Med sedmimi Slovenci, ki so si v četrtkovih kvalifikacijah priborili nastop na petkovi posamični tekmi (15.00), ne bo Žige Jelarja. Predlani je v Planici prišel do edine posamične zmage v karieri in odlično formo potrdil še z malim kristalnim globusom v poletih, tokrat pa je nastope pod Poncami končal že prvi dan. 184,5 metra je bilo dovolj samo za 44. mesto.
Po sanjskem zaključku sezone 2022, ki ga je kronal s posamično in ekipno zmago, postal pa je tudi najboljši letalec tiste zime, Žiga Jelar že lani v Planici ni uspel tekmovati po svojih željah. Načrte mu je prekrižala bolezen že na norveški turneji, zaradi katere je prve tri dni tekmovanja pod Poncami izpustil, da je v poletih odličen, pa je dokazal s šestim mestom na nedeljski preizkušnji, na katero je prišel praktično iz bolniške postelje.
Tokrat je za njim precej slabša sezona. Po ne preveč spodbudnem začetku sezone (31. in 29. v Ruki, 31. in 26. v Lillehammerju) je zaradi zmanjšane kvote svoje mesto prepustil Lovru Kosu. “Mogoče, če bi ostal naprej v svetovnem pokalu, bi se morda stvari odvile drugače. Skoki so bili v začetku sezone za prvih 30, 25. Tudi lani sem tako začel sezono, pa je bila potem najuspešnejša. Spremembe kvot … Nikogar ne obsojam. Lovro si je zaslužil mesto in ga dobro izkoristil,” je Jelar potarnal zaradi zmanjšanjih kvot v svetovnem pokalu.
Jelar je v kvalifikacijah za petkovo posamično tekmo poletel 184,5 metra, kar je zadoščalo za zgolj 44. mesto. Zanj ne bo mesta niti na sobotni ekipni tekmi niti na nedeljskem finalu najboljše trideseterice v svetovnem pokalu, tako da je z letošnjimi nastopi v Planici že končal.
Žerjavica v rebra
Zanj se je začel cikel tednov in mesecev, v katerih enostavno ni našel rešitve, kako se vrniti na najvišjo raven. “Iskreno, če bi vedel, bi to spremenil. Ne vem. Enostavno se letos stvari niso sestavile, kot sem hotel. Preveč je bilo iskanja pravih materialov, mogoče so tudi v spremembe prinesle negotovost v samozavest. Težko je, ampak v tem stilu je bila cela sezona. Potrebne bodo analize, da ugotovimo, kje so glavne težave. Ko enkrat padeš v celinski pokal … Tekme so organizirane na precej nižjem nivoju. S posameznimi skoki sem pokazal pravo raven, a se rezultatsko ne pozna. To te žre, kot da bi te nekdo z žerjavico zbadal v rebra,” je nazorno opisal trenutno stanje.
Poleg izpada iz ekipe za svetovni pokal je bil težava tudi nepričakovan nastop na svetovnem prvenstvu na Kulmu, o čemer je govoril že v februarskem intervjuju za Sportklub. Za pot v Avstrijo ni bil načrtovan, a je dobil priložnost zaradi poškodbe Anžeta Laniška. “Kulm je bil posiljen. Sredi noči sem prišel z Japonske, spakiral in se peljal v Kulm. Takšna nihanja so naporna za glavo in sledenju občutkov.”
Če bo pravi, dileme ni
Če je še lani, predvsem pa predlani Jelar lahko užival v družbi glasnih slovenskih navijačev (danes se jih je v Planici zbralo 13.640), mu je tokrat precej težje. “To so življenjske preizkušnje. Verjamem, da se bomo lahko še pogovarjali. Mislim, da najbolj trden postaneš, ko se prebiješ čez ta led. Letos ni šlo tako hitro, ampak ostajam optimističen. Da bom tudi jaz še na podelitvah nagrad tukaj.”
Izvedba tekem celinskega pokala je po Jelarjevem mnenju na neprimerni ravni. “Zdaj, ko so mile zime … Veliko tekem, kot so v celinskem pokalu, v svetovnem pokalu ne bi bile dovoljene. Dobiš strah za poškodbe. Ko nastopaš s strahom, je težko. Sploh če nisi prepričan vase. Skozi takšne stvari se delčki kopičijo. Predvsem želim vse skupaj pozabiti in začeti znova s svežo glavo. Problem je takšne težave reševati sredi zime. Tekme si sledijo iz vikenda v vikend. Pričakovanja prav tako. Mislim, da mi bo koristila pavza od skokov po sezoni, potem pa spet treningi moči in vzdržljivosti, da bom vse te tegobe pozabil,” je še dodal 26-letnik.
Kljub omenjeni situaciji mu ne manjka motivacije. Ne skrbi pa ga niti, kje bo začel priprave novo sezono. V A-reprezentanci ali v B-reprezentanci, ki jo bo znova prevzel Goran Janus. “Vem, da če se umirim in sestavim, ne bo druge izbire kot A,” Jelar ostaja optimističen.
Program Planice 2024:
Četrtek, 21. marec:
15.30 Uradni trening HS102
17.00 Tekma HS102, finale sezone, ženskePetek, 22. marec:
14.00 Poskusna serija
15.00 Posamična tekmaSobota, 23. marec:
8.00 Poskusna serija
9.30 Ekipna tekmaNedelja, 24. marec:
8.30 Poskusna serija
9.30 Posamična tekma, finale sezone
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!