Še pred začetkom nove sezone svetovnega pokala v smučarskih skokih je direktor moških tekem Sandro Pertile dejal, da se temu športu v naslednjih treh letih obeta velika sprememba.
Kot je na nordijskem forumu, ki ga je letos gostil avstrijski Bad Mitterndorf, dejal direktor moških tekem smučarskih skokov za svetovni pokal Sandro Pertile, želijo vodilni možje tega športa najpozneje v sezoni 2026/27 povsem združiti moški in ženski koledar.
“Glavni na Mednarodni smučarski zvezi (FIS) so se spomladi odločili, da oba koledarja združimo. Z letošnjo sezono vstopamo v prvo od treh faz sprememb. Na ta način želimo povečati medijsko zanimanje za ženske skoke in poskrbeti za zmanjšanje stroškov,” je pojasnil Italijan.
Seveda pa je pred tistimi, ki vse to določajo, zahtevna naloga. “Na papirju se zdi bolj enostavno. Tekmovanje obeh kategorij na isti skakalnici prinaša domino efekt. Urniki bodo bolj zahtevni, a delamo na tem, da najdemo ugodno rešitev. Preprosto želimo razviti tudi ženske skoke, v katerih je veliko potenciala, moramo ga le unovčiti,” je dodal Pertile.
Novoletna turneja in poleti?
“V prihajajoči sezoni bo skoraj 50 odstotkov vseh tekem organiziranih skupaj, na istem prizorišču. Naslednjo sezono se bo ta številka povečala na 10 od 17 dogodkov. V poolimpijski sezoni pa bo koledar identičen. Vprašanje ostaja novoletna turneja štirih skakalnic. Kdaj bo prvič predstavljena ženska v celoti? Prav sezona 2026/27 se zdi kot idealen trenutek,” je pojasnjeval glavni mož moški skokov.
Po njegovih besedah bodo tudi zaenkrat tradicionalno moška prizorišča, kot sta finska Ruka in poleti v Planici, odprla svoja vrata za ženske. Potem bo pomembno le še načrtovanje. “Poiskati moramo rešitev. Ne moremo biti cel dan na skakalnici, noben od navijačev nas ne bo spremljal od osmih zjutraj do osmih zvečer. Vse to se povezuje z evolucijo skokov, ki se bo začela po olimpijskih igrah 2026.”
V prihajajoči sezoni, ki se bo začela 22. novembra v Lillehammerju, bodo moški in ženske poleg norveškega olimpijskega prizorišča skupaj tekmovali še v Engelbergu, Wilingenu, Lake Placidu, Oslu, Vikersundu in Lahtiju.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje