Mnogi navijači smučarskih skokov še pomnijo 22. marec 2015, ko je bil Peter Prevc blizu svojega prvega velikega kristalnega globusa. A danes tretjeuvrščeni Gorenjec je takrat zapravil vodstvo po prvi seriji in končal kot drugi. To je za skupni seštevek svetovnega pokala pomenilo še neviden razplet – Prevc in Nemec Severin Freund sta osvojila enako število točk.
Ker je nemški skakalec v tisti sezoni zbral devet zmag, najstarejši od bratov Prevc pa ‘le’ štiri, je veliki kristalni globus pripadel Severinu Freundu. Ta je po manj uspešnih zadnjih sezonah na nedeljski tekmi v Planici skočil še zadnjič, nato pa navijačem v izteku velikanke pomahal v slovo. Od karavane se je poslovil s poletoma, dolgima 190,5 in 215 metrov, kar je bilo dovolj za 28. mesto.
Ni več našel cilja, ki bi ga gnal naprej
Da je z mislimi že na dopustu in ne več pri skokih, nam v smehu odgovori že na prošnjo za izjavo: “Če je res nujno potrebno”. Zmagovalec 22 tekem za svetovni pokal svojo nadvse uspešno kariero zaključuje pri 33 letih, odločitev o slovesu pa je sprejel šele v zadnjem tednu.
“Za mano je zahtevna sezona, ki se ni preveč dobro začela že lani poleti. Nisem bil uvrščen v A ekipo, zato sem si moral mesto v svetovnem pokalu zagotoviti z nastopi v celinskem pokalu. Moj glavni cilj sezone je bilo svetovno prvenstvo v poletih v Vikersundu, zato ni bilo časa z razmišljanjem o tem, kaj bom počel prihodnjo sezono,” je dejal svetlolasi Nemec in dodal:
“Nameraval sem se odločiti med poletjem, a ko so mediji in vodilni ljudje pri nemški zvezi začeli spraševati o naslednjem letu, sem začel razmišljati tudi sam. In enostavno nisem našel cilja, zaradi katerega bi imel še veliko želje. Cilja, kot je bilo lansko nordijsko prvenstvo v Oberstdorfu ali letošnje letalsko na Norveškem. Takrat sem vedel, da je čas za slovo.”
Največji uspehi Severina Freunda v karieri:
– skupni zmagovalec svetovnega pokala (2014/15)
– dobitnik zlate (Soči 2014, ekipna) olimpijske kolajne
– dobitnik treh zlatih (Falun 2015, velika skakalnica; Falun 2015, mešana ekipna; Oberstdorf 2021, ekipna), dveh srebrnih (Predazzo 2013, ekipna; Falun 2015, srednja skakalnica) in dveh bronastih (Oslo 2011, ekipna; Predazzo 2013, mešana ekipna) kolajn na nordijskih svetovnih prvenstvih
– dobitnik zlate (Harrachov 2014) in treh srebrnih (Vikersund 2012, ekipna; Kulm 2016, ekipna; Vikersund 2022, ekipna) kolajn na svetovnih prvenstvih v poletih
– 22 posamičnih zmag v svetovnem pokalu (skupno 53 stopničk), 6 ekipnih zmag (skupno 21 stopničk)
Ob vseh kolajnah je največ vreden globus
V svoji karieri je uspešno nastopal tudi na velikih tekmovanjih, v Sočiju 2014 je bil z ekipo olimpijski prvak. Z nordijskih prvenstev ima sedem kolajn (največ je vredna posamična zlata iz Faluna 2015), s šampionatov v poletih štiri medalje (zlata iz Harrachova 2014). Toda za največji dosežek vseeno šteje veliki kristalni globus iz sezone 2014/15.
“O globusu sem sanjal že kot mlad fant. In izpolniti sanje je največ, kar lahko storiš v profesionalnem športu,” je poudaril po zadnji tekmi v karieri. Nepozabna borba vse do zadnjega s Petrom Prevcem mu je pustila veliko lepih spominov.
Vztraja pri besedah: v taki situaciji dva globusa
“Spominov na planiški konec tedna v letu 2015 ni ostalo veliko, so pa srečni. Tisti konec tedna sem bil res v pravi borbi. Takrat je bilo tudi prvo leto na prenovljeni letalnici in z vsakim skokom sem se spomnil, zakaj sem imel starejšo raje. Meni ni šlo preveč dobro, medtem ko je Peter nastopal res noro dobro. Bolj kot je šel teden proti koncu, bolj na tesno je šlo,” se izjemnega konca tedna z grenkim priokusom za Slovence spominja Freund.
“Že takrat sem rekel, da bi morali spremeniti pravila. Da če dva tekmovalca v tako dolgi sezoni osvojita enako število točk, morajo podeliti globusa. A do te spremembe ni prišlo. Vedel sem, da bo Peter nekoč osvojil veliki kristalni globus in to mu je prihodnje leto tudi uspelo. In to v izjemnem ter nepozabnem slogu,” še doda sveži športni upokojenec. Verjetno je prav poraz Petra Prevca gnal do rekordne in nepozabne sezone 2015/16 in velikega kristalnega globusa. Svojega edinega in za zdaj zadnjega slovenskega.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje