
Škandal, ki so ga na domačem svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Trondheimu zakuhali norveški tekmovalci, je močno zatresel skupnost v smučarskih skokih. Kaj bi se dalo spremeniti, so skupaj z Mednarodno smučarsko zvezo danes v Planici razglabljali predstavniki podkomiteja za opremo in razvoj.
Finale svetovnega pokala v Planici je ponudil priložnost, da so se v dolini pod Poncami sestali tudi vsi člani podkomiteja za opremo in razvoj, ki so skupaj s predstavniki Mednarodne smučarske zveze (FIS) razglabljali o spremembi meritvenih postopkov. Sestanek je bil odziv na škandal, ki so ga na svetovnem prvenstvu zakuhali Norvežani, ki so goljufali s skakalnimi dresi.
Kot je razkril vodja panoge na Smučarski zvezi Slovenije Gorazd Pogorelčnik, so se vsi udeleženci sestanka strinjali in podprli predlog FIS, ki je v veljavo stopil že po Trondheimu, in sicer, da smejo tekmovalci tekmovalne drese prevzeti pol ure pred tekmovanjem in jih vrniti pol ure po zaključeni tekmi.
“Za drese naj bi skrbela FIS, prav tako naj bi bilo manjše število dresov skozi sezono. Če jih je bilo sedaj na voljo deset, bosta po novem v prvi periodi sezone na razpolago dva, v naslednjih periodah pa samo še po eden. Bodo pa tekmovalci opravili predmeritve, kar pomeni, da se z dresi ne bodo toliko ukvarjali. Zdaj bo vsak tekmovalec posebej preverjen že na čipiranju. Če bo dres ustrezal dimenzijam, bo čipiran, v nasprotnem primeru se to ne bo zgodilo. To pomeni bistveno lažje delo za vsa nadaljnja tekmovanja, fokus pa bo usmerjen na druge kose opreme, kot so smuči, okovje, čevlji, ki so za kontrolo bistveno lažje,” je izpostavil prvi mož slovenskih skokov.

Obstoječa pravila sama po sebi niso slaba
To bo po mnenju Pogorelčnika pripeljalo do manj kontrol kot doslej, saj bi se preverjanje zgodilo samo na začetku vsake periode. Kako bo zadeva delovala v praksi in ali bodo dresi ves čas pod okriljem FIS, zaenkrat sicer še ni natanko dorečeno, a naj bi se to izkristaliziralo čez dva tedna, ko je na sporedu sestanek v Pragi.
“Zdaj imamo čas, da do sestanka čez 14 dni v Pragi razmislimo, kaj bi bilo smiselno podpreti. Tudi naš predlog, da bi bil na vsaki tekmi v kontrolni sobi eden od predstavnikov nacij, je padel na plodna tla. To je pomembno predvsem zaradi tega, ker je v Trondheimu prišlo do nezaupanja med nacijami ter med nacijami in kontrolorji FIS. To pomeni, da bi vsaka nacija prišla na vrsto enkrat na sezono,” je hitel pojasnjevati Pogorelčnik.

Kljub temu pa še vedno ostaja uganka, kaj se bo zgodilo s tekmovalci, ki so bili diskvalificirani v Trondheimu. O tem namreč danes ni tekla beseda, so si pa vsi v svetovnem pokalu enotni, da je potrebno najti konsenz in pravila, ki bodo zadovoljila tako ožjo strokovno kot širšo športno javnost.
“Način meritev bo verjetno ostal precej podoben sedanjemu, le striktnost meritev bo večja. Sama pravila niti niso slaba, gre za to, da striktnost meritev ni bila učinkovita,” je še pripomnil Pogorelčnik.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje