Miha Verdnik, novi trener najboljšega slovenskega alpskega smučarja Žana Kranjca, se ob robu priprav v Švici čudi nič kaj topli dobrodošlici ob potrjevanju novega statusa, obenem pa je javno spregovoril še o odgovornosti za nastali dolg, ki bremeni panogo.
Na ponedeljkovi seji alpskega zbora je veliko prahu dvignila številka 887 tisoč evrov. Toliko naj bi znašal dolg alpskih disciplin, ki ga mora panoga pod novim vodstvom sanirati v treh letih. Ob tem se je pogosto omenjalo eno ime. Miha Verdnik. Donedavni vodja panoge doslej o tej temi ni želel javno govoriti, potem ko pa ga je del delegatov želel prikazati kot ključnega krivca za rdeče številke, pa se mu je le razvezal jezik. Pravi, da še zdaleč ne more biti edini krivec za nastali položaj, temveč bi morali odgovornost prevzeti tudi tisti, ki se ”skrivajo za stalnimi delovnimi teles panoge in zveze”.
”Seveda čutim odgovornost, saj je bilo poslovanje del mojih nalog. A poslovanje je bilo zelo transparentno. To pomeni, da sem vsak načrt porabe naredil skupaj s finančno službo. Ko je bil dokument usklajen, sem ga predstavil direktorju, po zeleni luči pa je sledila še obravnava na odboru in zboru. Na koncu je imel zadnjo besedo izvršilni odbor. Nobene poteze nisem mogel potegniti sam,” pravi Verdnik in dodaja: ”Ekipe niso porabljale več denarja, kot jim je bilo na voljo. Nam jo je pa zagodla višja sila. V prvi vrsti odpovedana tekma svetovnega pokala, poleg tega pa smo del denarja iz naslova tekme, ki pride na račun panoge, že porabili. Izguba je bila zatorej večja. Se je pa zalomilo še pri treh pokroviteljih, od katerih smo na koncu iztržili manj, kot je bilo sprva ustno dogovorjeno. Manjši je bil tudi priliv od opremljevalcev.”
Ob tem se je vrnil v leto 2016, ko ga je zbor ustoličil. ”Panoga se je nahajala v rdečih številkah, s skoraj milijonskim dolgom, trenerji so bili več mesecev brez plač, poleg tega pa nismo imeli pogodbe s pokrovitelji in opremljevalci. Pripravili smo načrt, kako splezati na zeleno vejo. Vsako leto smo nekoliko privarčevali in postali likvidni. Težave pa so nastopile ob epidemiji koronavirusa. Začelo se je z odpovedjo pokala Vitranc, več pokroviteljev je odpovedalo pogodbo, poleg tega pa smo bili zaradi dodeljenih sredstev z razpisa prisiljeni v nakup topov in druge opreme. Tudi te težave smo postopoma reševali. Letos smo želeli pripraviti temeljit načrt za celostno rešitev in zagotovitev likvidnosti,” pravi nekdanji vodja panoge.
Zdaj se vrača v trenerske vrste, in sicer kot izrecna želja Žana Kranjca. Po odhodu Klemna Berganta je prevzel vodenje moške ekipe za tehnični disciplini. Tudi to je šlo mnogim predstavnikom klubov v nos, pomenljive pa so tudi besede vodje panoge Matjaža Šarabona, ki pravi, da sam Verdnika ne bi predlagal, a da ni želel poseči v Kranjčevo izbiro in prelomiti obljube. In kako na tovrstno popotnico gleda novi trener olimpijskega podprvaka? “To me zelo preseneča. Zakaj? Ob dogovorjenem sodelovanju mi je novi vodja panoge dejal, da sem bil najboljša rešitev za Žana. Poleg tega velja opozoriti na dejstvo, da so v veliki večini primerov trenerje izbrali znotraj ekip kar tekmovalci sami, kar pomeni, da to ni bila izbira Matjaža Šarabona ali strokovnega sveta,” je odgovoril Verdnik, ki bo svojega novega varovanca že čez dober mesec poslal v boj za točke v Söldnu.
Čeprav je zbor panoge za alpsko smučanje vse programe potrdil šele v ponedeljek in na ta način uradno ustoličil tudi vse trenerje, vključno z Verdnikom, pa priprave nemoteno potekajo že več tednov. Ob tem sta predsednik zbora in odbora Janez Bijol ter novi vodja panoge Šarabon prevzela odgovornost za finančno sanacijo. Ta naj bi bila končana v treh letih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje