Z današnjimi kvalifikacijami za nedeljsko tekmo se v Oberstdorfu pričenja že 73. novoletna turneja. Zmago brani Japonec Rjoju Kobajaši, za velike favorite za končno zmago pa veljajo avstrijski in nemški smučarski skakalci.
Pred smučarskimi skakalci je prvi od dveh velikih vrhuncev v letošnji sezoni. Največji bo gotovo svetovno nordijsko prvenstvo v Trondheimu na Norveškem v začetku marca, drugi že več kot sedem desetletij predstavlja novoletna turneja.
Za zmago se bodo na štirih tekmah znova pomerili tudi slovenski smučarski skakalci. Visoke želje in cilje imata predvsem Anže Lanišek in Timi Zajc, ki bi v primeru uspeha ponovila dosežek Primoža Peterke (1996/97) in Petra Prevca (2015/16), manj optimistično v Nemčijo in Avstrijo odhajajo Domen Pevc, Lovro Kos in Žiga Jelar.
1. Kdaj in kje?
Smučarski skakalci se že vse od leta 1953 okoli novega leta merijo na štirih skakalnicah v Nemčiji in Avstriji. Vloga uvodnega gostitelja pripada skakalnici pod Senčno goro v Oberstdorfu, najbolj prestižno tekmo od vseh štirih na novega leta dan pa gosti olimpijska naprava v Garmisch Partenkirchnu.
Sledi selitev na južno stran meje, preden se vse skupaj nadaljuje na na Bergislu v Innsbrucku. Novega zmagovalca novoletne turneje dobimo na praznik svetih treh kraljev (6. januar), ko je na sporedu še zadnja preizkušnja na napravi Paula Ausserleitnerja v Bischofshofnu.
2. Spored
Gre že za 73. izvedbo novoletne turneje. Če vremenske razmere dopuščajo, so kvalifikacije za vsako preizkušnjo na sporedu dan pred tekmo. Tako kot običajno na moških preizkušnjah svetovnega pokala se skozi kvalifikacijsko sito prebije najboljših 50 tekmovalcev. Format se nato spremeni v prvi seriji tekme, ko skakalci tekmujejo v parih.
Tam se prvi iz kvalifikacij pomeri s 50., drugi z 49. in tako naprej, vse do para, ki ga sestavljata 25. in 26. po vrsti dan prej. Finalno serijo si zagotovi 25 zmagovalcev para, še pet pa se v finalno serijo uvrsti po točkah. Finale trideseterice poteka v tradicionalnem načinu – torej v obratnem vrstnem redu.
Tekmovanje se letos pričenja s sobotnimi kvalifikacijami v Oberstdorfu, v nedeljo sledi prva preizkušnja. Po prvem prostem dnevu sledijo silvestrski in novoletni obračuni v Garmisch-Partenkirchnu, takoj po tekmi pa selitev Innsbruck. Po sporedu na Tirolskem sledi še drugi dan odmora, zaključek turneje pa na praznik svetih treh kraljev (in dan prej) pripada Bischofshofnu.
Spored novoletne turneje:
sobota, 28. december, 16.30: Oberstdorf/kvalifikacije
nedelja, 29. december, 16.30: Oberstdorf/tekmatorek, 31. december, 13.30: Garmisch-Partenkirchen/kvalifikacije
sreda, 1. januar, 14.00: Garmisch-Partenkirchen/tekmapetek, 3. januar, 13.30: Innsbruck/kvalifikacije
sobota, 4. januar, 13.30: Innsbruck/tekmanedelja, 5. januar, 16.30: Bischofshofen/kvalifikacije
ponedeljeka, 6. januar, 16.30: Bischofshofen/tekma
3. Nagrade
Želja vsakega skakalca je, da nekoč osvoji turnejo štirih skakalnic in v roke prejme zlatega orla. A vsekakor ni zanemarljiva niti visoka denarna nagrada, ki po zvišanju leta 2021 znaša sto tisoč frankov (oziroma 96.000 evrov), kar je petkrat več kot v letih prej. Je pa to še vedno daleč od ponujene rekordne nagrade v sezoni.
Leta 2011/12 so organizatorji za zmago na vseh štirih tekmah ponudili kar milijon švicarskih frankov, Gregor Schlierenzauer pa je bil po nemškem delu na odlični poti, da mu to uspe. A v domačem Innsbrucku mu je načrte prekrižal rojak Andreas Kofler.
Lep znesek prinese že zmaga v kvalifikacijah, saj je najboljši dan pred tekmo bogatejši za 3000 evrov.
4. Zgodovina
Poker zmag na turneji je doslej uspel le trojici. Kot prvemu je to v sezoni 2001/02 uspelo Nemcu Svenu Hannawaldu, ki je na svojega naslednika čakal dolgih 16 let. Nato je v dveh letih to uspelo kar dvema skakalcema. Leta 2018 Poljaku Kamilu Stochu, leto pozneje pa še Rjojuju Kobajašiju. Zelo blizu temu dosežku je bil tudi Halvor Egner Granerud, a mu je načrte v Innsbrucku, kjer je bil Norvežan drugi, prekrižal Poljak Dawid Kubacki.
Na seznamu zmagovalcev, kjer s 16 zmagami prednjačijo Nemčija, Finska in Avstrija, najdemo tudi dva Slovenca. Kot prvi se je v zgodovino vpisal Primož Peterka (1996/97), bolj sveža pa je spomin na zmago Petra Prevca (2015/16), ki mu je le veter na prvi tekmi v Oberstdorfu pokvaril ’poker’, saj je na naslednjih treh prizoriščih zmagal in v skupnem seštevku prepričljivo slavil pred Nemcem Severinom Freundom.
Zmago bo letos sicer branil Kobajaši, ki je po že omenjenih letih 2019 in 2022 zlatega orla lani še tretjič dvignil v zrak. S tem se je izenačil z Nemcem Helmutom Recknaglom, Norvežanom Björnom Wirkolo in Poljakom Kamilom Stochom. S petimi skupnimi zmagami absolutni rekorder ostaja legendarni Finec Janne Ahonen, štirikrat pa je novoletno turnejo osvojil Nemec Jens Weissflog. Slednji ima skupaj z Wirkolo tudi največ posamičnih zmag na turneji – 10.
Z najvišjo razliko je novoletno turnejo v sezoni 2000/01 osvojil Adam Malysz, ki je imel pred drugouvrščenim Ahonenom kar 104,4 točke prednosti. Najtesnejše zmage v zgodovini tekmovanja pa se je v sezoni 1956/57 veselil Finec Pentti Uotinen, ki je rojaka Eina Kirjonena ugnal za vsega 0,7 točke.
Najuspešnejši tekmovalci novoletne turneje:
5 zmag – Janne Ahonen (Fin)
4 zmage – Jens Weissflog (NDR/Nem)
3 zmage – Helmut Recknagel (NDR), Björn Wirkula (Nor), Kamil Stoch (Pol), Rjoju Kobajaši (Jap)
2 zmagi – Veikko Kankkonen (Fin), Jochen Danneberg (NDR/Nem), Hubert Neuper (Avt), Matti Nykänen (Fin), Ernst Vettori (Avt), Andreas Goldberger (Avt), Gregor Schlierenzauer (Avt)
Kdo so letošnji favoriti?
Ko govorimo o favoritih, tudi letos v najožji krog ne moremo vključiti slovenskih skakalcev. Ob pogledu na skupno razvrstitev v svetovnem pokalu za papirnatega favorita nedvomno velja Nemec Pius Paschke, ki je v letošnji zimi dobil že pet tekem. Na njegov uspeh upajo tudi rojaki, ki na zmago na novoletni turneji čakajo že vse od slavja Hannawalda pred več kot dvema desetletjema. Svoje upe polagajo tudi v Andreasa Wellingerja in Karla Geigerja, ki sta letos že stala na zmagovalnem odru.
V izjemni formi se na tekmovanje podajajo Avstrijci, ki so blesteli na generalki v Engelbergu. Daniel Tschofenig, Jan Hörl in Stefan Kraft so se v nedeljo razveselili trojne zmage, dan prej pa sta si prvo in drugo mesto razdelila Hörl in Tschofenig.
Z dvema drugima in enim tretjim mestom v aktualni zimi vse boljše skoke kaže tudi Švicar Gregor Deschwanden, ki bi v primeru končne zmage postal sploh prvi Švicar z osvojenim zlatim orlom. To doslej namreč ni uspelo niti izjemnemu Simonu Ammanu, ki je na novoletni turneji zmagal na dveh tekmah, enkrat pa je bil drugi.
Slovenci tudi letos ne sodijo v ožji krog favoritov za končno zmago, a velja dodati, da so prav na lanski novoletni turneji močno dvignili svojo formo in poskrbeli za uspešno nadaljevanje sezone. Anže Lanišek je namreč dobil tekmo v Garmisch-Partenkirchnu, predlani pa s skupnim tretjim mestom na turneji poskrbel celo za najboljši izid po zmagoslavju Petra Prevca. Pozabiti ne gre niti na Timija Zajca, ki pa mu tudi letos za vrhunske rezultate manjka konstantnost.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje