“Premagljiva je tudi Mikaela Shiffrin”

Alpsko smučanje 10. Okt 202413:51 1 komentar
Neja Dvornik. Foto: Profimedia

V pretekli zimi najboljša slovenska smučarka v tehničnih disciplinah Neja Dvornik na pragu nove sezone v pogovoru za Sportklub razmišlja o delovnem poletju, tekmovalnih izzivih in finančni plati alpskega smučanja.

Četrto mesto na zadnjem slalomu pretekle sezone, ko so jo v Saalbachu od prvih stopničk v svetovnem pokalu ločile le štiri stotinke sekunde, je bilo za Nejo Dvornik močnega simbolnega pomena. Odličen zaključek sezone, obenem pa tudi jasen cilj za prihodnjo zimo. S to mislijo se je nato lotila tudi priprav, med katerimi je dvignila raven telesne zmogljivosti, nato pa s trenerjem Denisom Šteharnikom na snegu brusila še smučarsko ostrino. Pri triindvajsetih letih ni več novinka v smučarski druščini, po krepko dvignjeni rezultatski krivulji pa se je zdaj odločena tudi na članski ravni približati rezultatom iz mladinske konkurence, v kateri je na svetovnih prvenstvih osvojila dve kolajni.

Foto: Aleš Fevžer

Intervju: Neja Dvornik

Letos poleti ste se kar dvakrat za daljše obdobje preselili v Argentino. Je nov koncept prinesel želene rezultate?

Pot je res dolga in naporna, po drugi strani pa je trening v Argentini toliko bolj kakovosten, da smučar to preprosto mora vzeti v zakup. V prvem sklopu priprav nisem imela težav. Drugič pa mi je pot vzela kar nekaj energije. Posledično sem trenirala tudi nekoliko utrujena. A tudi v tem ne vidim nič slabega. Tudi med sezono včasih tekmujem, ko je energija na nizki ravni.

Vas je gnala tudi misel na minulo sezono, v kateri ste v zaključku v obeh tehničnih disciplinah storili odločen korak naprej?

“Neja, dovolj je cincanja in gibanja okrog 30. mesta,” sem si dejala lani, ko mi nikakor ni steklo. Moji cilji so višji. Leta tečejo. Zato mi je postalo jasno, da je čas za korak naprej. Vesela sem bila preboja. In, da, razmišljala sem tudi o tem. Želim potrditi, da zadnji rezultati niso bili naključni, ob tem pa storiti še korak naprej.

Kako do koraka naprej? Katere ključne točke ste obkrožili s trenerjem?

Zase pravim, da sem dobra smučarka. Zavoji po kakovostnih treningih pridejo dokaj naravno. Vseskozi pa smo vedeli, da je moja velika težava fizična moč. Potrebujem več eksplozivnosti. Na ta način bom lahko iz svoje tehnike potegnila še več. S talentom in občutkom lahko smučarka pride do določene skrajne točke, za kaj več pa mora biti vključena tudi telesna priprava.

Foto: Profimedia

A gre za večletni proces.

Res je. Ne gre čez noč. Ne gre v enem poletju. Pred lansko sezono smo poleti veliko delali na gradnji baze. Zato smo letos lažje poskrbeli za piko na i. Ko torej govorim o telesni pripravljenosti, imam v mislih daljše obdobje. Na ta napredek sem ponosna. Verjamem, da ga bom potrdila tudi na snegu. Delujem na višjih obratih. Smučam na precej višji ravni. Iz sebe sem sposobna iztisniti več.

Kakšne novosti ali posebnosti glede opreme?

Vztrajam pri dosedanjem opremljevalcu. Ta mi je ponudil predvsem nove slalomske smuči. Hitro sem prišla do zaključkov, kaj mi najbolj ustreza.

V pripravljalno obdobje pa, podobno kot Ana Bucik Jogan, niste vložili le časa in energije, temveč tudi 41.500 evrov. Kako ste se odzvali na tako visok samoprispevek?

Ta številka je nepredstavljiva. Nimam toliko denarja. Na srečo mi je na pomoč priskočila družina. Oče in mama pravzaprav večji del moje kariere plačujeta zame. Brez njiju me ne bi bilo. Ne skrivam, da me to zelo jezi. Tekmujem na najvišji ravni, pa moram plačevati tako visoke zneske. Priznam, da se s tem sicer neposredno ne ukvarjam. Če bi imela v glavi še to, se ne bi dobro končalo. Finančni del je zato prevzel oče. Vem pa, da bi ob zanašanju zgolj na SZS lahko smučala le do konca decembra, nato pa bi imela počitnice.

Foto: Profimedia

Vseeno si težko predstavljamo, da lahko smučarka v takšnem sistemu računa na kakšne prihodke za obdobje po karieri.

Če nisi ravno Mikaela Shiffrin, v alpskem smučanju stežka veliko zaslužiš. To je neprimerljivo z mnogimi drugimi športi. Zato pač že danes vem, da se bom le dan po smučarski upokojitvi morala nekje zaposliti.

Kako letos odgovarjate na obrabljena vprašanja o ciljih?

Ko gledam v svojo smučarsko preteklost, vidim predvsem nihanja. Pogosto je dobremu rezultatu sledilo slabo nadaljevanje. Lani pa sem se iz nič dvignila med najboljše. Zato je osrednji cilj stabilnost na najvišji ravni. Verjamem, da bi se lahko v obeh tehničnih disciplinah redno uvrščala med najboljših 15, tudi ob slabših vožnjah. Ko si med 15, si lahko hitro deseti, nato osmi, pa šesti … Potem vidiš, da bi bil ob dveh boljših zavojih že na stopničkah. Takšne misli me vlečejo naprej.

Je ob takšni miselnosti premagljiva tudi Mikaela Shiffrin?

Je!

Vam misli kdaj pobegnejo tudi proti Saalbachu, kjer ste marca s četrtim mestom prišli do rezultata kariere, prihodnje leto pa bo tam potekalo svetovno prvenstvo?

Ko je na kondicijskih treningih najbolj težko in razmišljaš o smiselnosti, je prav Saalbach dobra motivacija. Če bom želela med zimo pritisniti na plin, je treba poleti pripraviti bazo. Sicer pa je pot do SP, kjer bo ob dobri formi mogoče prav vse, še dolga. Najprej si želim kakovostnega odprtja sezone.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje