Rekordi, novosti in edinstvene priložnosti

Foto: AP Photo/Darko Bandic via Guliverimage

Z današnjimi kvalifikacijami za jutrišnji posamični tekmi v Visli se začenja nova sezona svetovnega pokala v smučarskih skokih. Ta bo v marsikaterem pogledu rekordna, obenem pa za slovenske skakalke in skakalce prinaša tudi edinstveno priložnost: nastop na domačem nordijskem svetovnem prvenstvu, ki ga bo gostila Planica od 22. februarja do 5. marca 2022.

Čeprav smo šele v začetku novembra, pa je karavana smučarskih skakalk in skakalcev že zbrana na Poljskem. Natančneje v Visli, kjer se vse skupaj začenja z današnjimi kvalifikacijami, jutri in v nedeljo pa bodo moški in ženske nastopili na dveh posamičnih preizkušnjah.

Pred začetkom 44. sezone svetovnega pokala za moške oziroma 12. sezone svetovnega pokala za ženske smo zbrali informacije, ki jih morate vedeti, preden se prva tekmovalca poženeta po ledeni smučini Adama Malysza.

1. Rekordna sezona

Ta konec tedna v Visli bo z več vidikov rekorden. Najbolj opazna razlika v primerjavi s preteklimi leti je ta, da se sezona v obeh konkurencah namesto konec novembra začenja že v začetku 11. meseca v letu. Razlog za to je športni – da bi bilo prekrivanj s svetovnim prvenstvom v nogometu v Katarju (20. november – 18. december) čim manj. Posledično bo velika razlika tudi v izvedbi same tekme – na skakalnici Adama Malysza se bodo tekmovalci in tekmovalke spuščali po ledeni smučini, pristajali pa ne bodo na snegu, temveč na plastični podlagi, kar je sicer uveljavljena tradicija na tekmah poletne velike nagrade.

Peter Prevc. Foto: AP Photo/Darko Bandic via Guliverimage

Sploh prvič v zgodovini obeh svetovnih pokalov bodo ženske sezono začele istočasno z moškimi, do zdaj so skakalke premierne tekme nove tekmovalne sezone vselej čakale pozneje kot moške kolege. Bo pa letošnja sezona pri moških rekordno dolga – že začetek bo zgodnejši, tudi zaključek pa bo prvič potekal v prvem koncu tedna aprila, ko bo skakalce pozdravil velikanka v Planici.

Moška sezona bo torej trajala od 5. novembra do 2. aprila, ženska pa od 5. novembra do 26. marca, ko bo zaključek v finskem Lahtiju.

2. Vrhunci

O vrhuncu sezone 2022/23 nima smisla izgubljati besed. Ta bo, po dolgem prizadevanju organizatorjev, potekal na naših tleh, v Planici. Tekmovanje pod Poncami bo na sporedu od 22. februarja do 5. marca, skakalce in skakalke pa bosta gostili Bloudkova velikanka in sosednja 100-metrska skakalnica.

Zelo pester in natrpan program bo sicer že prej. Moški bodo nastopili na kar 38 tekmah svetovnega pokala (vključno z ekipnimi), od tega sedem na letalnicah, saj se poleg tradicionalnih tekem v Vikersundu in Planici vrača še avstrijskih Kulm. Prvi vrhunec sezone kot praktično vsako leto prinaša novoletno turnejo (29. december – 6. januar), ko bodo najboljšemu v seštevku tekem v Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchnu, Innsbrucku in Bischofshofnu podelili zlatega orla.

Foto: Guliverimage

Svojo različico tekmovanja okrog novega leta so lani premierno dobila tudi dekleta. Pred njimi je v letošnji sezoni sicer 29 tekem (vključno z ekipnimi), silvestrska turneja pa je dobila razširitev in poleg Ljubnega ob Savinji potekala še v sosednjem Beljaku (27. december – 1. januar). Lovoriko, zlato sovo, iz lanske sezoni brani Avstrijka Marita Kramer. Tik pred zaključkom svetovnega pokala se bo najboljša petnajsterica preizkusila še na premierni ženski tekmi na letalnici, ki pa ne bo štela v skupni seštevek. V obeh konkurencah bo proti koncu sezone zanimivo tudi na severu Evrope, ko se bodo merili na norveški RawAir turneji.

3. Koledar

Da kakšne tekme slučajno ne boste zgrešili, v nadaljevanju ponujamo koledarja tekem med moškimi in ženskami.

4. Domače svetovno prvenstvo

Kot ste verjetno opazili, v obeh koledarjih manjka svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, katerega tekme ne štejejo v točkovanje svetovnega pokala. Prvenstvo najboljših skakalcev, tekačev in nordijskih kombinatorcev bo od 22. februarja do 5. marca 2023 gostila Planica, tako moški kot ženske pa bodo tekmovali na štirih tekmah. Skakalke se bodo merile na posamičnih tekmah na veliki in srednji skakalnici ter ekipni in mešani ekipni tekmi na srednji skakalnici. Moške čakata posamični tekmi na obeh napravah, ob tem pa še mešana ekipna na srednji in ekipna na veliki skakalnici.

Glede na formo slovenskih fantov in deklet v zadnjih letih se obeta idealna priložnost za razvajanje domače publike z vrhunskimi rezultati.

Skakalne tekme na SP v Planici 2023:

23. februar: ženska posamična, nočna (100m)

25. februar: ženska ekipna (100m)

25. februar: moška posamična, nočna (100m)

26. februar: mešane ekipe (100m)

1. marec: ženska posamična, nočna (138m)

3. marec: moška posamična, nočna (138m)

4. marec: moška ekipna, nočna (138m)

5. Kdo bo nastopal za Slovenijo?

slovenska reprezentanca v smučarskih skokih
Foto: Slo-ski

Tako glavni trener slovenske ženske vrste Zoran Zupančič kot moške Robert Hrgota sta ekipo, s katero se podajata na uvodni preizkušnji na Poljskem, razkrila že minuli teden. Na tekmi deklet bodo nastopile Urša Bogataj, Nika Križnar, Ema Klinec, Nika Prevc, Katra Komar in Jerneja Repinc Zupančič, pri fantih pa Peter in Domen Prevc, Lovro Kos, Timi Zajc, Anže Lanišek ter Žiga Jelar. Priložnost bi lahko v nadaljevanju sezone med drugim dočakali tudi Tilen Bartol, Maja Vtič in Taja Bodlaj.

6. Kakšne novosti prinaša nova sezona?

Eni največjih bomo priča že na uvodu, saj bodo smučarski skakalci in skakalke v Wisli prvič v zgodovini svetovnega pokala pristajali na plastični podlagi. Prvič bo na sporedu tudi t.i. superekipno tekmovanje, na katerem bosta nastopila dva tekmovalca na ekipo ter bo potekalo v treh serijah. V prvi bodo nastopili vsi prijavljeni pari, v drugo serijo se nato uvrsti 12 najboljših parov, v tretjo pa najboljših osem, ki bodo skakali po obratnem vrstnem redu.

Foto: Sloski

Nekoliko višje bodo v novi sezoni tudi denarne nagrade, pri čemer bodo skakalci še vedno zaslužili znatno več od svojih stanovskih kolegic. Skupni nagradni sklad za posamično tekmo za moške znaša 79.000 švicarskih frankov (79.825 evrov), za ženske pa 28.500 frankov (28.818). Zmagovalec bo tako v žep pospravil 12.000 frankov (12.125), zmagovalka pa 4000 frankov (4042).

Skakalke bodo naposled dočakale tudi prvo tekmo v poletih. V Vikersundu bo 19. marca na letalnici premiera, ki pa ne bo štela za točke svetovnega pokala.

7. Kaj je novega pri opremi?

karbonski čevelj

Pri Mednarodni smučarski zvezi so pred novo sezono nekoliko popravili in spremenili pravila glede tekmovalne opreme skakalcev. Pravila za konico in radij smuči so na novo definirana, smuči pa se sedaj lahko tehtajo skupaj z okovjem. Sprejeli so tudi odločitev o uvedbi novega postopka merjenja za doseganje redne telesne meritve športnikov. V prihodnje bodo te opravljali z laserjem, s katerim bodo določali višino telesa v ležečem položaju, dolžino koraka pa v sedečem položaju. Telesna teža pa določa dolžino razkoraka v skakalnem dresu.

8. Kdo so favoriti za osvojitev velikega kristalnega globusa?

Rjoju Kobajaši je v minuli sezoni še drugič pokoril konkurenco. Foto: Guliverimage

V tako nepredvidljivem športu kot so smučarski skoki, je napovedovanje favoritov vse prej kot lahka naloga, a verjetno ne bi ustrelili mimo, če bi dejali, da se bo za najvišja mesta potegovalo večina najboljših iz lanske sezone. Pri moških lahko pri vrhu znova pričakujemo aktualnega prvaka, Japonca Rjojuja Kobajašija, Nemci bodo svoje upe polagali v Karla Geigerja in Markusa Eisenbichlerja, Norvežani pa v Halvorja Egnarja Graneruda in Mariusa Lindvika. V slovenskem taboru po besedah glavnega trenerja ta čas najbolje skačeta Anže Lanišek in Timi Zajc, ki sta bila s sedmim in osmim mestom v skupnem seštevku naša najboljša tudi v lanski sezoni.

Pri ženskah se zdi konkurenca bistveno manj ostra. Glavni cilj tekmovalk bo z vrha sklatiti lansko dobitnico globusa, Avstrijko Marito Kramer, za kar imata bržkone največje možnosti Slovenki Nika Križnar in Urša Bogataj, odpisati pa ne gre niti Eme Klinec. V nemškem taboru bodo svoje upe polagali v Katharino Althaus, v japonskem pa v še vedno sijajno Saro Takanaši. Pozabiti ne smemo niti na Norvežanko Maren Lundby, ki se po 605 dneh vrača v svetovni pokal. Trikratna zaporedna zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala je olimpijsko sezono izpustila zaradi težav s težo.