Norveško slavje v Falunu, podvig Nejca Šterna

Smučarski teki 15. Mar 202417:19 0 komentarjev

Norvežanka Kristine Stavaas Skistad in njen rojak Johannes Hoesflot Klaebo sta zmagovalca sprintov v klasičnem koraku za svetovni pokal na finalu v Falunu. Slovenski predstavnik Nejc Štern je bil 24.

Dvajsetletni Štern se je prvič v karieri uvrstil v izločilne boje sprinta za svetovni pokal. Že v kvalifikacijah je imel 24. čas, po petem mestu v tretji četrtfinalni skupini pa je na koncu pristal prav na tem mestu. Štern je ta teden debitiral v svetovnem pokalu. Prve točke je osvojil na debiju, na torkovem sprintu v Drammnu, ko je v kvalifikacijah zasedel 43. mesto.

“Občutki so dobri. Sem kar vesel rezultata, a mislim, da se da še veliko izboljšati. Jutri grem na 10-km razdaljo, startal bom brez posebnih pričakovanj,” je za Smučarsko zvezo Slovenije dejal Štern. Miha Šimenc je tokrat ostal brez točk na 51. mestu (+12,76), Anže Gros (+36,15) pa je bil 76. med 79 tekmovalci.

Klaebo brez težav opravil s konkurenco

V moškem finalu so nastopili kar štirje Norvežani, a je imel najhitrejši iz kvalifikacij Erik Valnes v odločilni preizkušnji smolo, saj je sredi proge padel in končal na repu finala. Tako je Klaebo brez vsakršnih težav opravil s konkurenco in tako le še potrdil naslov zmagovalca sprinterskega seštevka. Dobil je sedmo sprintersko tekmo zapovrstjo. Drugo mesto je osvojil Finec Lauri Vuorinen, tretje pa Norvežan Harald Oestberg Amundsen.

Pri ženskah slovenskih predstavnic ni bilo na startu. V finalu je Skistad v zaključku strla odpor švedskih tekmic Linn Svahn, sicer zmagovalke sprinterskega skupnega seštevka, in Jonne Sundling ter precej zanesljivo, za več kot sekundo, slavila. Slednja je bila sicer najhitrejša v kvalifikacijah. Za Skistad je bila to tretja zaporedna sprinterska zmaga.

V svetovnem pokalu v skupnem seštevku med dekleti vodi danes 18., Američanka Jessie Diggins, z 2536 točkami, sledi Svahn z 2495. V moški konkurenci je na vrhu Amundsen z 2513 točkami, Klaebo jih ima 2370.

V Falunu bosta v soboto na sporedu 10-kilometrski preizkušnji v klasičnem koraku.

Izidi sprinterskih tekem v klasičnem slogu za svetovni pokal smučarjev tekačev v Falunu in skupni vrstni red: