Čeprav je Rjojuju Kobajašiju do drugega pokra zmag na novoletni turneji zmanjkal uspeh na drugi tekmi v Bischofshofnu, pa je 25-letni Japonec vseeno najbolj zadovoljen po prvem vrhuncu letošnje skakalne sezone. Še drugič v karieri je v žep pospravil zlatega orla.
Ko je Svenu Hannawaldu pred točno 20 leti uspelo slaviti na vseh štirih skakalnicah novoletne turneje, so se številni spraševali, če bo to sploh še komu uspelo ponoviti. V sezoni 2017/18 se je Nemcu v elitnem klubu pridružil Poljak Kamil Stoch. Na naslednjega pa nismo čakali dolgo, že sezono zatem je to uspelo tudi Japoncu Rjojuju Kobajašiju.
Prvi Japonec z dvema orloma
Danes 25-letni skakalec, rojen v Hachimantaiju v japonski prefekturi Iwate, v tistem letu ni imel nobene konkurence. Pobral je vse lovorike, ki so bile na voljo, v letošnji sezoni pa znova spominja na tisto šampionsko izvedbo.
Čeprav je danes v Bischofshofnu s petim mestom zapravil priložnost, da bi postal sploh prvi skakalec v zgodovini z dvema pokroma zmag na novoletni turneji, pa bo domov še drugič odnesel zlatega orla. Če je pred tremi leti postal drugi Japonec s to lovoriko po Kazujošiju Funakiju (1997/98), pa je zdaj postal sploh prvi skakalec iz te azijske države z večkratnim uspehom na nemško-avstrijski turneji.
Odkril ga je legendarni Kasai
Svojo športno pot je začel že pri treh letih, ko ga je najbolj zanimalo alpsko smučanje. Čez nekaj let je sledil bratu Džunširu (tudi že zmagovalcu v svetovnem pokalu) na skakalnice. Leta 2015 je maturiral na srednji šoli Morioka Central, pomladi istega leta pa se pridružil skakalnemu klubu Tsuchiya Home, kjer je kot 18-letnik zaradi moderne tehnike padel v oči legendi japonskih in svetovnih skokov, ki ne potrebuje dodatnega predstavljanja, Noriakiju Kasaiju.
“Takrat se je moje življenje povsem spremenilo. Poleg smučanja in skokov je trener Noriaki na treninge vključil tudi druge športe, kot sta odbojka in tenis. Ne glede na disciplino sem si v vseh želel zmagati brez bližnjic. Moja osebnost se je spremenila, nisem več toleriral izgubljanja. Kasai me je naučil uživati v zmagah. Prav to me je popeljalo do odličnih rezultatov na tekmah svetovnega pokala.”
Ni šlo vse zlahka
Prvi pomemben mejnik je dočakal v naslednji zimi, ko je debitiral na tekmi svetovnega pokala. 24. januarja 2016 je v poljskih Zakopanah takoj opozoril nase, saj je ob krstu med najboljšimi zasedel sedmo mesto.
Postal je standardni član japonske reprezentance, a v prihodnji sezoni ni osvojil točk na nobeni od tekem. Še najvišje je bil na uvodu v Ruki, ko je končal kot 33. Sledilo je še eno leto učenja, ko se je enkrat uvrstil v deseterico na posamični tekmi. Nato pa je mladenič, ki ga zelo zanimata moda in avtomobilizem, doživel veliko eksplozijo.
Do skupnega uspeha ga je gnalo razočaranje z uvoda
V sezoni 2018/19 je nabral kar 13 zmag svetovnega pokala, vključno s štirimi na vseh postajah novoletne turneje. Ob tem je bil še trikrat drugi in petkrat tretji, poleg zlatega orla in velikega kristalnega globusa (kot prvi Japonec) pa je pobral še malega za skupni seštevek v smučarskih poletih. Nekoliko je razočaral le na nordijskem svetovnem prvenstvu, kjer je s 14. (mala) in četrtim mestom (velika skakalnica) ostal brez posamične kolajne. Je pa z Japonsko na ekipni tekmi osvojil bron. Na koncu sezone je zbral kar 2085 točk svetovnega pokala, s čimer je zaostal le za mejnikom Petra Prevca (2303) iz sezone 2015/16.
“Na prvi tekmi sezone na Poljskem sem zasedel tretje mesto. ‘Stari’ jaz bi bil s tem dosežkom zadovoljen, takrat pa sem bil razočaran, saj sem vedel, kaj sem storil narobe in kaj vse bi lahko dosegel, če teh napak ne bi bilo. Zelo sem bil razočaran. Mislim, da me je prav ta občutek gnal do skupne zmage v tisti sezoni.”
Spet v stari formi
V letih 2019 in 2020 je skupno zbral šest zmag, a ni več tako briljiral kot v šampionski sezoni. V sezoni 2020/21 se je prebudil povsem ob koncu, ko je na zadnjih šestih tekmah zbral tri zmage in dve drugi mesti.
Vrnil se je še boljši in še močnejši. Letošnjo sezono je v Nižnem Tagilu začel z drugim mestom, na drugi tekmi v Rusiji pa bil diskvalificiran. V finski Ruki je prvo tekmo dobil, nato pa ga je ustavila okužba s koronavirusom. Primoran je bil izpustiti drugo preizkušnjo na severu Evrope in v poljski Wisli. Vrnil se je v Klingenthalu s sedmim mestom, že naslednji dan pa zmagal. Na generalki v Engelbergu je bil drugi in prvi ter na prvi vrhunec olimpijske sezone pripotoval s polovičnim izkupičkom (tri zmage na šestih tekmah, na katerih je nastopil).
Z zmagami v Oberstdorfu, Garmish-Partenkirchnu in Bischofshofnu (prestavljena iz Innsbrucka) se je močno približal še drugemu kariernemu skakalnemu grand-slamu, a v zaključku vendarle pokazal, da je zgolj iz mesa in krvi. Na drugi tekmi na Solnograškem je podlegel pritisku, če sploh lahko tako rečemo. Kljub le petemu mestu je suvereno še drugič osvojil novoletno turnejo in se zapisal v zgodovino.
Drugi orel, tudi drugi globus? In medalja na OI?
Skupno je v svetovnem pokalu zbral 25 zmag in 42 stopničk, ob takem tempu bi lahko v nadaljevanju kariere ogrozil tudi rekord Gregorja Schlierenzauerja (53 zmag). Velike cilje ima 1,73 metra visoki Japonec, ki za izjave v angleščini še vedno potrebuje pomoč prevajalca, tudi na olimpijskih igrah v njemu sosednji Kitajski.
Čeprav danes torej ni na novo pisal zgodovine novoletne turneje (le trem skakalcem je v 12 poskusih po zmagah na prvih treh postojankah uspelo dobiti še četrto tekmo, tudi sam je med njimi), pa je na odlični poti, da znova postane skupni zmagovalec svetovnega pokala. Po 14 od 34 tekmah letošnje sezone ima pred Nemcem Karlom Geigerjem 56 točk prednosti.
Nova priložnost za dokazovanje pa priljubljenega in redkobesednega Rjojuja, ki na čeladi nosi napis znane energijske pijače, čaka že v soboto, spet na skakalnici Paula Ausserleitnerja. Karavana namreč ta konec tedna ostaja v Bischofshofnu, kjer bo v soboto posamična, v nedeljo pa ekipna tekma.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje