
Čeprav je norveška skakalna reprezentanca na prvih treh tekmah domačega svetovnega prvenstva osvojila dve zlati in eno bronasto kolajno, ima njihov športni direktor Jan Erik Aalbu sporno idejo za smučarske skoke.
Norvežani so po prvih treh tekmah (ženski posamični in ekipni, moški posamični) na srednji skakalnici najuspešnejši narod na domačem svetovnem prvenstvu v nordijskih disciplinah v Trondheimu. Najprej je za bron poskrbela Anna Odine Stroem, nato pa sta se zlata veselili še ženska ekipa in Marius Lindvik.
Kljub vsem uspehom na srednji napravi – medtem so se oboji že preselili na sosednjo, večjo – pa je športni direktor Jan Erik Aalbu prepričan, da bi bil čas, da tekme na srednjih napravah izginejo s koledarja svetovnega pokala, svetovnih prvenstev in olimpijskih iger.
Aalbu upa, da je Lindvik že postal zadnji svetovni prvak na teh klasičnih, 90- oziroma 100-metrskih skakalnicah. “Veliko raje bi videli več tekem na velikih skakalnicah. Morda bi morali pripraviti drugačne formate tekem, takšne, na katere do zdaj še nismo pomislili,” je dejal za Nettavisen.
Podobnega mnenja, pa čeprav precej bolj zadržan, je tudi najnovejši norveški junak Lindvik. “Ta šport se razvija na večjih napravah. Spremljanje dolgih smučarskih skokov je večji užitek kot spremljanje normalnih, običajnih skokov. Videli bomo, kako se bo to razvijalo čez čas,” je dejal zmagovalec nedeljske tekme.

Njegov rojak in reprezentančni kolega Johann Andre Forgang pa brani takšne tekme. “Tekmovanje v nedeljo je bilo zelo prijetno. Sam raje vidim več tekem kot manj. Mislim, da imajo srednje tekme še vedno svoje mesto vsaj na velikih tekmovanjih.”
Izpuščanje srednjih skakalnic sicer ni novost v norveškem razmišljanju, a zaenkrat prave podpore temu še ni. Tudi sicer pa je trend v svetovnem pokalu zelo zanimiv. V sezoni 1993/94 je bilo kar sedem tekem v moški konkurenci na 90-metrskih skakalnicah, v več kot šestih letih v sezonah od 2002/03 do 2006/07 pa niti ene. Enako je tudi v letošnjem koledarju.
Na letošnjem SP bodo mešano ekipno tekmo jutri (ob 16. uri) sicer prvič v zgodovini izvedli na veliki in ne manjši napravi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje