
V Franciji te dni močno odmeva smučarski škandal. Po desetletnem molku je namreč o domnevnem moralnem nadlegovanju v reprezentanci spregovorilo več alpskih smučark.
Skupno kar 47 smučarjev in smučark so ta mesec v državno reprezentanco za prihodnjo sezono uvrstili v Franciji, vključno z osrednjimi zvezdniki, kot so Alexis Pinturault, Clemen Noel in Romane Mirandoli. Tudi Cyprien Sarrazin je med izbranci, pa čeprav ga po strašljivem padcu v Bormiu, kjer je bilo ogroženo celo njegovo življenje, čaka še dolgotrajno okrevanje.
Statusa zanesljivo ne bo izkoristila June Brand, ki je bila izbrana v B-ekipo, a je pred dnevi komaj 20-letna obetavna mladenka naznanila presenetljiv konec kariere. Pod francosko zastavo pa tudi v olimpijski zimi zanesljivo ne bo nastopala Estelle Alphand, ki že sedem let brani švedske barve.
Ko je hčerka Luca Alphanda leta 2018 zamenjala smučarsko državljanstvo, je bil uraden razlog “težnja po napredku”. Alternativa bi bila le še upokojitev. A če njeno zgodbo danes povežemo z zadnjimi izsledki francoske smučarske afere, postane položaj bolj jasen in skrb vzbujajoč.
Pred dnevi je časnik Le Monde objavil obsežen članek, ki je nastal po večtedenskem raziskovalnem delu in temelji na pričanju smučark. Iz zadnjega izhaja, da naj bi v obdobju 2014-2018 v francoski izbrani vrsti prihajalo do moralnega nadlegovanja. Med žrtvami naj bi bilo več smučark, tudi Estelle Alphand, poleg nje pa še vsaj Jennifer Piot in Marie Massios, medtem ko pa je osrednja pričevalka zgodbe želela ostati anonimna.

Smučarski delavec, na katerega danes smučarke kažejo s prstom, je Anthony Sechaud, nekoč trener Tesse Worley, pozneje pa tudi alpski direktor. Smučarke mu očitajo neprimerno in žaljivo komunikacijo, ki je vključevala zaničevanje, seksizem, delitve in izključevanje. Kot so pričale tekmovalke, jim pogosto ni povedal, ali so uvrščene na tekmo, staršem je dejal, da so hčerke bogatašev, ki ne bodo uspele, v neposredni komunikaciji naj bi jih označeval za nekoristne.
Ne gre za prvo tovrstno afero iz smučarskih vrst, nekaj jih je bilo povezanih tudi s spolnim nadlegovanjem. Ta primer pa med drugim odmeva tudi zaradi trditev, da je bilo vodstvo reprezentanc in zveze obveščeno o konkretnih pritožbah tekmovalk, a ni ukrepalo.
Dobro desetletje pozneje zdajšnji predsednik krovne francoske smučarske organizacije Fabien Saguez v izjavi za AFP obsoja vse oblike nadlegovanj. “To me žalosti,” pravi Sauguez, ki je bil sicer takrat del francoskega vodstva. Pravi, da se je zavedal “zahtevnosti programa”, a naj za celotno sliko ne bi vedel.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje