Medtem ko so oči športne javnosti ta konec tedna uperjene v smučarske polete v Planici in v finale svetovnega pokala v smučarskih skokih, ostaja po odstopu glavnega trenerja Zorana Zupančiča še vedno negotova prihodnost slovenske ženske reprezentance.
Danes minevata dva tedna od odstopa glavnega trenerja slovenske ženske reprezentance v smučarskih skokih Zorana Zupančiča. Njegova odločitev je po zadnji tekmi sezone močno presenetila, številne tudi šokirala. Toliko bolj, ker imajo slovenske tekmovalke za seboj še eno izjemno uspešno sezono, v kateri so nizale uvrstitve na zmagovalni oder.
Šestinštiridesetletnik je bil tedaj o razlogih glede svojega odhoda zelo skrivnosten, zato smo ga za dodatna pojasna zaprosili na finalu svetovnega pokala v Planici, ki ga je obiskal skupaj s svojimi nekdanjimi varovankami.
Tudi dva tedna po odstopu stojite za vašo odločitvijo?
Moja odločitev je na mestu, če ne bomo dosegli nobene skupne poti, skupnega dogovora. Razumem, da se stvari na nekem področju spreminjajo v dobro ženskih skokov. Ustroj je postal večji, a to je tako, kot če bi v službi dobil v upravljanje večji stroj, ki od tebe zahteva več dela.
Zelo ste skrivnostni glede svojega odhoda. Dejali ste, da denar ni glavni razlog, a ta je verjetno potreben, da se spremenijo stvari, ki jih želite spremeniti.
Imamo tako dobro ekipo, da bi še vsaj nekaj let želi rezultate. Tudi iz nižjih kategorij prihajajo dobre tekmovalke in se mi zdi škoda, da si z vsemi dokazanimi in doseženimi rezultati ne prislužimo boljšega statusa. Gre se predvsem za enakopravnost in spoštovanje. Razlikovanje je preveliko.
Imate tu v mislih predvsem pomanjkanje podpornega osebja?
Vse skupaj. Razumem, da ne moremo imeti tako velikega ustroja kot fanti, saj nas je zaenkrat še vedno manj. Koraki gredo v pravo smer, a v celoti gledano opravljamo enako delo. Manj nas je, kar pomeni, da moramo delati več. Skoki za ženske so zahtevnejši kot za fante in ko imajo ti nekaj več tekmovanj, mi doma ne poležavamo na kavčih. Neprestano moramo biti v pogonu in tako je bilo tudi v zadnjih letih. Tako poleti kot pozimi smo to dokazali z rezultati. Več kot to ne moremo.
Odnos do ženskih skokov se pozna tudi na Mednarodni smučarski zvezi, ki ne nadomešča zaostalih tekem. Obenem je ob trenutnem stanju težko pričakovati povsem enakoprraven odnos z moškimi skoki.
Zagotovo ga je težko pričakovati. Tu gre za več stvari. Od opravljenega dela, izobrazbe do pedigreja. Žal je tako, da te stvari pri nas očitno niso pomembne.
Je prava pot, da ste se vi žrtvovali zaradi tega?
To je bila drastična odločitev, ki sem jo moral sprejeti. Upam, da se bo kaj spremenilo, če ne, bo še naprej težko tako zame kot preostalo ekipo ženskih skokov.
Dejali ste, da ste se pripravljeni pogovarjati s Smučarsko zvezo Slovenije. Kaj se je dogajalo na relaciji z njimi v dnevih po vašem odstopu?
Zdaj je Planica na prvem mestu. Tu naloge opravljajo iste službe, zato ženski skoki ta čas niso na programu. A upam, da bodo ti pogovori stekli po Planici. Že v četrtek nas čaka letno poročilo, nato pa se nadejam, da se bo v kratkem zgodilo, kar se bo.
Delujete resignirano. Menite, da vam bodo prisluhnili?
Težko ocenjujem mnenja drugih. Glede na to, kaj se je zgodilo, bodo verjetno poskusili tudi kaj drugega.
Planico so obiskali tudi glavni možje Mednarodne smučarske zveze. Ste že spregovorili z njimi na temo večje enakopravnosti ženskih smučarskih skokov?
Direktorici Fis sem povedal, da je žalostno, da razvijamo ženski pokal, kjer se je gledanost občutno povečala, zveza pa kljub svoji moči ne more organizirati svojega lastnega finala.
Pogosto omenjate, da so v ženskih skokih potrebne spremembe. Bi bili pripravljeni sprejeti vlogo koordinatorja teh sprememb?
V smučarskih skokih sem od šestega leta in jih obvladam. Bil sem tekmovalec, delavec, sodnik. Imam vse možne nazive. Tu je moja glava. Dokazal sem, da znam narediti ekipo in tekmovalca. Ustvarili smo naš športni produkt – športni rezultat in športne zvezde.
Trenutno imamo tri tekmovalke s statusom naziva šampiona in to je največ, kar lahko naredimo. Imam še kar nekaj zamisli za razvoj ženskih smučarskih skokov, a gre za inovacije, ki jih postopoma dodajamo. Veliko idej, ki sem jih implementirali, se je izkazalo za uspešnih in še jih je nekaj.
Bi morda na Fis potrebovali osebo, kot ste vi?
Mislim, da so sedaj na potezi tržniki.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje