Pogled proti Planici: malo sprememb, a te odločilne

Smučarski skoki 21. Nov 20245:00 0 komentarjev
Planica bakle
Foto: Aleš Fevžer

Jutri se z mešano ekipno tekmo v Lillehammerju začenja nova sezona svetovnega pokala v smučarskih skokih. 46. za moške in 14. za ženske, v obeh konkurencah pa si želijo tudi Slovenci in Slovenke igrati glavno vlogo.

Šele četrtič v zgodovini – predtem se je to zgodilo v Lillehammerju 2012, Klingenthalu 2015 in Wisli 2022 – se bo zimska sezona svetovnega pokala za moške in za ženske začela istočasno in na istem prizorišču.

Od Lillehammerja do Planice oziroma Lahtija

Posebna čast je spet pripadla olimpijskemu prizorišču iz leta 1994, velika skakalnica Lysgårdsbakken bo od petka, 22. novembra, do nedelje, 24. novembra, gostila pet tekem. Vse skupaj se bo začelo s petkovo mešano ekipno preizkušnjo, v kateri so aktualni olimpijski prvaki še naprej Slovenci. V soboto in nedeljo pa po klasičnem sporedu sledita po dve posamični tekmi v vsaki konkurenci – v obeh dneh bodo najprej na vrsti dekleta, nato pa fantje.

Spored prvega vikenda v Lillehammerju:

petek, 22. november: 
9.30 ženski trening
13.45 moški trening
16.15 mešana ekipna tekma

sobota, 23. november:
11.00 ženske kvalifikacije
12.30 ženska posamična tekma
14.45 moške kvalifikacije
16.00 moška posamična tekma

nedelja, 24. november:
11.00 ženske kvalifikacije
12.30 ženska posamična tekma
14.45 moške kvalifikacije
16.00 moška posamična tekma

Lillehammer
Vse skupaj se začenja v Lillehammerju. Foto: Profimedia

Po uvodni postaji se bodo poti skakalcev in skakalk razšle, moški se bodo odpravili na Finsko, ženske pa na Kitajsko. Spet se bodo srečali v Engelbergu, nato pa v nadaljevanju zime še v Willingenu, Lake Placidu, Oslu, Vikersundu in Lahtiju. In jasno, na svetovnem prvenstvu v Trondheimu, a več o tem nekaj vrstic nižje.

Moške v tej sezoni sicer skupno čaka 29 posamičnih in štiri ekipne tekme na 18 različnih prizoriščih. Ženske bodo tekmovale na 26 posamičnih in eni ekipni tekmi na 15 prizoriščih. V to matematiko pa niso vštete tri mešane ekipne tekme (poleg uvodne v Lillehammerju še v Willingenu in Lake Placidu).

So pa oboji zaradi zamud pri popolni prenovi ostali brez olimpijske generalke v Predazzu, kjer bodo potekali olimpijski boji februarja 2026. Če ne bo dodatnih nevšečnosti, bodo lahko skakalnice na severu Italije preizkusili v okviru velike nagrade poleti 2025.

Povsod je lepo, a doma je najlepše

Na koledarju se je tradicionalno našel prostor tudi za dve slovenski prizorišči, ki običajno poskrbita za navijaško evforijo. Rahel zamik v že nekdanji termin je spet doživelo Ljubno ob Savinji, kjer bodo Slovenke tekmice pozdravile na dveh posamičnih tekmah 15. in 16. februarja 2025, na valentinovo dan prej pa bodo v Savinjski dolini izpeljali trening in kvalifikacije.

Foto: Uroš Skaza

Še precej daljšo tradicijo pa ima pri skakalcih Planica. Dolini pod Poncami bo spet pripadel zaključek sezone, na Letalnici bratov Gorišek se bodo najboljši na svetu ustavili od 27. do 30. marca 2025. Po ustaljenem urniku bodo v četrtek najprej na sporedu kvalifikacije, v petek posamična tekma, v soboto ekipna, v nedeljo pa veliki finale zime z najboljšimi tridesetimi v svetovnem pokalu.

Planica 2024
Foto: Aleš Fevžer

Branjenje snežink v osrčju Norveške

Za razliko od zadnje sezone, ko na koledarju z izjemo svetovnega prvenstva v poletih ni bilo velikega tekmovanja, bo v prihajajoči zimi spet čas za klasično nordijsko svetovno prvenstvo. Štafetno palico iz rok Planice je prevzel Trondheim, kjer so za boje skakalcev, tekačev in nordijskih kombinatorcev v zadnjih letih povsem prenovili in posodobili skakalni center Granasen.

V osrčju Norveške bodo Slovenci z domačih tal branili tri Fisove snežinke. Timi Zajc na posamični tekmi in preostala moška ekipa na ekipni tekmi (oboje na veliki skakalnici) bodo imeli po osvojitvi svetovnega naslova marca lani pravico nastopiti s posebnimi startnimi številkami. Zajc, Anže Lanišek, Ema Klinec in Nika Vodan pa bodo na mešani ekipni tekmi branili bronasto odličje.

Lovro Kos Anže Lanišek Timi Zajc Žiga Jelar
Foto: Profimedia

Na SP, ki bo uradno potekalo od 25. februarja do 9. marca, bo sicer v skakalnem delu na voljo sedem kompletov kolajn. Sploh prvič v zgodovini šampionatov bo mešana ekipna tekma na sporedu na veliki (in ne srednji) skakalnici.

Spored skakalnega dela na svetovnem prvenstvu 2025:

petek, 28. februar: ženska posamična tekma (srednja skakalnica)
sobota, 1. marec: ženska ekipna tekma (srednja skakalnica)
nedelja, 2. marec: moška posamična tekma (srednja skakalnica)
sreda, 5. marec: mešana ekipna tekma (velika skakalnica)
četrtek, 6. marec: moška ekipna tekma (velika skakalnica)
petek, 7. marec: ženska posamična tekma (velika skakalnica)
sobota, 8. marec: moška posamična tekma (velika skakalnica)

Pet + šest, a to se lahko še spremeni

Slovenska glavna trenerja Robert Hrgota, ki pri moških vstopa v četrto polno sezono, in Jurij Tepeš, ki je poleti stopil v velike čevlje Zorana Zupančiča, lahko v uvodni periodi (do vključno tekem v Engelbergu) računata na pet oziroma šest mest.

Hrgota je na Norveško odpeljal Anžeta Laniška, Timija Zajca, Domna Prevca, Lovra Kosa in Žaka Mogla. Doma je ostal Žiga Jelar, ki bo skušal z uspešnimi nastopi v celinskem pokalu vršiti pritisk na izbrano peterico. Ta bo ostala enaka vsaj še na drugi postaji sezone v Ruki, saj se bo ekipa iz Norveške preselila direktno na Finsko.

“Všeč mi je, da je raven skokov konstantna, oziroma takšna, ki sem si jo želel videti. Ko pridejo tekme, nato poskušaš dodati še kanček več. Fantje so lahko zadovoljni in mirni. Predvsem Anže ima konstantno in visoko raven skakanja, tudi Timi je konstanten. Hvala bogu se je hitro ujel z novo opremo. Me pa veseli, da so ostali trije potniki Domen, Lovro in Žak zelo približali raven skokov najboljšima, tako da so kot ekipa oziroma kot celota zelo močni,” je na zadnjem druženju z novinarji dejal Hrgota.

slovenska skakalna reprezentanca
Foto: Aleš Fevžer

Tepeš je priložnost na severu Evrope priložnost ponudil Niki Prevc, Niki Vodan, Emi Klinec, Tini Erzar, Katri Komar in Taji Bodlaj, ki je na odločilnih treningih pokazala več kot mlada Ajda Košnjek. A tudi ona bo v nadaljevanju zime zagotovo dočakala priložnost med najboljšimi.

“Ene punce so na ravni, ki si je želim, druge ne. Recimo, da smo nekje na pol-pol. Nekatere punce skačejo precej pod svojimi zmožnostmi, druge pa približno tja, kot si želimo in so sposobne. Moj cilj je, da je ekipa dobra. Da je vseh šest tekmovalk dobrih, ne samo ena. Važna je tekma, vem, da tudi ostale lahko dodajo nekaj na tekmi. Če smo se poleti kaj naučili, je to, da je treba ohranjati mirno glavo ter pokazati boljše skoke iz treningov,” pa je na novinarski konferenci pred novo sezono povedal Tepeš.

slovenska ženska skakalna reprezentanca
Foto: Aleš Fevžer

Pogled čez Karavanke

Ni skrivnost, da je Avstrija trenutno velesila, ki jo tako v moški kot ženski konkurenci želijo vsi premagati. Zmagovalna nacija pokala narodov v obeh konkurencah v minuli sezoni je ob tem domov odnesla tudi veliki kristalni globus v moški konkurenci, ki ga je še tretjič v karieri osvojil Stefan Kraft.

Salzburžan je tudi poleti kazal visoko raven skakanja. Bo njegov glavni tekmec spet Japonec Rjoju Kobajaši, kako se bodo izkazali Nemci s povratnikom, Norvežani s trenersko menjavo, Poljaki z drugačnim načinom dela … Ogromno vprašanj in ugank, na katere bomo odgovore dobili v prihodnjih tednih.

Kraft Kobajaši
Foto: Profimedia

Pri ženskah bodo vse oči uprte v slovensko najstnico Niko Prevc, ki bo branila veliki kristalni globus. 19-letnica iz skakalne dinastije iz Dolenje vasi je lansko zimo navdušila s sedmimi zmagami, po besedah rojakov in rojakinj – zelo nazoren je bil Kos – pa tudi pred novo sezono blesti na treningih.

Njeno prevlado bo zagotovo skušala končati avstrijska veteranka, ki sicer resno razmišlja o koncu kariere Eva Pinkeling, zanimivo bo videti tudi, če lahko nov korak naprej naredijo Kanadčanke. Tudi vedno nevarne Japonke, Norvežanke in Nemke imajo svoje načrte.

Pinkelnig Prevc Loutitt
Foto: Profimedia

Drugače le malo, toda …

Tako kot smo se v smučarskih skokih že navadili, tudi tokrat nova zimska sezona prinaša nekaj sprememb v pravilih glede opreme. Največ sivih las so slovenskim skakalcem in skakalkam čez poletje spet predstavljali dresi, ki so v primerjavi z lansko sezono glede kroja sicer doživeli minimalne spremembe.

Bolj pomembna je količinska omejitev, ki posamezniku in posameznici na vsakem prizorišču omogoča uporabo zgolj dveh dresov, pa še to le enega na določen tekmovalni dan. Omejena je tudi številka vseh dresov: štiri v uvodni periodi in dodaten dres ob začetku vsake naslednje periode. Moški bodo v celotni zimi tako lahko uporabili največ 10, ženske pa največ 9 dresov. O dodatnih omejitvah, izjemah in čipiranju posameznega dela dresa si več preberite tukaj.

dres smučarski skoki
Foto: Egon Parteli

V moški konkurenci se že z Lillehammerjem začenja tudi nov način točkovanja oziroma ocenjevanja skokov. Čeprav je bilo kar nekaj idej, da bi pomembnost ocen v skokih zmanjšali ali celo odpravili, so pri Mednarodni smučarski zvezi (FIS) sprejeli obratno odločitev. Po novem bo pristanek v telemark v sodniški oceni vreden kar tri točke (ne več dve), kar bi ob morebitnih težavah pri pristanku lahko spremenilo vrstni red povsem pri vrhu. Odločitev FIS je že naletela na številne kritike – glasni so bili predvsem v nemškem taboru -, češ da bo z najdaljšimi skoki na tekmi, kjer lep pristanek pač ni vedno izvedljiv, zdaj težje zmagati.

Številke (in razlike) ostajajo enake

Če so spremembe pri tehničnih pravilih v skokih stalnica, pa že nekaj časa ostajajo nespremenjene številke pri nagradah in denarnem skladu.

Zmaga na moški tekmi še naprej prinaša okroglih 13 tisoč švicarskih frankov (slabih 14 tisoč evrov), na tekmi pa je nagrajena najboljša trideseterica. Skupni sklad za posamezno preizkušnjo tako znaša 86.100 CHF, v ženski konkurenci je ta številka precej nižja – 30.229 CHF. Med dekleti je zmagovalka nagrajena s 4300 švicarskimi franki (približno 4600 evrov), nagrade pa prejme najboljša petindvajsterica. Pri moških ostajajo tudi kvalifikacijske nagrade – 3000 CHF na skakalnicah in 5000 CHF na letalnicah.

Rjoju Kobajaši
Foto: Profimedia

Zmaga na prestižni novoletni turneji, na kateri se bodo moški merili od 28. decembra do 6. januarja, zmagovalcu prinaša običajnih 100.000 CHF, najboljša skakalka bo na “polovični” turneji dveh večerov prejela desetkrat manj. Poenotene pa so nagrade na norveški Raw Air turneji – zmagovalcu in zmagovalki pripada 40 tisoč CHF.

VEČ IZ OBEH SLOVENSKIH TABOROV:

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!