Nov udarec za smučarske skoke: posledice čutijo tudi Slovenci

Smučarski skoki 11. Sep 202415:30 2 komentarja
Timi Zajc
Foto: Profimedia

Čeprav prihajajoča sezona v smučarskih skokih ne bo postregla z večjimi spremembami, pa se številni tekmovalci in tekmovalke pred začetkom zime soočajo z veliki težavami. V slabo voljo jih je spravil stečaj nemškega podjetja S.K.I. Skisprung, ki je proizvajalo smuči z napisom Fluge.de in na katerih sta skakala tudi Timi Zajc ter Žiga Jelar.

Vodstvo svetovnega pokala v smučarskih skokih se v zadnjih letih srečuje s številnimi izzivi – od padca gledanosti in obiskanosti tekem do podnebnih sprememb. Sedaj je na njihova vrata potrkala nova težava, ki pa je prizadela predvsem tekmovalce.

Že nekaj časa je namreč jasno, da se je v stečaju znašlo podjetje S.K.I. Skisprung, ki je sprva izdelovalo smuči za Sport2000, do nedavnega pa za Fluege.de. Del podjetja z vsega sedmimi zaposlenimi je bil skoraj desetletje tudi nekdanji slovenski smučarski skakalec Primož Pikl, ki je sprva opravljal vlogo pomočnika, pozneje pa razvijalca skakalnih smuči.

“Situacija je tako nanesla, da Fluege.de ni imel več denarja, zato ni podaljšal pogodbe z nami. To pomeni, da je podjetje pristalo v stečaju,” nam je uvodoma priznal Pikl, ko smo ga poklicali v Nemčijo. Kot je dejal, so šefi za težave vedeli že lanskega oktobra, a tega niso želeli obešati na velik zvon, saj so še vedno upali, da jim bo uspelo pravočasno najti novega pokrovitelja.

“Iskali in poizvedovali smo, ali bi bil kdo pripravljen za določeno vsoto prevzeti ekipo. A žal se ni nič našlo. Najlažje bi bilo, da bi bil sponzor nemški, saj gre za nemško podjetje, vendar je Nemčija prav letos gostila evropsko prvenstvo v nogometu, zato so sponzorji večino denarja namenili temu. Čas za iskanje sponzorjev je bil zares napačen,” je priznal 42-letnik in dodal, da so se ozirali tudi v tujino.

Primož Pikl
Primož Pikl (Foto: SK)

Povsem blizu so bili namreč sklenitvi dogovora s poljskim podjetjem Orlen, ki je eden izmed večjih naftnih koncernov v Evropi. Zanje so naredili celo promocijske smuči, a so sklenitev dogovora tudi v tem primeru preprečile zunanje okoliščine. “Podjetje je v 80-odstotni državni lasti, ravno tedaj pa so imeli volitve. Še preden so bile zaključene, so na vodilne položaje postavili svoje ljudi, ki so preverili, kam se vlaga denar. Stvari so se zavlekle in za nas je bilo prepozno,” je dejal Pikl.

Brez smuči ostala tako olimpijski kot svetovni prvak

S.K.I. Skisprung je sicer vse do konca minule sezone za smučarske skakalce na leto izdelalo okoli 1000 parov smuči, na njih pa so med drugim skakali tako Žiga Jelar, svetovni prvak Timi Zajc kot tudi olimpijski prvak Marius Lindvik. “Na naših smučeh je v svetovnem pokalu skakalo okoli 20 odstotkov tekmovalcev. Žal mi je zanje, saj morajo sedaj poiskati drugega proizvajalca in tudi veliko testirati. Ali je mogoče, da bodo nekateri tudi letošnjo sezono izpeljali z našimi smučmi, ne znam povedati. Vse je odvisno od Mednarodne smučarske zveze in njenega pravilnika. Ali so naše smuči že črtali s seznama, žal ne vem,” je povedal sogovornik.

Foto: Profimedia

Poleg 500 parov, ki jih je S.K.I. Skisprung namenil za tekmovalce v svetovnem in celinskem pokalu ter ženski nordijski kombinaciji, jih je še okoli 400 prodal na trg, preostanek pa klubom, je razkril Pikl in dodal: “Poleg tega smo izdelovali tudi smuči za začetnike, ki smo jih prodali kar nekaj. Mislim, da smo bili edini, ki smo izdelovali smuči dolge med 1,4 in 1,7 metra. Tudi to bo udarec za smučarske skoke.”

Na mizi ima ponudbo Kitajcev

Pikl sicer kljub izgubi službe zaenkrat še ostaja v Nemčiji, ali se bo vrnil v domovino, pa je odvisno tudi od tega, kaj bo počel v prihodnje. Kot je razkril, je v zadnjih letih navezal veliko stikov tako z reprezentancami kot drugimi proizvajalci smuči, na mizi pa ima tudi ponudbo iz Kitajske.

Primož Pikl je leta 2010 nastopil tudi na olimpijskih igrah v Vancouvru. (Foto: Aleš Fevžer)

“Trenutno sem še v fazi dogovarjanja, a imam več možnosti. Ravno sedaj Kitajska išče serviserja, ker mora izpolniti kvoto za olimpijske igre in potrebujejo človeka v Evropi. Če bodo imeli svojo bazo v Planici, se bom vrnil, če v Nemčiji, bom ostal tam. Bomo videli, kako se bo razpletlo,” je še pripomnil nekdanji slovenski orel.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje