Ameriški Gracenote je dobra dva meseca pred uvodno slovesnostjo olimpijskih iger v Pekingu objavil posodobljeno napoved o dobitnikih kolajn. Največ odličij, kar 45, od tega 22 zlatih, napoveduje Norveški, s čimer bi ta nordijska država izboljšala rekord iz Pjongčanga leta 2018, kjer je osvojila 39 kolajn. Sloveniji napoveduje tri brone.
Gracenote Norveški pripisuje rekordnih 45 kolajn, med športniki pa izpostavlja zlasti biatlonca Johannesa Thingnesa Boeja ter smučarsko tekačico Therese Johaug.
Nato na lestvici najuspešnejših držav zimskih iger na Kitajskem na drugem mestu sledi Rusija; ruski športniki bodo tudi v Pekingu nastopali pod nevtralnimi simboli, skupno pa naj bi osvojili 33 kolajn, od tega 13 zlatih. Na tretjem mestu po pričakovanih odličjih je Nemčija s 27 kolajnami, od tega 11 zlatimi.
Na četrtem mestu so ZDA (24 kolajn/7 zlatih), na petem pa je Kanada (23/5), medtem ko bil v Pjongčangu 2018 ravno obraten vrstni red. Med deseterico so še Švica (20/7), Nizozemska (19/10), Francija (18/4), Švedska (17/6) in Avstrija (17/4).
Skupno je na virtualnem seznamu dobitnic olimpijskih odličij 27 držav, Slovenija pa je na 23. mestu s tremi bronastimi kolajnami.
Uspešno v Sočiju, malo manj v Pyeongchangu
Olimpijske igre v Pekingu bodo od 4. do 20. februarja 2022. Na minulih igrah v Pjongčangu 2018 je Slovenija osvojila dve kolajni. Biatlonec Jakov Fak je bil srebrn na 20 km, deskar Žan Košir pa je v paralelnem veleslalomu osvojil bronasto odličje.
Slovenija je rekorden izplen kolajn sicer osvojila na igrah 2014 v Sočiju, od koder se je domov vrnila s kar osmimi odličji.
Alpska smučarka Tina Maze je zmagala v veleslalomu in smuku, po dve kolajni – srebro in bron – sta na igrah osvojila še smučarski skakalec Peter Prevc in deskar Košir, po enkrat pa sta se na stopničke povzpeli tudi smučarska tekačica Vesna Fabjan in biatlonka Teja Gregorin, obe sta osvojili bronasto odličje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!