Novo lisičje razočaranje za Maribor

Alpsko smučanje 30. Dec 202111:36 2 komentarja
Fptp: Aleš Fevžer

Snežni kontrolor Mednarodne smučarske zveze Markus Mayr je mariborskim organizatorjem Zlate lisice nalil čistega vina. Pohorje tudi letos neprimerno za tekmi svetovnega pokala (8. in 9. 1. 2022). Nova lokacija: Kranjska Gora?

Mariborsko Pohorje tudi v sezoni 2021/22 ne bo prizorišče tekem svetovnega pokala. “Žal mi je. Vem, da so v Mariboru vložili veliko dela. Toda tekmovanje tukaj, žal, ni mogoče,” je redečo luč za Zlato lisico prižgal šef tehničnih tekem svetovnega pokala za ženske Markus Mayr.  “Upanje je tlelo do zadnjega,” je bil ob tem poklapan generalni sekretar organizacijskega odbora Srečko Vilar. Ali se bo tekmovanje selilo v Kranjsko Goro, na Snežnem stadionu Mayr in Vilar  še nista mogla potrditi. Odločitev naj bi padla v kratkem.

Deja vu

Razplet tokratne mariborske smučarske zgodbe sicer zveni zelo znano. Tamkajšnji smučarski delavci so se, opogumljeni zaradi posodobljene opreme za zasneževanje, pravočasno lotili izdelovanja umetnega snega. Znova so bili uspešni v zgornjem delu proge, kritična pa je bila strmina po slalomskem štartu.

Usodni udarec sta Štajercem zadali dve otoplitvi. Božična je zaustavila topništvo. Za nameček tudi razmere v začetku tedna niso dovoljevale dodatnih del. Še večja otoplitev pa je napovedana za novoletni konec tedna in prve dni novega tedna.

Odločitev snežnega kontrolorja je tako tudi pričakovana, čeprav so v mestu ob Dravi vse do zadnjega izražali upanje, da bodo tokrat le dočakali zeleno luč.

Alarm za pohorsko rešitev

Statistika odpovedi Maribora kot gostitelja tekem svetovnega pokala ne postavlja pod prav svetlo luč. Predvsem v očeh FIS. Neustrezne snežne razmere so namreč Zlato lisico že tretjo zaporedno sezono pregnale iz Maribora. Obstaja možnost, da se bo tekmovanje znova selilo na Gorenjsko. Če se bo to zgodilo, bo Kranjska Gora štajerski tekmi prevzela šestič v zadnjih enajstih letih in skupno desetič v zgodovini.

Foto: Uroš Skaza

Štajerci se zavedajo negativnega trenda, zato so se že lani lotili udejanjanja dolgoletnih načrtov zagotavljanja rezervne rešitve na Pohorju. V ta namen so izdelali načrt nadomestne proge, ki bi jo aktivirali v primeru slabih razmer. Načrt so predstavili tudi odgovornim pri FIS.

Gre za progo od vrha Habakuka do Trikotne jase. Poleti in jeseni so se lotili tudi del na terenu. Med drugim posekali več kot 400 dreves. Toda v drugi fazi jim je zmanjkalo časa za vsa zemeljska dela, tako da nove proge v tej zimi še ne bi mogli aktivirati. Poudarjajo pa, da je to rešitev, ki bi bila lahko aktualna že leta 2023.

Mariborski načrt je jasen. Vztrajali bodo pri obstoječi progi. V kolikor pa bi pred snežno kontrolo ocenili, da jim narava ne bi bila naklonjena, bi tekmo selili na zgornjo progo. Svoje bo seveda morali povedati tudi pri FIS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje