Tekmovalna žirija se je v letošnji sezoni svetovnega pokala v smučarskih skokih zaradi svojih odločitev že nekajkrat znašla na udaru skakalne javnosti. Nazadnje v Zakopanah, ko je Jelka Grosa, ki je na tekmi opravljal nalogo tehničnega delegata, na družbenih omrežjih ostro napadel poljski novinar. Pa so bile kritike res na mestu?
Tudi v slovenskih medijih smo lahko že prebirali senzacionalistične zapise o tem, da naj bi tekmovalna žirija in sodniki favorizirali Nemke in Avstrijke ter posledično škodovali Niki Prevc.
Podobno kritičen je bil po zaključeni novoletni turneji tudi Avstrijec Stefan Kraft, ki je takoj po tekmi v Bischofshofnu z razgreto glavo izrekel nekaj pikrih na račun žirije. Ta je namreč zelo dolgo čakala, preden je prižgala zeleno luč za njegov zadnji nastop na tekmovanju za zlatega orla, ki ga je moral Avstrijec nato prepusti rojaku Danielu Tschofenigu.
A sijajni skakalec se je nedolgo za tem posul s pepelom in priznal svojo zmoto. “Kritike so bile izrečene v afektu. Teden in pol kasneje pravim, da žirija ni naredila ničesar narobe,” je zatrdil 31-letnik.
Zadnje kritike na račun žirije so prišle v Zakopanah, ko se je na družbenih omrežjih po nedeljski posamični tekmi razburjal poljski novinar Jakub Balcerski. Na piko je vzel Jelka Grosa, ki je bil na preizkušnji v vlogi tehničnega delegata.
O tem ni po tekmi nihče polemiziral
Poljaka je močno zmotilo, ker se je Gros po odličnem nastopu Anžeta Laniška skupaj s sodelavci odločil, da ostali tekmovalci skačejo z dveh mest nižjega zaletnega mesta. Čeprav je bila odločitev s stališča varnosti skakalcev povsem na mestu, je Poljak potezo označil za velik škandal.
V bran njegovega dobrega imena smo poklicali Jelka Grosa, ki ni skrival jeze nad zapisom poljskega novinarja. “O tem ni po tekmi nihče polemiziral, razen tega poljskega novinarja, ki mu nihče z Mednarodne smučarske zveze in poljske reprezentance ne želi odgovarjati. Ljudje to preberejo in mislijo, da gre za verodostojni vir,” je bil jasen 63-letnik, odločen, da je žirija na tekmi ravnala povsem korektno.
“S strokovnega vidika je bilo tekmovanje izpeljano na edini logičen način. O tem smo se po tekmi pogovarjali tudi s Sandrom Pertilejem (direktorjem svetovnega pokala, op. p.). Če se vam zelena črta izriše pri rekordu skakalnice, na vrhu pa imaš še enajst tekmovalcev, med njimi vodilne v svetovnem pokalu, jim moraš zagotoviti možnost, da ob dobrem skoku lahko zmagajo,” je poudaril Gros in zatrdil, da mu takšne kritike ne pridejo do živega.
Odločitev ne sprejema Jelko Gros
“Žirija se na to ne odziva, saj mora imeti svoj fokus. Odločitev ne sprejema Jelko Gros, temveč trije člani: tehnični delegat, asistentka tehničnega delegata in vodja tekmovanja,” je pojasnil sogovornik in v primeru nedeljske preizkušnje razkril, da so se posvetovali tudi z asistentom direktorja svetovnega pokala Borekom Sedlakom, ki sicer ni imel glasu v žiriji, vendar je njegovo mnenje služilo kot neke vrste posvetovalni poziv.
“Vsi štirje smo menili, da je primerno, da preostalim tekmovalcem na vrhu določimo zalet, s katerega lahko zmaga, in da to ne stori tako, da mora doseči rekord. Rekordni skok v Zakopanah je bil dosežen pri vzgonskem vetru, mi pa smo imeli v povprečju 1m/s vetra v hrbet. Kot posledica so sile pri doskoku veliko večje in tudi to mora žirija upoštevati. Čeprav veš, da je nekdo skočil dobro, ni higienično, ni etično, da mu črto narišeš pri rekordu skakalnice,” je dejal Gros in pristavil, da so morali v nedeljo odločitev o spremembi zaletnega mesta na tekmi sprejeti še pred nastopom Krafta, saj je bil Avstrijec skupaj z Janom Hörlom in Tschofenigom že v poskusni seriji za tri do štiri metre daljši od konkurence.
Ljubitelji smučarskih skokov sicer pogosto pozabljajo, da žirija za sprejemanje odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na razplet, nima na voljo veliko časa. “Tu gre tudi za športno higieno, saj skušaš funkcionirati dovolj hitro, da tekmovalci lahko dosežejo svoj rezultat,” je povedal nekdanji trener in dodal, da je bila v Zakopanah odločitev za prvo znižanje zaletišča sprejeta v 30 sekundah, za drugo pa so se pogovarjali okoli dve minuti. “A to je povsem dovolj, če se spoznaš,” je še pripomnil Gros.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje