga. Foto: Aleš Fevžer

Bodo to gledalci lahko videli že na prvi tekmi?

O tem sem skoraj prepričan. Če bo smučal tako, kot je smučal na zadnjih treningih, bo razlika opazna. Zadnji treningi v Schnalstalu, iz katerega smo se v Sölden preselili v četrtek, so bili namreč zelo uspešni. Žan je našel stik s podlago, ki je primerljiva tisti, na kateri bo tekmoval v nedeljo. Nanizal je tudi pravšnje število zavojev na strmini. Verjamem, da je že na treningu premikal meje, ki bodo nato na tekmi ključne.

Za vašega varovanca je bila v preteklosti značilna tudi velika občutljivost ob vprašanju opreme. Če ji ni povsem zaupal, se je stežka gnal do skrajnih meja. Ima tik pred tekmo vse potrebne odgovore?

Tudi na tem področju vidim napredek. Da, nekaj sprememb je bilo. Tekmoval bo z novim modelom smuči, nekaj popravkov je bilo tudi pri čevljih. Lažje smuča in hitreje uveljavlja želene spremembe. Da pa bi prišel do popolnega zaupanja, bo verjetno potreboval še kakšen trening in predvsem kakšen oprijemljiv rezultat.

Trenutno je Žan edini med elito, ki je nanizal kar sedem sezon med sedmerico na WCSL veleslalomski lestvici. Zdi se samoumevno, a je daleč od tega. Po drugi strani pa smo vendarle v njegovih besedah čutili kanček nezadovoljstva, da ni dosegel še več. Tudi vaše razmišljanje je skladno s tem.

Ne, prav gotovo ne moremo govoriti o nezadovoljstvu. Je pa dejstvo, da želi doseči več. In prav je tako. Če se športnik prehitro zadovolji z doseženim, ne bo nikoli napredoval. Tudi takšne ravni, kakršno drži že vrsto let, ni mogoče obdržati, če ne stremiš k napredku. Njegovi rezultati so izjemni. A želi več.

Klemen Bergant in Miha Verdnik. Foto: Aleš Fevžer

Na začetku svojega veleslalomskega preboja med najbolje je trčil v prevlado Marcela Hirscherja. Zdaj tekmuje v eri Marca Odermatta. Od zadnjih 21 veleslalomov jih je slednji dobil kar 17. Poraja se vprašanje (ne)premagljivosti?

Odermatt je zunajserijski smučar. Ena od njegovih največjih prednosti je izjemno hitra prilagoditev na razmere. Poleg tega ga odlikuje velika hitrost, pri kateri ob izjemnem občutku le redko zaniha. To so stvari, ki se jih je težko naučiti. Marsikaj je Marcu preprosto dano. Vseeno ne pristajam na to, da je nekdo sam po sebi nepremagljiv. Še več, še Žan mu je lahko, ob ustrezni izvedbi, konkurenčen.

Je lahko Žanova prednost v boju z njim izrazita veleslalomska osredotočenost?

Prav gotovo. Žan je ozko osredotočen smučar. Po drugi strani pa je Odermatt v stalnem tekmovalnem ritmu. Posledično hitro ujame ta predtekmovalni ritual.

Pred prvo tekmo je v zraku vselej kar nekaj negotovosti. Vemo, kakšna je bila slika ob koncu minule sezone. Menite, da so se karte poleti premešale?

Veliko govorim o tem, koliko smo delali. A tudi konkurenca ni mirovala. Vsi so delali. Veleslalomski vrh se širi. Ne pričakujem, da se bodo karte močno premešale. Prav gotovo pa bomo med najboljšimi videli kakšen nov obraz. Posledično bo še težje dosegati vrhunske rezultate.

Kje v tej sliki vidite povratnika Marcela Hirscherja in Lucasa Braathna?

Braathen se je zagotovo odlično pripravil, čeprav se enoletna odsotnost nedvomno pozna. Ko bo ujel ritem, bo še boljši. Hirscher je večja uganka. On je smučarski fenomen. Ne bom našteval, kaj vse je dosegel. Poznamo pa tudi njegov značaj. Če ne bo konkurenčen, se ne bo podajal v boj. Takšne vrnitve so za alpsko smučanje dobre.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje