Dobri občutki po uspešno zaključenih poletnih pripravah še ne pomenijo nujno uspešnega vstopa v sezono, poudarja Peter Prevc. Najizkušenejši član slovenske reprezentance v smučarskih skokih je v zadnjih mesecih posegel po številnih spremembah, s katerimi želi v olimpijski zimi znova ujeti priključek z najboljšimi.
Peter Prevc letos vstopa v svojo že trinajsto sezono svetovnega pokala v smučarskih skokih. Lanska se mu ni izšla po željah, saj jo je z 230 osvojenimi točkami končal na 23. mestu in tako močno zaostal za zastavljenimi cilji. Za slovenskega skakalnega šampiona je bil to bržkone signal, da mora poseči po spremembah, ki bi ga v olimpijski zimi znova naredile bolj konkurenčnega in ga vrnile v boj za najvišja mesta.
Daleč največja je prišla v obliki zamenjave skakalnih smuči, saj se je po treh letih sodelovanja s Fischerjem odločil za prestop k slovenskemu proizvajalcu Petru Slatnarju. Opremo soimenjaka je testiral večji del poletja, dokončno odločitev za zamenjavo pa sprejel konec septembra pred državnim prvenstvom v Kranju. “Sedaj bolje čutim oporo v zraku. Tudi če je skok slabši, smuči lažje ujamem. V času, ko forma še ni na vrhuncu, je zelo pomembno, da se ujameš s smučmi in te le te potegnejo iz težav,” je obrazložil 29-letnik.
Priznava, da je odločitev za zamenjavo opremljevalca pred olimpijsko sezono precej tvegana, a dodaja: “Trener mi je dejal, da so edina stalnica v življenju spremembe. Na novih smučeh imam zelo dobre občutke. Tudi čez poletje sem z njimi treniral lažje in bolje, zato si ne morem ničesar očitati,” je pojasnil Peter Prevc, ki je po umiku begunjskega Elana na smučeh slovenskega podjetnika in zaljubljenca v smučarske skoke nastopal že v sezoni 2016/17.
Če nisi v formi, ti nič ne pomaga
Druga pomembnejša sprememba je prišla na področju tehnike. V zadnjih mesecih je kar nekaj časa namenil počepu, da bi v bodoče lahko na kateri koli skakalnici potreboval največ dva skoka, da se z njo ujame in ne, kot je dejal že pred časom, šele v nedeljo z zadnjo serijo. “Letos sem treniral na tem, da se hitreje prilagodim na skakalnico, oziroma da z rampe pridem v optimalen počep. A če si v formi, te lahko spustijo po kateremkoli bregu in se boš ujel, ko nisi, ti nič ne bo pomagalo.”
Letošnja sezona v smučarskih skokih
Število tekem: 28
Začetek sezone: 20. november (Nižni Tagil, Rusija)
Zaključek sezone: 27. marec (Planica, Slovenija)
Vrhunci: novoletna turneja (29.december – 6. januar), olimpijske igre ( 4. – 20. februar), svetovno prvenstvo v smučarskih poletih (10. – 13. marec, Vikersund, Norveška), Planica (24. – 27. marec).
To bo še kako pomembno prav za februarsko tekmovanje pod petimi krogi v Pekingu, saj se bo večina skakalcev s tamkajšnjima napravama prvič pobližje seznanila šele nekaj dni pred tekmami.
“Olimpijske igre so za tekmovalca zahtevno obdobje. Če je športnik stoodstoten in mu uspe, se njegov rezultat zelo ceni in je zelo odmeven. Še toliko bolj to velja za smučarske skoke, ki so v svetovnem merilu podpovprečno poznani. Drugače pa se olimpijska tekma od ostalih v sezoni pretirano ne razlikuje. Si na prizorišču, poskušaš biti optimalno pripravljen in opraviti svoj nastop,” je priznal sogovornik.
Včasih bolje, če si mlad in zaletav
Igre na Kitajskem bodo za dobitnika dveh olimpijskih kolajn že njegove druge na azijski celini. Del slovenske odprave je bil tudi pred štirimi leti v Pjongčangu, ko je osvojil 10. in 12. mesto.
“Čeprav so si olimpijske igre ne glede na prizorišče med seboj zelo podobne, sem se Azije že naveličal. Na igrah v Južni Koreji sem se gibal med svojo sobo in skakalnico, podobno tudi štiri leta prej v Rusiji. Zdaj bo verjetno enako, s tem da morda tokrat ne bo niti druženja s tujci,” je na stroge protikoronske ukrepe, ki bodo veljale tudi v kitajski prestolnici, spomnil Prevc.
“V zadnjih dvanajstih letih sem se počutil že zelo slabo, pa je bila sezona zelo dobra in tudi obratno. Do začetka sezone je treba vse urediti, preizkusiti opremo in se optimalno pripraviti, vse našteto pa zapakirati v celoto in nato in čim bolj umirjeno pričakati prvo tekmo. Zelo dobro je, da se ti prvi vikend lepo izteče in lahko mirno kreneš dalje. Če tega ni, želiš to popraviti na naslednjem prizorišču, zaradi česar lahko pride do tekmovalnega krča. Dokler ta ne popusti, je zelo težko,” izpostavi Prevc, prepričan, da lahko bogate izkušnje v takšnem primeru predstavljajo celo breme. “Včasih je bolje, če si mlad in zaletav oziroma neveden in neobremenjen,” sklene skakalni šampion.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje