V izteku Letalnice bratov Gorišek bo danes okrog 11. ure še posebej čustveno. Po zaključku zadnje tekme finala svetovnega pokala v smučarskih skokih se bo namreč od profesionalne kariere poslovil Peter Prevc.
Da bo slovo zmagovalca 24 tekem za svetovnih pokal, dobitnika 12 kolajn z velikih tekmovanj, nekdanjega svetovnega prvaka v poletih, nekdanjega zmagovalca novoletne turneje, lastnika enega velikega in treh malih kristalnih globusov, je Peter Prevc poskrbel že sam. V petek je namreč na posamični tekmi premagal vso konkurenco in ujel tako želeno zmago, ki si mu je vse od napovedi upokojitve vztrajno izmikala.
Čeprav bo dan pod Poncami kljub slabšemu vremenu zagotovo nabit s čustvi, posebna ceremonija pa 31-letnika čaka po vseh podelitvah Mednarodne smučarske zveze (FIS) v organizaciji moštvenih kolegov, trenerjev in ostalih sodelavcev, pa ga že predtem čakajo še trije skoki. Najprej poskusna serija in nato še dve tekmovalni, v katerih je še vedno v resnem dvoboju tudi za rekordni četrti mali kristalni globus v poletih. Za Stefanom Kraftom v posebnem seštevku zaostaja 34 točk, in če bi Prevc ponovil petkov uspeh, Avstrijec ne sme biti boljši kot tretji.
A še preden se Peter, najuspešnejši smučarski skakalec vseh časov, poda v zadnji dvoboj na športni poti, smo zbrali nekaj odzivov pomembnih sopotnikov na skakalni poti in kaj mu želijo v naslednjem življenjskem poglavju.
Žena, otroci … to šteje
“V vseh teh letih si je zaslužil športni pokoj. Ima majhne otroke, družino, ki se ji bo lahko posvetil. To pa je tudi vrednota,” je v intervjuju za Sportklub dejal Goran Janus, glavni trener slovenske reprezentance v Petrovih zlatih letih. Podobne misli nam je ponudil tudi Janusov pomočnik in Prevčev veliki zaveznik Jani Grilc: “Želim mu, da uživa v krogu svoje družine. Da bo počel nekaj, kar ga bo veselilo in radostilo. Veliko možnosti ima. Za karkoli se bo odločil, bo dobil pravo stvar. Želim mu, da bo življenje peljal naprej tako kot športno kariero. Da ne bi imel kakšne smole, da bo lahko izpolnil svoje cilje v teh nepredvidljivih časih.”
Ni samo skakalnica
Da ga razume, čeprav je tudi njega odločitev o športnem pokoju presenetila, je razkril še en Petrov sopotnik. Serviser in voznik kombija, s katerim je najstarejši izmed bratov Prevc potoval na tekme svetovnega pokala in domov, Aljoša Branc: “Potihoma sem mislil, da bo počakal do naslednjih olimpijskih iger, po drugi strani pa mu dam povsem prav. Naj počne še druge stvari. V skokih je neverjetno veliko odrekanja. Marsikdo se niti ne zaveda, koliko treningov je potrebnih. Veliko jih misli, da tekmovalec le pride na skakalnico in skoči. Peter ima ženo, družino. Na svetu so tudi druge stvari kot le smučarski skoki.”
Eden največjih
Kako velik športnik in tekmovalec je bil, pričajo tudi besede tekmecev. V začetku obiskovanja zmagovalnih stopničk je bil največji tekmec Nemec Severin Freund, status večnih tekmecev pa sta si hitro prislužila tudi Kamil Stoch in Stefan Kraft. “Peter je odličen športnik, odličen borec. Ni ga bilo lahko premagati, saj je vedno skakal na zelo visoki ravni. Lepo je bilo tekmovati z njim, ohranjam ga v lepem spominu. Imela sva nekaj odličnih bitk. Sezona 2016 dokazuje, kakšen športnik je. Eden največjih v našem športu,” s pohvalami ni skoparil Poljak. Ki Prevcu kar malce zavida, da se poslavlja na vrhunski ravni.
Spoštovanje in poštenost
Z zelo podobnimi besedami je o bodočem športnem upokojencu govoril tudi Kraft. “On je eden najboljših v našem športu. Odličen športnik, do njega imam veliko spoštovanje. A ga razumem, da želi uživati življenje z ženo in otrokoma. Za njim je res perfektna kariera. Veliko sva se borila na skakalnicah, zato se zelo spoštujeva. Želi preživeti več časa z družino in prijatelji, to je nekaj posebnega. Sploh za takšno osebo, kot je Peter. Smučarski skoki niso vse v življenju. Vedno je bil prijazen, pošten. Nikoli ni bilo težav. Lahko sem užival v teh dvobojih,” je dodal Avstrijec, ki zadnji boj s Prevcem torej čaka danes.
Da je bil v karavani skakalcev res spoštovan, pa kaže tudi izjava Daniela Huberja. Z avstrijskim vrstnikom sta se v svetovnem pokalu sicer srečevala malokrat, v petek v Planici pa je napet boj na veselje domačih navijačev pripadel Prevcu. Kljub temu je bil Salzburžan poln lepih besed: Miren in ’kul’ fant. Eden najuspešnejših v našem športu. Spet je prikazal, na kako visoki ravni lahko nastopa. Izjemna zgodba je, na kakšen način zaključuje kariero. S toliko stopničkami tik pred koncem. Kapo dol, čestitke.”
Korak naprej se je obrestoval
Čeprav je od poslavljajočega junaka starejši le štiri leta, pa je bil zadnja tri leta in pol Petrov šef. Robert Hrgota, glavni trener slovenskih orlov, se je nekdanjemu sotekmovalcu zahvalil predvsem za zaupanje, ki ga je Prevc pokazal ob njegovemu prevzemu trenerske vloge.
“V tisti sezoni je storil korak naprej in dal zaupanje meni in strokovnemu štabu. Štabu, ki je bil zelo mlad. Zaupal nam je tudi v olimpijski sezoni, da ga lahko popeljemo do kolajne. In pol točke mu je zmanjkalo, da bi iz Pekinga odnesel tri medalje. Hvala mu, da nas je gnal,” je Velenjčan opisal dogodke iz decembra 2020.
Daljši intervju z Robertom Hrgoto si boste lahko na naši spletni strani prebrali v ponedeljek zjutraj.
Najboljši ambasador skokov
Zadnja beseda pa pripada glavnemu možu smučarskih skokov. Sandro Pertile na tej funkciji zaključuje četrto sezono, in čeprav je tako ‘zamudil’ Petrova zlata leta, je tudi Italijan nad njim enostavno navdušen.
“Peter je nedvomno eden najboljših ambasadorjev našega športa. Je izredno vljudna oseba, ki zna vedno postreči s pametnimi nasveti. Upam, da bo užival v teh trenutkih v Planici, saj si to zasluži. Počastila ga bo celotna država, kar si absolutno zasluži. Prav tako upam, da si bo malo odpočil, a bo vseeno še nekaj časa ostal del našega športa. Ima potencial, da deluje na različnih položaj, a se mora odločiti, kje. Prepričan sem, da bomo v prihodnost našli mesto zanj,” je dejal Pertile.
Peter, srečno!
Največji uspehi Petra Prevca:
– zmagovalec skupnega seštevka svetovnega pokala (2015/16)
– zmagovalec seštevka v poletih (2013/14, 2014/15, 2015/2016)
– dobitnik zlate (Peking 2022, mešana ekipna), dveh srebrnih (Soči 2014; Peking 2022, ekipna) in bronaste (Soči 2014) olimpijske kolajne
– dobitnik ene srebrne (Predazzo 2013) in dveh bronastih (Oslo 2011, ekipna; Predazzo 2013) na nordijskih svetovnih prvenstvih
– dobitnik treh zlatih (Kulm 2016; Vikersund 2022, ekipna; Kulm 2024, ekipna), srebrne (Oberstdorf 2018, ekipna) in bronaste (Harrachov 2014) kolajne na svetovnih prvenstvih v poletih
– zmagovalec novoletne turneje 2015/16
– 24 posamičnih zmag v svetovnem pokalu (skupno 62 stopničk), 12 ekipnih zmag v svetovnem pokalu (skupno 31 stopničk)
– slovenski (in en dan tudi svetovni) rekorder (250 metrov)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje