Potrjena velika novost v smučarskih skokih

Smučarski skoki 3. Okt 202411:52 2 komentarja
Foto: Profimedia

Podkomite in komite za smučarske skoke pri Mednarodni smučarski zvezi (FIS) je potrdil pomembne spremembe na področju dresov tekmovalcev in tekmovalk tudi v zimskem delu sezone. Število teh bo v primerjavi s prejšnjimi sezonami močno omejeno.

Na srečanju komiteja FIS, odgovornega za smučarske skoke, so že maja v Portorožu potrdili sklep, da bodo posamezne dele skakalnih kombinezonov označevali z računalniškimi čipi oziroma senzorji. Glavni namen spremembe je zmanjšanje števila dresov na posameznega tekmovalca, kar so odgovorni možje preizkušali na tekmah poletne velike nagrade.

Z učinkom ugotovljenega so se seznanili na srečanju komiteja v zadnjem tednu septembra in odločili, da sprejete spremembe, ki so naletele na pozitiven odziv med tekmovalci, uveljavijo tudi v prihajajoči zimski sezoni. Za kaj točno gre?

Omejeno število na periodo, vikend in dan

Po novem pravilniku morajo biti vsi dresi, uporabljeni v svetovnem pokalu, poletni veliki nagradi ali velikih tekmovanjih (olimpijske igre, svetovno prvenstvo in svetovno prvenstvo v poletih) ustrezno označeni. Za to morajo biti odobreni od FIS kontrolorja že pred tekmo, kar pa ne pomeni, da po tekmovanjih ne morejo biti del tradicionalne in standardne kontrole opreme.

Vsak dres, ki ga bo kontrolor sprejel, bo sprejel posebne čipe, ki se bodo s pomočjo toplotnega pritiska dodali na predvideno mesto dresa. Moški kombinezon bo imel sedem takšnih mest, ženski pa pet.

dres smučarski skoki
Foto: Egon Parteli

Tako označen dres bo prejel točno določeno številko, ki bo skupaj z imenom lastnika vnesena v posebno FIS podatkovno bazo. Število dresov, ki jih bo lahko vsak tekmovalec uporabil v sezoni, pa bo jasno omejeno.

Vsak posebej v sistem

V prvi periodi svetovnega pokala – torej na prvih petih koncih tedna do novoletne turneje (v Lillehammerju, Ruki, Wisli, Titisee-Neustadtu in Engelbergu pri moških) bo lahko vsak tekmovalec v sistem po pregledu kontrolorja vnesel največ štiri drese. V enem koncu tedna bo tekmovalec lahko med registriranimi štirimi tekmoval le z dvema, na vsak dan tekmovanja pa le enim. Med serijama tako ne bo več mogoče zamenjati dresa. Na dan, ko so kvalifikacije na sporedu pred tekmo (največkrat v nedeljo), pa bo prav tako možno uporabiti zgolj en dres. Izjemi ne bosta niti novoletna in norveška turneja.

Z vsako naslednjo periodo se bo v sistem poleg obstoječih lahko dodal dodaten dres. Torej po prvih petih prizoriščih za naslednjih pet (štiri tekme novoletne turneje in Zakopane) bodo tekmovalci imeli na voljo pet dresov. In tako naprej, do zaključnega vikenda v Planici, ko naj bi imeli moški v sistemu največ deset dresov (po lastni želji lahko tudi manj). Pri ženskah bo zgornja omejitev pri devetih dresih ob koncu sezone.

Periode v moškem zimskem delu sezone:

1. perioda: Lillehammer, Ruka, Wisla, Titisee-Neustadt, Engelberg (4 dresi)
2. Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck, Bischofshofen (1 dodaten dres, skupno 5)
3. Zakopane, Oberstdorf (1 dodaten dres, skupno 6)
4. Wilingen, Lake Placid, Saporo (1 dodaten dres, skupno 7)
5. svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah, Trondheim 2025 (2 dodatna dresa, skupno 9)
6. Oslo, Vikersund, Lahti, Planica (1 dodaten dres, skupno 10)

Periode v ženskem zimskem delu sezone:

1. Lillehammer, Zhangjiakou, Engelberg (4 dresi)
2. Garmisch-Partenkirchen, Oberstdorf, Beljak, Saporo, Zao (1 dodaten dres, skupno 5)
3. Wilingen, Lake Placid, Ljubno, Hinzenbach (1 dodaten dres, skupno 6)
4. svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah, Trondheim 2025 (2 dodatna dresa, skupno 8)
5. Oslo, Vikersund, Lahti (1 dodaten dres, skupno 9)

Kaj pa, če se dres poškoduje?

Kaj pa izjeme? Če bo dres poškodovan, se lahko poškodovani del dresa zamenja in na novo čipira. Vsako takšno menjavo dela dresa ali celotnega dresa (ko popravek ni izvedljiv) mora odobriti kontrolor FIS, ki bo zaznamek vnesel tudi v podatkovno bazo FIS. Kontrolor lahko dovoli tudi menjavo dresa v istem dnevu, če je ta neprimeren za tekmovanje (poškodovan, moker …).

dres smučarski skoki
Foto: Egon Parteli

Direktor moškega svetovnega pokala Sandro Pertile je ob tem izrazil zadovoljstvo, saj naj bi to prineslo večjo enakopravnost med večjimi in manjšimi oziroma bogatejšimi in manj bogatimi reprezentancami. Že spomladi smo se o napovedani spremembami pogovarjali z vodjo panoge za skoke pri Smučarski zvezi Slovenije Gorazdom Pogorelčnikom in nekdanjo skakalko, zdaj pa kontrolorko FIS Špelo Rogelj. Nihče od njiju ni delil pretiranega navdušenja.

“Nič nismo naredili”

“Včasih se je dogajalo – pa ne poleti, ampak pozimi –, da so najboljši imeli tudi 30 dresov ali več. S tem naj bi finančno šibkejše reprezentance lažje prihajale v vrh. Vprašali smo, koliko dresov naj bi imel en skakalec čez celotno zimo in so odgovorni odgovorili, da približno deset. Toda v ozadju lahko mi naredimo še 30 dresov za vsakega posameznika, da dobimo tistih 10 optimalnih za tekmo. S tem tako nismo naredili nič,” je dejal Pogorelčnik.

Gorazd Pogorelčnik
Gorazd Pogorelčnik. Foto: Aleš Fevžer

Da je podoben sistem v skokih že deloval, nato pa so se začele manipulacije, pa je dodala Rogelj. “Imeli smo ’plombe’ na dresu in sistem je deloval, dokler niso potem nekateri začeli menjati samo posameznih delov dresa. To naj bi se s čipi rešilo, saj bo na vsakem delu dresa. Težava so bile seveda menjave dresov med serijama, po uspešni kontroli po prvi si potem lahko v drugo skočil z dvakrat večjim in ušel diskvalifikaciji. Vsak je na zgornji meji, saj hoče biti najboljši.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje