Nočni slalom v Schladmingu, ki ga je v torek dobil Nemec Linus Strasser, je vselej lepa priložnost za spomin na eno najmočnejših poglavij slovenskega slaloma, a obenem tudi na primerjavo z diametralno nasprotno sedanjostjo. Od zadnje uvrstitve na oder za zmagovalce je minilo že 20 let.
Zdaj že kar krepko oddaljenega 23. 1. 2001 je v finalni vožnji slaloma v Schladmingu nastopilo kar osem Slovencev (Mitja Kunc, Jure Košir, Matjaž Vrhovnik, Rene Mlekuž, Drago Grubelnik, Andrej Miklavc, Uroš Pavlovčič in Mitja Valenčič), kar ostaja nedosegljivi rekord.
V torek sta bila ob odsotnosti prvega slalomista Štefana Hadalina, ki je zaradi osebnih razlogov predčasno končal olimpijsko sezono, na štartu prve vožnje le dva. Žan Kranjec je bil prepočasen za finale, Tijan Marovt, ki še nima točk svetovnega pokala, pa je odstopil. Ob smučarjih iz enajstih držav v finalu tako Slovenca ni bilo v boju za točke.
“Tekma je bila drugačna kot v Kitzbühlu. Tam se je Žan relativno dobro znašel, tukaj pa je bila tekma za prave slalomske specialiste, za tiste, ki delajo ogromno slaloma. Kratke razdalje in več ali manj enakomerna hitrost. Proga je bila zelo dobro pripravljena in pravzaprav enostavna. Zelo se je poznalo, če se je tekmovalec narobe lotil proge. Žanu ni uspelo najti pravega ‘tajminga’ in prave hitrosti. Tijan je odstopil zelo zgodaj in je o tem težko karkoli povedati,” je po tekmi dejal glavni trener slovenske moške ekipe za tehnični disciplini Klemen Bergant.
Slovenski izkupiček v Schladmingu nikakor ni presenetljiv. Kranjec je kot izraziti veleslalomski specialist v svoji drugi disciplini vselej na robu med finalom in predčasnim koncem tekme, odsotnost Hadalina, ki se je v pretekli sezoni na prav vseh slalomih gladko uvrstil v finale, pa zatorej še bolj razkrije kadrovsko podhranjenost slovenskega smučanja na najvišji ravni.
V disciplini, kjer se je svetovni vrh nacionalno razširil in obenem ob koncentraciji visoke kakovosti zgostil ter po drugi strani v ospredje večinoma potisnil izrazite slalomske specialiste, je slovenska reprezentanca že lep čas brez sape. Z izjemo Hadalinovih dosežkov, ki se zrcalijo v treh rezultatih med deseterico in nizu odličnih drugih tekov, ter sedmih Kranjčevih uvrstitvah med dobitnike točk, je nekdanja slalomska vesila pravi palček.
Minilo je okroglih 20 let od zadnjih slovenskih slalomskih stopničk na moških tekmah svetovnega pokala. Z drugim mestom v Wengnu jih je 13. 1. 2002 vknjižil Mitja Kunc. Danes 50-letni Črnjan je sicer tudi zadnji slovenski slalomski zmagovalec. Od njegovega zmagoslavja v Jongpjongu bo prihodnji mesec minilo že 22 let. V tem obdobju so zmago slavili smučarji iz kar dvanajstih različnih držav (Nemčija, Francija, Velika Britanija, Norveška, Avstrija, Finska, ZDA, Hrvaška, Rusija, Italija, Švedska in Švica).
Na ta način je moški slalom disciplina z daleč največjo slovensko sušo na stopničkah. V vseh preostalih disciplinah ima namreč zadnja uvrstitev med najboljše tri precej krajšo brado. Ob tem seveda ne gre spregledati, da gre za disciplino, ki je slovenskemu smučanju prinesla daleč največ uspehov, začenši z ero Bojana Križaja.
A ob pogledu na svetovno letvico FIS in dosežke slovenskih smučarjev na tekmah mladinskega svetovnega prvenstva, kjer že vrsto let ni bilo uvrstitve med deseterico, kakšnega revolucionarnega zasuka v kratkem ne gre pričakovati. Obenem je jasno, da gre za dolgotrajno težavo, ki je ne bo rešil tekmovalni članski vrh, temveč načrtno, kontinuirano in sistemsko delo s pravo rdečo nitjo, ki se začne na dnu tekmovalne piramide.
Zadnje slovenske uvrstitve na stopničke
Moški
Slalom: 13. 1. 2002 (2. Mitja Kunc)
Veleslalom: 24. 10. 2021 (3. Žan Kranjec)
Superveleslalom: 27. 2. 2016 (2. Boštjan Kline)
Smuk: 13. 12. 2020 (1. Martin Čater)
Kombinacija: 22. 2. 2019 (3. Štefan Hadalin)
Paralelna tekma:/
Ženske
Slalom: 13. 1. 2015 (2. Tina Maze)
Veleslalom: 21. 3. 2021 (3. Meta Hrovat)
Superveleslalom: 19. 12. 2018 (1. Ilka Štuhec)
Smuk: 19. 1. 2019 (3. Ilka Štuhec)
Kombinacija: 26. 1. 2018 (3. Ana Bucik)
Paralelna tekma: 13. 11. 2021 (1. Andreja Slokar)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje