Posebno zgodbo sta včeraj, na prvi dan tekaških tekmovanj v Planici spisala Stevenson Savart in Theo Mallett. V kvalifikacijah sta namreč postala prva Haitijca z nastopom na svetovnih prvenstvih v nordijskem smučanju. Prvi si je z odličnim nastopom zagotovil, da lahko nastopa tudi na ostalih tekmah šampionata, drugi pa je kljub rezultatskemu neuspehu izpolnil sanje.
Nastopi temnopoltih športnikov v smučarskem teku so redki. Ko pa smo jim priča, poskrbijo za atrakcijo. Nič drugače ni bilo niti na včerajšnjih kvalifikacijah v Planici, ko so si skušali tekmovalci s premalo FIS točkami zagotoviti nadaljnje nastope na distanci pod Poncami.
Od Haitija do Kanade
Kot sploh prva v zgodovini sta se na nordijskem svetovnem prvenstvu predstavila tekmovalca Haitija. Stevenson Savart in Theo Mallett sta spisala novo poglavje zimskih športov te otoške države. Prvi je bil s četrtim časom celo dovolj hiter, da bo tudi na naslednjih tekmah na razdalji lahko tekmoval, drugi pa nam je zaupal svojo življenjsko zgodbo.
“Rodil sem se na Haitiju, nato pa sta me pri dveh letih in pol posvojila starša iz Kanade. Takoj ko sem prišel tja, sta me seznanila s smučarskim tekom. Včlanila sta me v lokalni klub Chelsea Nordiq. Tam imamo velik park oziroma center, kjer treniramo. Hitro sem se zaljubil v ta šport, zdaj pa sem tukaj. Izpolnile so se mi sanje”
Za Malletta je bila že uvrstitev na prvenstvo nekaj posebnega. “Ko mi je to tudi uradno uspelo, je bilo noro. Haiti ni poznan po nordijskih športih. Ko pomisliš na Haiti, ne pomisliš na smučarski tek. Že da smo tukaj in tekmujemo … ta občutek je res poseben.”
22-letnik si želi nastopiti na olimpijskih igrah v Cortini in Milanu 2026, še prej bi se rad preizkusil na mladinskem svetovnem prvenstvu. Čeprav je z nastopi v Planici že zaključil, pa je nad Slovenijo navdušen. “Iskreno, pred prihodom še nisem slišal za to državo. Oziroma morda ime sem, vendar mu nisem posvečal pozornosti. To je res čudovita država, z vsemi gorami. Krasno.”
Tako Mallet kot Savart sta nastopila tudi na današnjem sprintu, a oba tekmovanje končala že pred izločilnimi boji.
Ob koncu našega pogovora je Mallett poudaril še Coubertinovo olimpijsko načelo. “Oba s Stevensonom sva super tekmovala, on se je uvrstil še na ostale tekme. To kaže, da ne glede na to, iz kje si, si lahko odličen tekač. Da tekmuješ in v tem uživaš. To pa je tudi smisel takšnih prvenstev.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje