Ozadje zgodovinske zmage slovenskega zamejca

Smučarski skoki 8. Dec 20249:44 4 komentarji
Daniel Tschofenig
Foto: Profimedia

Po dveh drugih in petih tretjih mestih je Daniel Tschofenig na sobotni tekmi v Wisli vendarle dočakal zmago v svetovnem pokalu. 22-letnik je s tem postal sploh prvi zmagovalec preizkušnje najvišjega ranga, ki je rojen v 21. stoletju.

Daniel Tschofenig je pri 22 letih dočakal posamični prvenec v svetovnem pokalu. Potem ko je v minulih dveh sezonah zbral že sedem uvrstitev na zmagovalni oder (dvakrat drugo in petkrat tretje mesto), je na prvi tekmi v Wisli pokoril vso konkurenco. Vodil je že po prvi seriji, v drugi pa je kljub zahtevnim razmeram, zaradi katerih je moral enkrat zapustiti startno klop, zdržal pritisk in se lahko veselil prve zmage v karieri.

Ob tem je spisal novo poglavje zgodovine smučarskih skokov, saj je postal sploh prvi tekmovalec z zmago na najvišji ravni tekmovanja, ki je rojen v 21. stoletju. Natančneje 28. marca 2002 v Beljaku.

Čeprav Tschofenig nastopa pod avstrijsko zastavo, pa gre pravzaprav za zamejskega Slovenca. Nekdanji štirikratni mladinski svetovni prvak (enkrat posamično in trikrat ekipno) namreč prihaja iz Straje vasi v Ziljski dolini, že od malih nog pa je član tamkajšnjega Športnega društva Zahomc (nem. SV Achomitz).

Daniel Tschofenig
Foto: Profimedia

Brez Slovencev ne bi šlo

Podobno kot nekaj kilometrov jugovzhodno v Planici sta ključno vlogo pri izgradnji naravne skakalnice in nastanku športnega društva odigrala slovenska inženirja Janez Gorišek in Stanko Bloudek, ki jima je pomagal še domačin Janko Wiegele. Ta je bil več desetletij gonilna sila društva, ki se lahko pohvali s 60-metrsko skakalnico.

Leta 1969 je Sepp Gratzer, ki se ga mlajši ljubitelji skokov nazadnje spomnijo predvsem po vlogi kontrolorja opreme na tekmah svetovnega pokala, kot prvi član društva Zahomc osvojil naslov avstrijskega državnega prvaka. Sledilo je še uspešnejše obdobje za klub, Karl Schnabl je na OI 1976 v Innsbrucku osvojil zlato in bronasto kolajno, šest let pozneje pa je Hans Wallner na nordijskem SP osvojil srebrno kolajno na ekipni tekmi.

Sepp Gratzer
Sepp Gratzer. Foto: Profimedia

Pomemben korak naprej za društvo, ki v Ziljski dolini predstavlja središče dvojezičnosti, sta bili še leti 1994, ko je bil v Zahomcu vzpostavljen zvezni nordijski center, kar je prineslo še žensko skakalno ekipo ter zasedbi v nordijski kombinaciji in tek na smučeh, ter leto 1998, ko je bila zgrajena klubska hiša.

Do točke že ob debiju

Tschofenig zdaj torej le nadaljuje uspešno zgodbo društva s severnega pobočja Karnijskih Alp, ki ima po nordijskemu kombinatorcu Tomažu Drumlu, ki je kariero končal leta 2017, spet tekmovalca na najvišji ravni – v svetovnem pokalu. Glede na razvoj kariere pa lahko od skakalca, ki je v svetovnem pokalu debitiral 6. januarja 2021 v Bischofshofnu v okviru novoletne turneje in takoj osvojil prvo točko s 30. mestom, še veliko pričakujejo.

Daniel Tschofenig
Foto: Profimedia

Njegov napredek proti vrhu je namreč zelo postopen. 11. februarja 2023 je v Lake Placidu s tretjim mestom osvojil prve posamične stopničke v karieri, že leto prej pa je bil član avstrijske zasedbe na olimpijskih igrah v Pekingu, kjer pa po treningih ni prišel v ekipi za tekmo. Drugače je bilo na lanskem svetovnem prvenstvu v Planici, kjer se je z avstrijskimi rojaki veselil bronaste kolajne na moški ekipni tekmi.

Po 51., 25., 9. in 11. mestu v skupnih seštevkih minulih sezon si lahko Tschofenig, ki je v zasebnem življenju sicer partner kanadske skakalke in aktualne svetovne prvakinje Alexandrie Loutitt, nov skok proti vrhu obeta v trenutni sezoni. Po petih tekmah namreč gleda v hrbet zgolj Nemcu Piusu Paschkeju, novo priložnost za dokazovanje pa bo imel že danes na drugi tekmi v Wisli.

Loutitt Tschofenig
Foto: Alexandria Loutitt/Instagram

Tako Tschofeniga kot Loutitt od začetka prejšnje sezone (2023/24) kot glavni sponzor zastopa gigant energijskih pijač Red Bull. Znamenito sivo-modro čelado z rdečim bikom tako zamejski Slovenec kot Kanadčanka, ki je skakalno odrasla na naših tleh, ponosno nosita na treningih in tekmah.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje